'Gezi parkında insan avı...!'

22 Haziran 2013 01:25 / 1619 kez okundu!

 


Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth, gördüklerini şöyle anlattı: “Olanların canlı tanığıyım. ... Gezi Parkı'nda insan avı yaşandı!”

Bugün, Gezi Parkı'nda ağaçları korumak için başlayan barışçıl eylemlerin, gaz bombası, TOMA'lardan sıkılan tazyikli biberli su ve plastik mermilerle karşılık bulduğu olayların 26'ncı gününü yaşıyoruz. Polis şiddeti ne yazık ki, ara vermeksizin sürüyor.

Olaylar yalnız Gezi Parkı ile ve İstanbul’la sınırlı kalmadı. İstanbul’un ve birçok şehrin parkları protesto alanlarına dönüştü. Öte yandan, Erdoğan’ın polise sahip çıkan ve taraftarlarını tahrik eden konuşmaları, eli sopalı grupların sokağa dökülerek polisin göz yumması –ve çoğu yerde de koruması altında- göstericilere saldırmasıyla daha da korkutucu bir hal aldı.

Öte yandan, şimdiye kadar görülmemiş bir direniş ortaya çıktı. Taksim’de bir kişinin başlattığı –sessiz duruş- protestosu hızla yayıldı ve dünyanın öteki köşelerinden de destek ve yankı buldu.

Olayların başlangıcına ait bilgileri daha önce iletmiştik. Aşağıda bu hafta’nın satırlar halinde özetini –ve daha fazla bilgi isteyenler için buna ulaşabilecekleri linkleri- bulacaksınız.

Geçtiğimiz haftanın adım adım özeti:

•Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Haziran Cumartesi günü Sincan'da yaptığı 'Milli İradeye Saygı' mitinginde, “Gezi'yi boşaltın. Boşalmadığı takdirde artık bu ülkenin güvenlik güçleri boşaltmayı bilir” sözlerini sarf etti.

•Aynı günün akşamı, polis parkın içine ardı ardına gaz bombaları attı. TOMA'lar, vücudu yakan kimyasal içerikli su sıkmaya başladı. Her kesimden insanı bir araya getiren Gezi Parkı'nda, o anda çocuklar aileleriyle birlikte eğleniyordu. Revirlere özel hedef alınarak atılan gaz bombalarıyla ortalık göz gözü görmeyince, onlarca çocuk olay anında ailelerini kaybetti ve gazdan ciddi şekilde etkilendi.

•Revirlerde yaralılara acil müdahalede bulunan doktorlar gözaltına alındı.

•Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, halkın sosyal medyadan duyurduğu pazar günü Taksim'de toplanma mesajlarına yönelik olarak, “Taksim'e giden herkes teröristtir” dedi.

Bir fiilin Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamına girebilmesi için, Kanunun 1.maddesine göre 3 temel şart gerekiyor: Kişinin bir terör örgütüne mensup olması, Cumhuriyetin temel niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirme, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozma, Türk Devletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürme, devlet otoritesini zaafa uğratma veya yıkma veya ele geçirme şeklinde bir amacın varlığı; Cebir, şiddet, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden birinin kullanılması.

•Polisin İstiklal Caddesi'nden gaz bombalarıyla çıkardığı eylemcilere, Kasımpaşa'dan Şişhane'ye çıkan elleri bıçaklı ve sopalı 30-40 kişilik bir grup saldırdı. Tophane’de bir grup polisi Tekbir ve “Hepimiz Tayyibin askerleriyiz” sloganlarıyla karşılarken, polis “Vatan sana canım feda!” şeklinde karşılık verdi.

•14 yaşındaki bir çocuk mahallesinde ekmek almaya giderken, polisin sıktığı gaz bombası ile vuruldu. Hayati tehlikesi ise hala devam ediyor.
•İstanbul Barosu Başkanı Kocasakal, savcıların “baret ve deniz gözlüğünü silah sayarak tutuklama istediğini” belirtti ve kendilerine kayıp olarak bildirilen dokuz kişiye halen ulaşamadıklarını söyledi.

Hukuk Bilançosu: İstanbul Barosu'nun açıklamasına göre, “kendilerine 146 kişilik kayıp şikayeti geldi. 39 kadın, 105 erkek. 137’si bulundu ancak dokuzu halen bulunamadı.” Sadece İstanbul’daki gösterilerde yaklaşık 17 bin kişi bu süreçte baroyla ilişki kurdu, hukuki yardım aldı. 882 kişi hakkında yakalama ve gözaltı gerçekleştirildi. 6 kişi tutuklanmış durumda.

Sağlık Bilançosu: Türk Tabipleri Birliği’nin yaptığı tespitlere göre 31 Mayıs 2013’den beri bu gazdan -silahtan- yaralananların sayısı on binleri aşmış durumda. Biber gazı ve diğer kimyasal kapsüllerinin yarattığı göz kayıpları başta olmak üzere, ciddi organ hasarları yüzlerce kişide oluştu. 100 kişi kafa travmasına uğradı, 59 kişi ağır yaralı ve hayati tehlikesi sürüyor.11 kişi gözünü kaybetti. Doğrudan etkilenmeler sonucu saptanan ölümler bu gün itibarıyla 4 olmasına rağmen dolaylı etkilenmeler sonucu oluşan ölümlerin sayısı ise bilinmiyor.

•Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), yaptığı açıklamasında polisin bazı gazetecileri Sarı Basın Kartı sahibi olmadığı gerekçesiyle engellenmesini protesto ederek “Polis gazeteciler üzerinden elini çekmelidir” dedi.

•Polis kurşunu ile katledilen Ethem Sarısülük'ün cenazesi, polisi gaz bombalı saldırıları ve ablukası altında gerçekleşti.

•Grev kararı... Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 'genel grev' kararı için toplandı. Ancak Taksim’e çıkmalarına izin verilmedi.

'Duran Adam' polisi bile şaşırttı

•17 Haziran'da Gezi Parkı'na halkın girmesi yasakken, Erdem Gündüz adında bir performans sanatçısı, yaratıcı bir direniş biçimiyle herkesi şaşırttı. Taksim meydanında Atatürk Kültür Merkezi'ne yüzü dönük olarak saatlerce durdu. Gecenin ilerleyen saatlerinde, sanatçılar da dahil olmak üzere, pek çok kişi 'duran insan' oldu.

•Direnişe destek vermek için sokaklarda durarak, eylemi sürdüren insanlar tutuklandı.

•Duran adamların arasında avukat olan iki kişi bırakılırken, 14'ü hakkında gözaltı işlemi yapıldı. Duranadamlar için 2911 sayılı yasaya göre “durmak suretiyle polise şiddet ve hareket kullanmadan direnme” suçlamasıyla işlem yapıldı.

Sanatçılar da Gezi’ye destek verdi:

•Piyanist Fazıl Say, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e AB üyeliği için, Almanya'da yaşayan yönetmen Fatih Akın da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e şiddeti durdurması için mektup yazdı.

•Joan Baez, Gezi direnişçilerini Türkçe selamladı ve onlar için "Imagine"i söyledi.

'Cadı avı' başladı!

•Taksim Dayanışması, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştüğünde, eylemler sonrasında bir 'cadı avı' endişesi taşıdıklarını söylemiş, Cumhurbaşkanı da bunun olmayacağını belirtmişti. Ancak İstanbul’da başlayan polis operasyonlarında, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Özgür Radyo, Etkin Haber Ajansı ve Atılım gazetesinden çok sayıda kişi gözaltına alındı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) , ETHA ve Atılım Gazetesi’nin hazırlandığı Güneş Ajans’a yönelik polis baskınını ve gazetecilerin gözaltına alınmasını protesto etti.

•BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay, Türk hükümetinden, polisin aşırı güç uygulamasını sona erdirmesi için çağrıda bulundu.

•Gezi eylemleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve YÖK eyleme katılan ve öğrencileri götüren öğretmenleri tespit için inceleme başlattı.

•İçişleri Bakanı Muammer Güler, sosyal medya ile ilgili “düzenleme”, başlatılacağını söyleyerek 3 polis görevlendirdiklerini açıkladı.

Tüm parklar birer Gezi!

•Başta Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı olmak üzere, Taksim, Cihangir, Kadıköy, Fatih, Maltepe, Göztepe, Maçka, Yeniköy gibi pek çok semtte bir araya gelen halk, forumlarda görüşlerini dile getirmeyi, Gezi direnişinin bundan sonraki seyrini tartışmayı sürdürüyor.

Toplantılarda konuşulanları buradan takip edebilirsiniz: http://parklarbizim.blogspot.com/

•Yeniköy Parkı’ndaki forumun üçüncü gecesinde bir araya gelen yaklaşık 60 kişilik grup, 30 kişi oldukları söylenen bir başka grubun saldırısına uğradı.

Anayasa Madde 34 - Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu Madde 3 – Her-kes, önceden izin almaksızın, bu Kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız olarak kanunların suç saymadığı belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

Başbakan: Polisimizi daha da güçlendireceğiz

•AKP grup toplantısında konuşan Erdoğan, “Polisimizi daha da güçlendireceğiz. Her yönüyle daha da güçlendireceğiz. Ki bütün bu olaylar karşısında çok daha müdahale gücünü artıracağız” dedi.

•İzmir, Çanakkale, Tunceli, Bursa, Eskişehir ve Muğla’da da binlerce kişi sokağa çıkarak yürüdü.

•Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için 21-22 Haziran 2013 tarihlerinde küresel eylem çağrısı yaptı.

•“Organize suç örgütü üyeliği” suçlamasıyla çArşı taraftar grubunun yöneticileri ve üyelerinin de bulunduğu 94 kişi, bu sabah Emniyet Müdürlüğü’nden savcılığa sevk edildi. Aralarından 20 kişi suç örgütü kurmak ve üyesi olmak, izinsiz gösteri, kanunlara uymamaya tahrik ve polise direnmekten adliyeye sevk edildi.

•Gezi Parkı eylemlerinde yaklaşık 130 bin biber gazı fişeği kullanıldığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaklaşık 100 bin dolayında yeni biber gazına ihtiyaç olduğu açıklandı.

•İçişleri Bakanı Muammer Güler, 'sokağa çıkan kamu çalışanı sonuçlarına katlanır' dedi. Bülent Arınç ise “Valiler, önce polisleri, yetmezse jandarma güçlerini, eğer olaylar yayılırsa valilerimizin isteğiyle oradaki askeri güçler de huzurun sağlanması için görev yapabilir” dedi.

Takvim gazetesinin dudak uçuklatan asparagası

•Takvim gazetesi, 18.06.2013 tarihli baskısında, Gezi Parkı'na polis müdahalesini canlı yayında saatlerce aktaran CNN International'ın ünlü sunucusu Christiane Amanpour ile hayali bir röportaj yaptı. Röportajın başlığında “Kirli itiraf!”, içeriğindeyse “Gezi eylemlerini çarpıtarak, Türkiye'yi savaş bölgesi gibi gösteren, Christiane Amanpour Takvim'e konuştu: Her şeyi para için yaptık” yazıyordu. İç sayfadan devam eden söyleşinin son bölümünde ise okuyuculara şu not iletilmişti: “CNN, Gezi Parkı olaylarını tüm dünyaya yalanlarla duyurdu. Biz de affınıza sığınarak CNN'in anlayacağı dilden bir asparagas haber yaptık. Mevlüt Yüksel'in Christiane Amanpour röportajı gerçek dışıdır...”

Ve diğer olaylar...

•Yine, 'kızınız hamile' skandalı! İstanbul'da özel bir tıp merkezine giden genç kızın TC numarası ile bir hamile kadının kimlik numarası karıştırıldı. Hamile kaydı GEBLİZ “Gebe Lohusa Bebek Çocuk İzleme ve Takip Uygulaması” sistemine girilince aile hekimliği babayı aradı. Anne bayıldı, baba kızıyla ilişkisini kesip hakaretler etti. Yapılan yanlışlığın anlaşılması üzerine, G.K Beykoz Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 25 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Siyasetin kadın bedeni üzerinden kurgulanarak erkek egemen sistemin devam etmesi bir yana, hekimlik meslek etiği kurallarına göre “hekim mesleğini uygularken öğrendiği sırları açıklayamaz”. Kadın cinayetlerinin artmasına ve kadın özgürlüğünün yok edilmesine neden olan bu yasalar için feministlerin sözünü hatırlatıyoruz. Devlet elini bedenimden çek! (DSKG)

Pnom Penh'deki IFEX kongresindeydik

Uluslararası İfade Özgürlüğü kuruluşu IFEX'in Kamboçya başkenti Phnom Penh'deki kongresinde Türkiye'yi iki üye kuruluş olan Bianet ve Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim temsil etti. Bianet'ten Erol Önderoğlu ve Düşünce Suçuna(!?) Karşı Girişim'den Şanar Yurdatapan, katıldıkları oturumlara yaptıkları katkılardan çok herkesin merakla sorduğu 'Türkiye'de neler oluyor?' sorusuna cevap yetiştirmek zorunda kaldılar.

Kamboçya'dan duraninsan manzarası

Şanar Yurdatapan, Erol Önderoğlu ve IFEX kongresi delegeleri de Gezi Parkı olaylarında yaşanan polis şiddetini protesto etmek ve ifade özgürlüğü için parklarda durmaya başlayan #duraninsan'ların arasına katılarak tepkilerini gösterdiler.

*****************************************************************************
İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://www.antenna-tr.org/sites.aspx?SiteID=29 takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.


Şanar YURDATAPAN

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.