24 saat için 24 soru?

01 Ocak 2011 00:39 / 2472 kez okundu!

 


Aynı profilde pek çok insanı geçtim. Temiz yüzlü, temiz giyimli, okumuş ve aydınlık yüzlü biriydi aradığım. Neredeyse adını bile tam bilmiyordum. Starbucks'ta buluşacaktık ama unutmuştuk birbirimizi nasıl tanımamız gerektiğini söylemeyi. Olsun nasıl olsa hepimiz "cep"teydik.

 

Tek başına oturmuş ne çok kişi vardı şaşırdım... Arka kapıdan girmiştim. Bu değil, o değil, şu da değil dedim o sırada çoktan kapıdan dışarıya çıkmıştım. Ve orada oturanlardan birine % 100 emin olarak "merhaba" dedim. Kendimi tanıttım. Daha rahat konuşabileceğimiz bir yere oturmak için oradan çıktık. Metroya bindik birlikte. Yol boyu durmadan anlattım kendimi. Zıplamalı, hoplamalı, duraklamalı, soluklu, soluksuz ne anlattıysam ona... O beni çözsün diyeydi. Benim işime yarayacak bilgiyi onun işine yarasın diye başlangıçta ödünç veriyordum. Bilgi bana türlüm testlerden, süzgeçlerden, istatistiklerden, öngörülerden, sentezlerden geçerek dönsün; rafine bir ifadeye, ete, kemiğe bürünsün diye durmadan kendimi anlatıyordum. Hiç tanışmadığım birine beni benimle buluşturması için veri yüklüyordum. Kasılmadan, asılmadan, savrulmadan, kopmadan, atmadan uzak, kendime en yakın cümlelerle tanıştırıyordum O'nu. Doğal ve içten, samimi ve sıcak, yalnızca gerçeğin peşinde olabilmeyi hedefleyerek "yalan"dan uzak kalabilmeyi becerebilecek miydim? Hangi hikayeyle başlıyordu benim "kader"im? Hangi yanlışım beni büyütmüştü erkenden, hangi yeteneğim "eksik"lik sayılmıştı? Nerede nokta koymayı unutmuştum? Nerede ünlem vardı acaba? Çığlık yerine kaç gülüş örtmüştü yalnızlığımı? Ağlamak yerine kaç defa neşeye sarmıştım hüznümü? Bilmiyorum demek yerine bilir gözükmek yüzünden kaç yıl daha uzatmıştım cahilliğimi? Hangi dostlarımı görmezden gelip müzmin düşmanlarımla kaç kere kadeh tokuşturmuştum? Hangisi ele veriyordu düşüncelerimi? Tek bir hikaye ile ya da tek bir trajedi ile kaç kat büyüyebilmiştim? Hangi sıkıntı ile bir gecede beyazlatmıştım saçlarımı? Hangi sevgisizliği sevgi kaynağım olarak saklamıştım kalbimde? Kıskançlıklarımı örtbas etmeyi ya da dillendirebilmeyi ne zaman öğrenebilmiştim?

Öğrenebilmiş miydim?

Nerede çileden çıkıyordum, nerede baştan? Beni kim çözecekse şimdi O'na ödünç veriyordum "sözcüklerimi"... Eksik kalan cümlelerimi, tutulmamış sözlerimi, planlanmamış geleceğimi, kurmaktan vazgeçtiğim hayallerimi sorguluyordu O. Beni benimle yeniden tanıştırmak istiyordu. Beni benimle buluşturmaktı hedefi. Saatlerce konuştuk... Yani ben anlattım anlattım anlattım... Kimsenin beni yargılayacağı yoktu nasıl olsa... Konu bendim. En önemli, en ciddi ve en güzel hikaye olarak raftaki en özel konu bendim...

24 soruya 8 dakikada cevap vermem istenmişti. Hazırlıksız yakalanmıştım kendime. Her sorunun cevabı belki de "hınzır" bir kişilik çıkartacaktı önümüze... Bilmiyordum... Bu yaşta ve bu hayatta bilmemekten kolay bilememekten zor ne var? Her şey bilmemiz için ve herşey bilmememiz için sunulmuş önümüze... 24 soru meğer benim 24 saatlik duygumu, düşüncelerimi, çözümlemelerimi, insani ve toplumsal yaklaşımlarımı irdeleyen "sihirli" sorulara verdiğim yanıtlarmış. O beni hiç görmemişti. Tanrı Google'a da soracak bilgi yoktu elinde. Tek kaynak o 24 soruya verilen cevaplarımdı. Önce benle ilgili hazırlamış olduğu dosyayı hayretle okudum. Sonra ise büyük bir hayranlıkla bu sisteme kendimi olanca yumuşaklığımla bıraktım.

Bireysel koçlukla tanıştım. Farkındalık dersleri alıyorum artık. Yeni yılda yepyeni bir performansla eski deneyimlerin lezzetiyle yeni günlerin sürprizleri ile 2011 de yine siz değerli üyelerimiz ve okuyucularımızla, İzmirizmir.Net 'in nezaket, bilgi ve derinlik sahibi demokrat gazeteci ve yazarları ile eleleyiz.

24 saat 24 soru ve cevapları ile farkındalık ve güzellikle...

MUTLU YILLAR... SERSALA WE YA NÛ PÎROZ BE... HAPPY NEW YEAR...


Pervin Mısırlıoğlu E.

01.01.2011

 

 

Son Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2011 02:27

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.