Paris Carrousel du Louvre SALON 2009 SNBA Sergisi
Paris Carrousel du Louvre SALON 2009 SNBA Sergisi
Eklenme Tarihi: 05.12.2009 01:47
Facebook'ta paylaş
0

Paris Carrousel du Louvre SALON 2009 SNBA Sergisi

Fransız ‘Societe National Des Beaux-Arts’ (SNBA), ‘Ulusal Güzel Sanatlar Kurumunun’ her yıl Paris Louvre Müzesi Carrousel du Louvre’da düzenlediği, ‘Uluslararası Geleneksel Plastik Sanatlar’ sergisinde bu yıl Türkiye’yi İKSV İstanbul Kültür Sanat Vakfının desteğiyle 13 sanatçıdan oluşan bir ‘sanatçı grubu’ temsil ediyor.

10 – 13 Aralık 2009 tarihleri arasında, Paris Carrousel du Louvre -Salle Le Notre Salonunda açılacak olan, geleneksel ‘Uluslararası Plastik Sanatlar’ sergisinde resim, heykel ve seramik dalında adlarını duyurmuş 13 Türk Sanatçının eserleri sergilenecek.

Paris Carrousel du Louvre’da açılacak olan ‘Uluslararası Plastik Sanatlar’ sergisine Nurhilal HARSA’nın delegasyon başkanlığında bu yıl, ressam Ahmet YEŞİL, Ahmet Rüştü DOĞAN, Feza ÇİFTÇİ, Filiz PELİT, Hakan ESMER, Nurhilal HARSA, Peruze YİĞİT, Serdar LEBLEBİCİ, Semih KAPLAN, heykel sanatçısı Akın YILDIRIM, Selçuk YILMAZ ve seramik sanatçısı Nermin KURA, Kemal ULUDAĞ eserleriyle katılıyor.

SOCIETE NATIONALE DES BEAUX ARTS (S.N.B.A) ULUSAL GÜZEL SANATLAR KURUMU 1861 yılında Louis Martinet ve Theophile Gautier tarafından kurulmuş ve 1890’da Meissonier tarafından yeniden örgütlendirilmiştir. Fransız Devleti ve Cumhur Başkanı desteği altında faaliyet gösteren kurum özellikle plastik sanatlar alanındaki sanatçıları çatısı altında toplayarak sanatçılara her alanda destek ve imkânlar yaratmak için çabalar göstermektedir. Destek ve çabaların en başında Fransız sanatçılara “SALON” isimli ulusal çapta büyük karma sergiler organize etmek gösterilebilir. Daha sonraları Salon sergileri kuruma üye olan yabancı sanatçıların bireysel ve de farklı ülkelerin delegasyon olarak katılımıyla uluslararası bir sergiye dönüşür. İlk sergiler Paris Champ de Mars salonunda gerçekleştirilir. Daha sonra Le Grand Palas sergiler için uzun sure kullanılmıştır. Bir ara ise Espase Eiffel- Branly’deki SNBA salonu sergilere evsahipliği yapar. (S.N.B.A) ULUSAL GÜZEL SANATLAR KURUMU eski başkanlarından François Baboulet ve Etienne Audfry’nin seçimi ve kararıyla sergiler Le Notre du Carrousel du Louvre salonuna alınmıştır ve on yıldır SALON sergileri Le Notre du Carrousel du Louvre salonunda gerçekleştirilmektedir.

1909 tarihinden itibaren düzenli olarak Uluslararası Geleneksel Plastik Sanatlar sergisi ve organizasyonu düzenleyen kurum, her yıl Aralık ayında Louvre Müzesi, CARROUSEL DU LOUVRE-SALLE LE NOTRE sergi salonunda bu sergileri gerçekleştirmektedir.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatçıların bireysel ve delegasyon olarak katılımlarıyla gerçekleşen sergide, resim, heykel, seramik ve özgün baskı dallarında 800’den fazla eser sanatseverlerle buluşuyor. 7000’den fazla ziyaretçinin gezdiği sergiye Amerika, Japonya, İspanya, Brezilya, Çin, Kore, Kanada, Sırbistan, Polonya ve Türkiye olmak üzere 10 ülke delegasyon olarak katılmaktadır.

Her yıl Aralık ayında gerçekleştirilen sergide, Türk Delegasyonunu oluşturan Türk sanatçılarının eserlerinin düzenleyici kurum olan Societe National Des Beaux-Arts’ (SNBA) tarafından ‘serginin en iyi eserleri’ olarak seçilmesi sonucu “ÖZEL ÖDÜLLE” ödüllendirilmeleri, ayrıca 2008’de heykel sanatçısı Akın YILDIRIM’ın JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ ve ressam Nurhilal HARSA’nın ONUR ÖDÜLÜ, 2006 yılında ki sergide ressam Serdar LEBLEBİCİ’nin “BRONZ MADALYA ÖDÜLÜ” ile ödüllendirilmesi Türk sanatının ve sanatçılarının uluslararası platformda kazandığı başarılarının bir göstergesidir.

Bu güne kadar, büyük bir özveriyle ve kişisel çabalarıyla yola çıkan sanatçılarımızın, bu yıl Fransa’daki “Türk Mevsimi” etkinlikleri kapsamına alınan ‘Carrousel du Louvre – Salle Le Notre Salonunda’ açılacak olan Salon 2009 sergisi, İKSV İstanbul Kültür Sanat Vakfının yanısıra, Bor Müzik Aletleri San ve Tic.Ltd.Şti., GENÇİZ Fuarcılık Organizasyon Ltd. ve OMEGA GLOBAL LOGISTIC’ in maddi ve manevi desteğiyle, Türkiye’nin, Türk sanatının, sanatçısının ve kültürünün en iyi biçimde tanıtılacağından hiç kuşkumuz yok.
Bu süreçte başarılarımızı sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyor ve siz değerli sanat severleri, basın mensuplarını sergimizin açılışında ve devamında aramızda görmekten mutluluk duyacağız.


Saygılarımla,
Nurhilal HARSA
Türkiye Delegasyonu Başkanı
www.snbaturkiyedelegasyonu.com

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.