İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı

04 Şubat 2021 11:39  

 

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı

İzmir’de etkili olan sağanak nedeniyle dereler taştı, çok sayıda ev ve iş yerini su basarken, caddeler göle döndü. Sel felaketinde Menderes ilçesindeki 2 kişi hayatını kaybetti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, "Zorunlu olmadıkça evden çıkılmasın" uyarısı yapılmasının ardından valilik de kamu çalışanlarının 1 gün izinli olduğunu duyurdu. 8 saatte bir aylık yağışını alan İzmir'de yağışlar yarın akşama kadar devam edecek. Menderes ilçesinde yağmurun taşmasına neden olduğu göletin tehlike yaratması üzerine Yeniköy Mahallesi’nin Valilik kararıyla boşaltılmasına karar verildi.

İzmir son dönemin en büyük sel felaketlerinden birini yaşadı. Dereler taştı, sel önüne kattıysa sürekledi. Kente 8 saatte 1 aylık yağış düştü.

İKİ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

 

Valilikten yapılan son açıklamaya göre Menderes ilçesinde sel sularına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 2

Sağanak nedeniyle yaşanan sel felaketinde suya kapılıp, sürüklenen hafif ticari araç yan yattı.

Araçta bulunan Kaan Soydan hayatını kaybederken, beraberindeki kayınpederi Hıdır Öztürk'ün araç içinde sıkışarak hayatını kaybettiği belirlendi.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 3

İzmir’in Menderes ilçesi Yeniköy mahallesinde sulama göleti doldu. Yağmurun taşmasına neden olduğu göletin tehlike yaratması üzerine Yeniköy Mahallesi’nin Valilik kararıyla boşaltılmasına karar verildi. Vatandaşlar KYK yurtlarına yerleştiriliyor.

Menderes Kaymakamlığı da yaşanan kuvvetli yağış nedeniyle Yeniköy ve Küner mahallelerinden geçen Balaban Deresi'nin sağ ve sol bandındaki 500 metrelik alanda oturanların evlerini güvenlik nedeniyle boşaltmaları gerektiğini duyurdu.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 4

KAMUYA BİR GÜN İZİN

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sabah saatlerinde yapılan 'zorunlu olmadıkça evden çıkılmasın' uyarısının ardından valilik bugün kamu çalışanlarının izinli olduğunu duyurdu. 

Açıklamada, "Değerli İzmirliler. Öncelikle yaşanan afet dolayısıyla geçmiş olsun. Yağışlar yer yer şiddetli olmak üzere yarın sabaha kadar devam edecek. Trafik kısmen rahatlamakla birlikte açılamayan noktalar bulunmaktadır. Bu sebeple kamu çalışanlarının idari izni tüm güne uzatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 5

KENTTE YAŞAM DURDU

 

Dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağışın ardından sel ve su baskınları nedeniyle bazı yollarda ulaşım sağlanamıyor.

Binden fazla işyeri ve ev su bastığı söylenirken yüzlerce araçta sürüklenmiş durumda...

Ekipler şehir genelinde çalışmaları sürüyor.

 

YAĞIŞLAR YARINA KADAR DEVAM EDECEK

 

Yağışların yarına kadar süreceğini berlirten NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, yarından itibaren yağışların sona ereceğini ve sıcaklıkların tekrar yükseleceğini açıkladı.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 6

DERELER TAŞTI EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından İzmir için sağanak ve fırtına ikazının ardından gece saatlerinde başlayan ve etkisini gittikçe artıran sağanak sonrası dereler taştı, caddeler göle döndü, ev ve iş yerlerini su bastı. Trafikte bulunan çok sayıda araç ise sular altında kaldı.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 7

Özellikle Mithatpaşa Caddesi ve Karşıyaka Cemal Gürsel Caddesi’nde bulunan birçok araç sağanak nedeniyle sular altında kaldı. Bazı araçlar çekici vasıtasıyla bulunduğu yerden kaldırılırken, bazı araç sürücüleri ise araçlarının içerisinde çaresizce bekledi.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 7

Özellikle Karabağlar ve Balçova ilçesinde bulunan bazı derelerin taştığı ve Karabağlar’da çok sayıda ev ve iş yerinin sular altında kaldığı yönünde itfaiye ekiplerine ihbarda bulunulduğu öğrenilirken, yine Bayraklı ilçesinde de birçok ev ve iş yerini su bastı.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 9

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 10

Öte yandan yollarda mahsur kalan vatandaşlar kepçeler yardımıyla kurtarıldı.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 11

İZBAN SEFERLERİ DURDURULDU

 

İZBAN, şiddetli yağış nedeniyle Turan-Halkapınar arasındaki tren seferlerinin geçici olarak durduğunu, Kemer-Gaziemir arasında ise tek hat üzerinden seferlerin yapıldığını duyurdu.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 11

VATANDAŞ İSYAN ETTİ

 

İzmir’de kent genelinde etkili olan sağanak nedeniyle Fahrettin Altay Mahallesi’ndeki 65 Sokak çamurla kaplanarak, ulaşıma kapandı.

Ekipler, su baskını yaşanan iş yerlerinde tahliye çalışması yaparken, araçları sular altında kalan vatandaşlar da mağdur oldu.

Kasap Mustafa Sığar, “Mağduriyetimiz ortada, rezil olduk. Dükkanda etlerimiz vardı. Yanda fırın var. Bu durum her yağmurda oluyor. Bugün en fazlası oldu. Su yukardaki otobandan aşağı iniyor. Dükkanım yaklaşık bir metre su doldu. Dolaplar çalışmıyor. Her taraf berbat. Elektrik sistemi çalışmıyor. Yetkilileri bekliyoruz. Henüz kimse yok" dedi.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 12

"HER YAĞMURDA AFETİ YAŞIYORUZ"

 

Mahalleli Mahir İmray ise “Bu sokakta 81 yıldır oturuyorum. Her yağmurda bu sokak, bu afeti yaşıyor. Burada altyapı sorunu var. Muhtarımız ile birlikte defalarca müracaat ettik. Yüzeysel bir çalışma yapıyorlar. Oyak Sitesi’nde yokuş aşağı gelen sular bizim binalarımıza doluyor. Gider yok. Gelen çamur rögarları tıkıyor. Dükkanlar ve araçlarımız sular altında kalıyor. Her yağmurdan sonra bunu yaşıyoruz. Biz yetkililerden acil ve kalıcı bir çözüm istiyoruz. Saat 04.00 gibi sokaklar doldu. İtfaiye çağırdık. Sokağın başından evin önüne itfaiye yaklaşamadı. Vatandaşlar kendi çabalarıyla çıktı. Bizim günahımız bu sokakta oturmak mı? Otopark yeri yok ki. Yol kenarına nizami şekilde park ettik arabamızı. Zararımızı kim karşılayacak?" diye konuştu.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 13

"BU YIL ÜÇÜNCÜ KEZ YAŞIYORUZ"

Mandıra dükkanı sahibi Serkan Aktepe ise şunları söyledi:

“Sabah geldiğimizde ortalık bu şekildeydi. Beş- altı saat hiç durmadan yağdı. Bu yıl aynı durumu üçüncü kez yaşıyoruz. Sabah geldik dükkan bu haldeydi. En az 10 bin liralık kaybımız var. Ürünler sular altında."

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 14

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 15

İzmir'deki durumu değerlendiren NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, yağışların akşama kadar devam edeceğini söyledi.

Yarından itibaren yağışların sona ereceğni ve sıcakların artacağını söyleyen Çalışkan, "Batıda sıcaklıklar 25 dereceye çıkacak" dedi.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 16

BARAJLARDAN SU TAHLİYESİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentte etkili olan sağanak nedeniyle dolan 2 barajda kontrollü su tahliyesinin yapıldığını açıkladı. 

Soyer, afetin sonuçlarını atlatmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin sahada çalışmalarını sürdürdüğünü aktararak,"Kent tarihinin rekor yağışlarından birini alan İzmir'de Balçova ve Ürkmez barajlarında doluluk oranı yüzde 100'e ulaşınca DSİ suyun kontrollü tahliyesine başladı. Bölgedeki vatandaşlarımızın dikkatli olmasını rica ediyorum." ifadesini kullandı.

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 17

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 18

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 20

İzmir'i sel vurdu: 2 can kaybı - 20

 

ntv.com.tr

02.02.2021

Son Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021 11:06

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0