Hayko Bağdat, Av. Hilal Küey, Kemal Gökhan Gürses
Hayko Bağdat, Av. Hilal Küey, Kemal Gökhan Gürses
Eklenme Tarihi: 15.01.2011 23:17
Facebook'ta paylaş
0

Hrant Dink İzmir'deki Forumda Anıldı

"Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De!" girişiminin düzenlediği forum, 16:30'da Fransız Kültür Merkezi'nde Hilal Küey moderatörlüğünde, Hayko Bağdat ve Kemal Gökhan Gürses'in sunumuyla gerçekleşti.

İlk sözü alan Kemal Gökhan Gürses, "Hrant'ı 200 bin kişi taşıdı. Ermeni kelimesi Türkler tarafından hep küfür olarak görülmüştü. O gün 200 bin kişi bir Ermeni'yi taşımamıştı aslında, taşıdıkları kendi vicdanlarıydı" dedi. Yargılanma sürecine değinen Gürses, "Yargılamanın 4 yıldır hiçbir adalet getirdiği yok. Ben adaletin insanların vicdanında oluşabileceği inancındayım." dedi.

Daha sonra söz alan Hayko Bağdat ise, "Aslında Hrant davasıyla ilgili konuşmaya hiç gerek yok! 4 yıldır ortada adalet yok. Tepeden tırnağa herkes suçlu." dedi. Egemen ideolojiyi sorgulamak gerektiğine değinen Bağdat, "Yüzyıllardır bu topraklar için medeniyetin beşiği denildi, halkların kardeşçe yaşadığı topraklar denildi. 100 yıldan bugüne bir yoklama yaparsak bir çok eksik çıkacak. Ne Ermeniler, ne Süryaniler, ne Yahudiler, ne Rumlar kaldı. Kalanları da 6-7 Eylül'le, Varlık vergisiyle, zorunlu göçlerle yerlerinden ettiler."

Forum, konuşmacılar sözlerini bitirdikten sonra salondaki katılımcıların soruları ve görüşleriyle devam etti. Hrant Dink için ayrıca 19 Ocak günü saat 17:30'da Konak YKM önünden eski Sümerbank önünde bir yürüyüş düzenlenerek etkinliklere devam edilecek.


Sinan Canbay


***

Fotoğraf: Hürriyet Mısırlıoğlu


 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.