ALAÇATI'DAN LEYLA FİGEN’E VEFA...
ALAÇATI'DAN LEYLA FİGEN’E VEFA...
Eklenme Tarihi: 31.10.2010 01:58
Facebook'ta paylaş
0

Leyla Figen ve Şevki Figen İzmir’de bir dönemin en önemli isimlerindendi. Şevki Figen’in Turyağ’daki efsaneleşmiş genel müdürlük döneminde yetişenler bugün İzmir’in en önemli bürokratları ve işadamları oldular.

Şevki Bey, İstanbullu olmasına rağmen İzmir’i çok sevmiş ve sahiplenmiş hatta 1974 depreminde yıkılan Saat Kulesi’nin üst kısmını Turyağ olarak tamir ettirmiş. Yine fuarın Basmane kapısındaki Dr. Behçet Uz heykelini yaptırmış, belki de İzmir’e İzmirlilerden daha çok sahip çıkmış, katkıda bulunmuş önemli bir şahsiyetti.

Leyla Figen ise yaratıcılığını besleyen müthiş zevki, organizasyon yeteneği, çağın önünde giden ilerici vizyonuyla İzmir’de büyük etkinlikler düzenledi, halkla ilişkiler alanında İzmir’de dişe dokunur çalışmalar yapan ilk kişilerden oldu.

İleri görüşlülüğünü ispatlayan en önemli konu ise Alaçatı idi.

Alaçatı’daki ilk cafe-restoran olan Agrilia’yı açmış, sonrasında da oraya yerleşmişti. Alaçatı’nın gelişiminde en büyük paylardan biri kuşkusuz Leyla Figen’e ait. Maalesef 2002 yılının 17 Ekim’inde henüz 53 yaşındayken akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Leyla Figen bugün Alaçatı’nın geldiği noktayı göremedi ama Alaçatılılar ve Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç onu unutmadığını gösterdi. Geçtiğimiz hafta İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu’nun Leyla Figen’in Alaçatı’daki mezarı başında düzenlediği anma töreninde, “Alaçatılıların Vefa ve Sevgi Projesi” kapsamında Leyla Figen’in ilk kafeyi açtığı taş binaya bir anı plaketi asıldı. Engin-Hülya Erbesler, Aysel- Cenap Öztezel, Ergun Özakat, Antije Korur gibi İzmir’in önde gelen isimlerinin katıldığı törende konuşan Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, “Vefa Projesi” kapsamında Alaçatı’da düzenlemesi yapılacak çeşitli müze ve tarihi alanlarla ilgili bilgiler verdi. Tabii, bu haber şu anda hayatını İstanbul’da sürdüren ama kalbi Alaçatı’da, Leyla Hanım’da kalan Şevki Bey’i sevindirdi çünkü Leyla’sının değeri geç de olsa verildi.
 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.