PKK SAVAŞINA BİR DE BURADAN BAKALIM MI?

13 Şubat 2022 13:33 / 1146 kez okundu!

 

 

"1984 ten beri bu savaşta ölenlerin toplamı 100 bin civarında... savaşın ülke bütçesine zararı 3 trilyon dolar olduğu söyleniyor. Uzun süren bu savaş nedeniyle 4 milyon insan köyünden şehrinden göç etmek zorunda kaldı. Toplamda 1 milyondan fazla insan mahkemelerde yargılandı, hapishanelere atıldı. Çatışmalarda ölen 25 bin asker - polis için Türkiye'de 81 ilde "Şehitler mezarlığı" yapıldı. Diğer taraftan dağlarda örgüt içi infaz olanların bir mezarı bile yok. Bunca yıkıma ölüme neden olmuş bu savaşa "savaş" dediğimizde "Savaş demeyin!" diyorlar. Ne diyelim peki...?"

 

***

PKK SAVAŞINA BİR DE BURADAN BAKALIM MI?

Uzun bir süredir bu ülkede kimseler 40 yıllık PKK savaşının kanlı  bilançosunu pek merak etmiyor, eskiden ’90 lı yıllarda gazeteciler köşe yazılarına konu ederlerdi. Ama bu dönemde özellikle sol mahalleden gazeteci yazarlar, insan hakları örgütleri, sivil toplum örgütleri bu konuda konuşmuyorlar ve yazmıyorlar. Bu çatışmalardan en çok mağdur olduklarını söyleyenler, neden savaşın kanlı bilançosunu merak etmemektedirler ve toplumu bilgilendirmemektedirler? Arşivlerinde bilgi mi yok? Hayır, İçişleri Bakanlığı öteden beri bu konularda veri paylaşımı yapıyor. Milli Savunma Bakanlığı her yıl bu konuda açıklama yapıyor, en son Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamalarına göre, 2015’ten bugüne (Ocak 2022 ye kadar)  33 bin 149 PKK militanı operasyonlarda öldürülmüştür. 

 

Bu verilerin devlet bilgi verisi olduğu için mesafeli olanlar, kendi verilerini de paylaşabilirler. Bu konuda bir şüpheleri varsa devletin resmi kayıtlarının yalan yanlış olduğunu söyleyebilirler. Ama bu veri bilgilerin yalanlandığına dair bir şeyler duymuyoruz.

 

Sanırım bu konudaki kayıtsızlık şuradan kaynaklanıyor, Sol mahallede PKK'yi devletin karşısında bir hak/direniş örgütü görmekten kaynaklanıyor. Bazen eleştirilerime ilişkin şöyle yorumlar geliyor, “PKK’yi abartıyorsunuz, devletin baskısı ve yaptıklarının yanında devede kulak kalır.” Bir bakalım mı PKK devenin yanında nasıl gözüküyor? Savaşın 40 yılda verdiği insan kayıplarında tablo şöyle, içişleri ve savunma bakanlığının belgelerine göre, Devlet operasyonlarda toplamda 73 bin PKK’li öldürülmüş. (Faili meçhuller bu sayının dışında) PKK de 30 bin civarında öldürme gerçekleştirmiş. Bunların 25 bini polis - asker – korucu ve sivil. İmralı mahkemesinde Abdullah Öcalan’ın dediğine göre 15 bin de örgüt içi infaz var. (Bu örgüt içi infazların daha fazla olduğunu düşünüyorum) Bu tabloya bakılacak olursa PKK pek te hak örgütüne benzemiyor. Savaşın acılı bilançosuna biraz daha yakından bakalım mı? Son 36 yılda (1984-2020) Kürt dağındaki savaştaki çatışmalara 8 milyon asker katılmış…  askerlik süreleri boyunca çatışmalara operasyonlara katılanlar şimdi aramızda hep birlikte yaşıyoruz. Sonra da diyorlar ki bu ülke niye mutsuz! Savaştan çatışmadan dönen insanlar iyi olabilir mi?

 

1984 ten beri bu savaşta ölenlerin toplamı 100 bin civarında... savaşın ülke bütçesine zararı 3 trilyon dolar olduğu söyleniyor. Uzun süren bu savaş nedeniyle 4 milyon insan köyünden şehrinden göç etmek zorunda kaldı. Toplamda 1 milyondan fazla insan mahkemelerde yargılandı, hapishanelere atıldı. Çatışmalarda ölen 25 bin asker - polis için Türkiye'de 81 ilde "Şehitler mezarlığı" yapıldı. Diğer taraftan dağlarda örgüt içi infaz olanların bir mezarı bile yok. Bunca yıkıma ölüme neden olmuş bu savaşa "savaş" dediğimizde "Savaş demeyin!" diyorlar. Ne diyelim peki...?

 

PKK’yi herhangi bir örgüt gibi görürseniz, savaşına da “savaş” demezsiniz. “Savaş iki devlet arasında yapılırmış.” PKK’nin Suriye’de (Rojava bölgesinde) oluşturduğu ordusu ve kitlesiyle Avrupalı bir çok ülkeden daha büyük olduğunu bilmek inanmak istemeyenler kendilerini kandırıyorlar. PKK Ortadoğu’da en uzun sürmüş, İran-Suriye ve Batılı devletlerin desteğini almış (40 yıllık) bir savaşın tarafıdır. Ortadoğu’da ve Avrupa’da toplamda 20 milyon kitleyi örgütlemiş istediği gibi yönetiyor. (Avrupa’da nüfusu 2-3 milyon olan devletler var) Suriye’de ki kolu olan YPG şu an son model ABD silahlarıyla donatılmış 60 bin kişilik bir orduya sahip. Türkiye’de seçimlerde HDP üzerinden 6 milyon oyu var. Bazıları için bu yukarıdaki sayıların bir kıymetinin olmadığını biliyorum. Bu ölenlerin her biri, bir can, bir baba bir evlat. Bilin bakalım en çok bu tabloyu sol mahallede görmek istemeyenler kim? Yazar, gazeteciler sanatçılar... en son bu tabloyu konuşan yazan birini tanıyor musunuz?

 

PKK’yi küçümseyenlerle, yazı ve kitaplarımda bu konuyu abarttığımı düşünenler aynı mahallelerin insanlarıdır. Yazı ve kitaplarımda herhangi bir örgütü yazmıyorum, Ortadoğu’nun en uzun sürmüş, en büyük savaşını yazan teşhir eden bir yazarım. Aslında bu ülke savaşa “savaş” dememek için, PKK gerçeğini görmemek için, savaşa uzak duruyorlar. Ülkenin ayarlarını bozan şeyin PKK savaşı olduğuna inanmak istemeyen bir kuşak oluştu. Siz uzak durduğunuzu sanıyorsunuz ama savaş hayatınızı her gün mahvediyor. 

 

İki de bir bana PKK’yi, sol örgütleri niye çok eleştirdiğimi soranlar hala merak ediyor mudurlar? Tabi ki insanların yaşam hakkı için cinayetleri eleştireceğim. Beni eleştireceğinize, kendi acizliğinizi, bu cinayetlere niçin sessiz kaldığınızı ne zaman sorgulayacaksınız? 

Aytekin YILMAZ

Son Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022 17:59

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.