POKER SURATLILAR

01 Aralık 2006 06:50 / 2849 kez okundu!

 

Masadaki azgın kumarbazların aramızda dolaştığını bilmek ve onların tehlikeli oyunlarına düşmek hepimizin makus talihi..."Poker Suratlılar" zaten kendimiz değilmiyiz? Pervane Rulet masasında, dönüyor ve tam da onların önü


Poker oynamak için iyi bir poker suratına sahip olmak gerekir. Ser, sır vermeyen, duyguları ve düşünceleri olmayan, mekanik, terlemesiz, al basmasız, sağlam, kırılmayan, dağılmayan, dökülmeyen, acıkmayan, üşümeyen biri gibi davranmak  ya da bu role uygun olmak için mimik ve rol araştırmalarına başvurmak lazım.

İyi kumarbazlar vardır. Kimileri Freud’u kandırırlar kimileri beni bir çokları da sizi.

TRT’ de bir çocuk dramasında oynadığım günlerde başıma gelen ilginç bir öykü hiç çıkmaz aklımdan. Sevgili Leyla Atmacalar’ın yönettiği “Biz Arkadaşız” adlı program için makyaj odasındayım. TRT’ nin gerçekten yetenekli olan o zamanlarki makyözü Yeşim bana Pamuk Prenses’teki kötü kraliçe rolüm için (tam bana göre) bir saat süren korkunç ve kötü kadın makyajı yaptı. Ama hem kendisi hem de Leylam “git hala iyi görünüyorsun” diyererek  yüzüme gözüme boya çalıp, makyaj denediler defalarca  Buna rağmen herkesin ortak görüşü  ben hala kötü kraliçe olamamıştım. Ne yapsalar bakışlarıma engel olunamıyormuş.    

Şimdi ise büyüdüm. Böylece ne iyisi ne kötüsü kraliçelik hayali çöpe sevgili okurlar. Ancak bu rol kesme numaraları, yani oyunculuk yeteneği ayrı bir konu ama sahne dışında poker suratlı olmak ciddi bir hüner bence. Annem evde bir şey kırıldığında faili meçhulse bir adım öne çıkartma hareketini tek bir şekilde yaptırırdı. “Yalan alnınızda yazar “derdi. Tabii ki biz hemen bir adım öne. Sonraları öğretmenlerimi yalancı çıkartma pahasına parmak kaldırıp yanlışlıkla azarlanan kişinin yerine ben konuştum derdim. Çünkü en geveze de en doğrucu da bendim sınıfta. Sonparam, sonbiletim, sonlokmam istense işte bu yüzden yok diyemem cebimde ne var ne yoksa dökerim. Geçenlerde benden  hoşlanmadıklarını bildiğim bir tanıdık  sızlanarak bana “görüşemiyoruz” dedi, ” hayır “ “görüşmüyoruz” dedim. Yüzünde hiç oynama olmadı o zat-ı muhteremin. Ben kendi lafımdan yerle bir oldum. Onda tık yok. Anladım. Onlar “poker suratlılar...”

Poker ve başka oyunları bana genelde birkaç yılda bir ve adam yokluğunda oynatırlar. Kanlı king ise favori oyunlarımdan. Yalnız rua papazı elime düştüyse baştan kaybederim. Çünkü “saçlarımdan okunuyor” papaz bende. Gençliğimde evde sabaha kadar king oynadıktan sonra kızkardeşim Hürriyet’le birlikte sonuncular olarak kızılderili pokeri oynardık. O zamanlar kızılderili astrolojisi bilmezdim ama pokerini öğrenmiştim. Oyun çok basit. Kapalı iskanbil destesinden karşılıklı iki kişi kağıt çekip  alnına yapıştırır. Sadece karşı tarafın kağıdını görerek poker oynanır. Restler, blöfler hep karşıdakinin alnına bakarak yapılır. Karşıdakinin kağıdına bakarak kendini bir şey zannetme oyunu bu. O bir der sen beş dersin bu soğuk savaşta. Kim daha inandırıcı ise öbürü pes eder. Bir de bakar ki ... genellikle abartılı bir sonuç. Biz Hür’le oynarken  cıvıtırdık. Alnnının akı,boynundaki takı derken , poker gibi ciddi bir oyunun cılkını çıkartırdık. Gençtik bilmezdik poker ne kadar faydalı bir oyun. Şimdi çektiklerimiz zaten hep poker meselesini çözememişliğimizden.

Konuşmacı olarak katıldığım bazı toplantılarda sahne korkumun önünde dinlenilmeme korkusu vardır. Oysa poker suratlılara konuşma korkum hepsinden daha ağır basar. Poker + protokol suratlılara konuşurken insan konuşacaklarına konsantre olamıyor. Onaylamasınlar, alkışlamasınlar,sevmesinler ama bir renk içerisinde, bir tevazu ile birleştirsinler istiyorum bakışlarını. Konuşmacıya yardım etmesinler ama çelme de takmasınlar diyorum. Ne zaman dili sürçecek, ne zaman tökezleyecek, bir soru sorsak  bilemeyecek diye tırnaklarını ovuşturmasınlar. Elleri kavuşturup, “konuşunuz ama kapalıyız” demek insan haklarını ihlale bile girer.     

Poker suratlılara konuşmak acaip hüner ister. Öğreneceğiz, öğreneceğiz...

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.