e-tamam o zaman

11 Ocak 2007 12:19 / 2582 kez okundu!

 

e- tamam o zaman, "2007 için Sanal Dünyaya hazır mısınız, değil misiniz?"diyen P.Mısırlıoğlu PERVANE'den MUTLU YILLAR diliyor.

e- tamam o zaman

Evvel zaman içinde develer tellal iken bizim Hong Konglular ellerinde telefonlar otobüs duraklarında sevgililerine aşk şarkıları mırıldanıyorken, otel lobilerinde görüntülü bilgi bankası ile önce sanal gezintilerini yapan insanlar sonra elleri ile koydukları dükkanlardan abur cubur pek çok şey alır iken bendeniz neeeee kadar uzağındaydım e-yaşamın… Sadece ben mi siz de? Siz de çok uzağındaydınız…çok uzağında bu sanal dünyanın.
İşin ilginç yanı ben hala cambazı olamamışım şu bilgisayarların ama sizler artık çok ilerlemişsinizdir sanırım.

Çünkü e-yaşam aldı yürüdü başını. E-siz olmak evsiz olmaktan beter.
İtilip-kakılmak, horlanıp-aşağılanmak, köstebek ve de kaplumbağa vaziyetinde öküzün altında buzağı aramak, milletin birkaç saniyede ulaştığı bilgiye bir ömür harcamak, ha okuma yazma bilmemek ha e-yaşamın dışında kalmak. E- ağlamak, e- gülmek mi lazım şimdi? E- bilemiyorum vallahi. Bu e- durumları çıktıktan sonra en akıllı insan bile bilgisayar cahili ise taş kesiliyor bu yeni çağın karşısında. Elektronik dünya öyle cazip hayatları saniyelerle programlıyor ki sizlere bir ömre sığmayacak hayalleri bile dünyanın öbür ucundan alıveriyorsunuz gündüz gözüyle.

e-yaşamın uçsuz bucaksız olanaklarından sizlere çok özel buketler hazırladık. Yeni bir yıla girerken tabii e- kolay değil sanal bu dünya adı üstünde dışında kalmak içinde kalmaktan zor. e- yaşamın kolaylıklarını anlatırken e-yaşamın dışında kalarak yaşadığımız zorlukları aktarmak yeni yılda yeni biri olmaya çalışmanın elektronik devrelerini hazırlamak sizin de sahip çıkacağınız bir gelecektir eminim. Bazen empati yapmak da kötüdür bilirsiniz. Belki de siz çarşı pazarınızı sanal çarşıdan hallediyorsunuz. Uçak, tren biletinizi, otel rezervasyonunuzu bilgisayarınızdan, mektuplarınızı, duygularınızı, ürettiklerinizi, düşüncelerinizi, duygularınızı Internet üzerinden değerlendirip, projelerinizi gerçekleştiriyorsunuz da biz bilmiyoruzdur. İş bu sanal dünyayı gerçeği ile değiş tokuş etmekte zaten. Hem hangisinin sanal ya da gerçek olduğu da başlı başına bir “matrix” biliyorsunuz işte o meşhur filmden.

İş Bu Sanal Dünyayı Gerçeği İle Değiş Tokuş Etmek.
Ya da Gerçeği Sanallaştırmak usulünce… Nasıl varsayarsanız sevgili okurlar.
Hayatımızı kolaylaştırmak elektronik raylar üzerinden bize sunulan büyük imkan. Bu tren kaçmaz arkadaşlar çünkü her istasyon başka bir zenginliğe götürür bizi. Ve bütün ulaşım araçlarından daha hızlı ve hatta virüs durumlarını saymazsak en güvenli yollardan. Ama korkmamak, kaçmamak lazım şu büyücü işi elektronik yaşamın olanaklarından. Üstüne gideriz, onun maskarası olacağımıza biz onu fareye çevirir, onun kuyruğu ile onu döveriz icabında. Ne dersiniz ?
A-sosyalseniz, e-sosyal olun be kardeşim!
Gezginliğimin bile çok önemi kalmadı neredeyse… Hiç masanın başından kalkmadan benden fazla geziyor şu sanal dünyanın zalim insanları. İsterlerse oturdukları yerden sokak sokak dolaşıyorlar, restoranlardaki yemeklerin elektronik tatları ile karın doyuruyorlar, pahalı markaları uzak dokunuşlarla satın alıyorlar, en uzak galerilerdeki resim heykel sergilerini ve müzelerini kuyrukta beklemeden dolaşıyorlar.Daha dün çıkmış taze cd leri “dawn load falan edip” bugün ısmarlayıp yarınki repertuarlarına katabiliyorlar. Adamlar hayatlarında deniz görmeden sörf şampiyonu oluyorlar. Birbirlerini sanal göre göre, dumana veriyorlar dünyayı. Sanal usulü evlenmeler ayyuka çıktı, siz evde kalın daha…A-sosyal seniz e-sosyal olun. Havale çıkarmak için tanıdık banka müdürüne ihtiyaç duymadan ve yirmi milyona bir yirmi milyon daha ödemeden kah para senin cebinde kah isteyeninin. Vermeyen ve göndermeyen taş olsun taş. Her şey var bu dünyada. Allah bilir ya öbür dünyada da vardır bu internet…Ama hangisinde cennette mi yoksa çoğumuzun gideceği cehennemde mi?
Siz hala e-yaşam ve sanal dünya için 2007 erken diyorsanız,

e-tamam o zaman. Mutluluklar, gerçek dünyanızda.

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.