Küçük Irmak Prensesi - Dr. Mahmut Tolon

21 Temmuz 2008 17:23 / 3236 kez okundu!

 

Erken Türk tarihi ile yakından ilgilenen Sn. Turgay Tüfekçioğlu’ndan aşağıdaki haberi aldım. 1990 yılında Çin Bilimler Akademisi’nin davetlisi olarak Beijing’e ve Urumchi’ye gitmiştim o zamandan kalan ilişkileri canlandırmaya ve


"Çin televizyonunda Nisan 2008’de yayınlanan bir haberde, Doğu Türkistan’ın Lopnur Bölgesi’nde bulunan yeni bir mumyaya "Küçük Irmak Prensesi" adı verildiğini öğrendik. Doğu Türkistan’da daha önce de Kiroren Bölgesi’nde mumyalar bulunmuştu. Bulunan Kiroren mumyaların yaş tayini, Karbon-14 (C-14) yöntemiyle yapılmıştı ve günümüzden 3.800 yıl öncesine ait oldukları tespit edilmişti. Bu mumyalar Doğu Türkistan’ın baş şehri Urumchi’deki bir müzede sergilenmektedir.

Son bulunan mumya, kurumuş Lopnur Gölü yakınındaki Küçük Irmak Mezarlığı’nda Ci-Lin Üniversitesi tarafından yapılan kazıda ortaya çıktı. Kazı heyetinde Doğu Türkistanlı sınır bölgeler arkeolojik kazı araştırma merkezi uzmanlarından başka, Doğu Türkistan arkeolojik kazı bölüm başkanı İdris Bey de bulunuyordu.

Televizyondaki haberde, mezarlıkta mumyaların bulunduğu ahşap sandukalar, küçük sandallar gibi görünmektedir. Mumyanın bulunduğu ahşap tabut kalın bir ağaçtan oyulmuş, üstü tahta kapaklarla sıkı sıkı kapatılmış tüm tabut, yeni kesilmiş, işlenmemiş öküz derisi ile kaplanmıştır. Kuruyan öküz derisi, ahşap tabutu daha da sıkılaştırmıştır. Kurumuş öküz derisi tabutun üstünden alındıktan sonra tabutun açılışını adım adım televizyon ekranından izleyip üst kapak tahtaları alındığında ortaya başında keçe kalpak olan, vücudu yün kumaşa sarılmış çok güzel bir genç kadın çıktığı görülmektedir.

Çin televizyonunda yayımlanan haberde bu mumyaya Küçük Irmak Prensesi adı verildiğin, mumyanın yaşının yapılan ön incelemede 3.000 olduğunu öğrenmekteyiz. Bu haberin gerçek görüntüleri aşağıdaki adresteki dört buçuk dakikalık videoda izlenebilir:Erken Türklerin aslında çağdaşları olan toplumlardan ne denli ileri bir kültüre sahip oldukları gerçeği bu ve bunun gibi yüzlerce örnekte apaçık görülmektedir. Orta Asya’da Uygur topraklarında bulunan ve günümüzden 3.000 yıl öncesine ait olan Küçük Irmak Mezarlığı, ölüsüne verdiği değerle, o devirde Avrupa ve Asya coğrafyasında örtünen toplumların yaşadığı dünyamızda giyindiği elbiseleri ile gözler önünde olan bir medeni toplumu anlatmaktadır.

Erken Türk tarihini araştırmak atalarımızın mirasına sahip olmak demektir, geçmişteki mirasımız geleceğimizin teminatıdır." diyor Turgay Bey.

Eminim, özellikle tarih öncesi ile ilgilenen üniversite mensupları ve ayrıca Çin’deki diplomatlarımız ve basın bu konuyla çok yakından ilgileneceklerdir.

Küçük Irmak PrensesiPrincess of the little creek, a new mummy found near Urumchi a new sensation after the Tarim mummies. Die Prinzessin am kleinen Fluss eine neue Mumie in der naehe von Urumchi first estimation ca3000 BP


 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.