Kadriye KARCI Hakkında

3 yazısı var

 

Kadriye KARCI
kkarci@yahoo.com

Kadriye Karcı, 13 Ocak 2010'dan itibaren Berlin Eyalet Parlamentosu'nda Sol Parti'nin (die Linke) milletvekili olarak çalışmalarını sürdürüyor. Carola Bluhm'un Entegrasyon, Çalışma ve Sosyal İşler Senatörlüğü'ne atanmasının ardından boşalan koltuğa geçti.

1961 Manisa Salihli doğumlu olan Karcı, 12 Eylül darbesi sonrası, 1985 yılında politik mülteci olarak Demokratik Almanya Cumhuriyeti'ne gitmişti. 1996 yılından sonra ise Demokratik Sosyalizm Partisi (PDS) üyesi olarak siyasi çalışmalarını Almanya'da sürdürmüştü.

Felsefe ve hukuk eğitimi almış olan Kadriye Karcı, göçmen politikaları üzerine ağırlıklı çalışmalarını sürdürüyor. Karcı, Allmende – Alternatif Göç Politikaları ve Kültür Evinin kurucularından ve Rosa Luksemburg Vakfı'nın da üyesi.

'Çok kültürlülük yaşamın her alanında yaşanılır olmalıdır'

Karcı, yeni görevinde çalışma ilkelerini ise şöyle anlatıyor:

"Berlin ortak yaşamın insanca ve saygın olması için yaptıkları ile Federal Almanya da öncü rolünü oynayan bir kent. Eyalet Parlamentosunda bu yaşamın biçimlendirilmesinde daha etkin olmak ve sorumluluk almak istiyorum. Demokratik ve eşit haklı bir göç ve uyum politikasından yanayım. Böylesi bir politikanın hayata geçmesi için katılım olmazsa olmaz bir önkoşuldur. Göçmenlerin politik karar süreçlerine katılımları kadar olağan bir şey yoktur. Bu yönde de çalışmalarımı sürdürmek istiyorum.

Göç ve uyum politikaları kendi içine kapalı bir alan değil, diğer tüm politik alanlarla içiçe geçmiş bir yapıya sahiptir. Bu özellik, parlamentoda da parti gruplarının ortak çalışmalarını gerektirmektedir. Bu çalışmalara katkıda bulunacağım. Parlamenter çalışmaların, parlamento dışı çalışmalarla bütünleştirilmesi, bu anlamda da bu alanda çalışma yapan sivil toplum örgütleri ile sağlıklı bir diyalog kurulması gerekiyor. Gelecekteki çalışmalarımın ana noktalarından biri de bu olacak. Çünkü bu diyalog aynı zamanda insan haklarına saygılı bir göç politikasının ve çalışmaların biribirleriyle ilintilendirilmesi için olağanüstü bir öneme sahip. Irkçılığa, yabancı düşmanlığına ve ayrımcılığa karşıyım. Göçmen ve mültecilerin uyumdan kaçan insanlar olarak değil, tersine demokratik bir hukuk devIetinin eşit haklı vatandaşları olarak algılanmalarını istiyorum. Uyum toplumsal yaşama eşit haklı katılımdır ve tüm toplumu yükümlü kılan bir görevdir. Bunun için toplumun göçmen veya yerli her bir üyesi sorumludur.

Berlin Eyalet Parlamentosunda kent sakinlerinin çıkarları için çalışacağım.

- Toplumsal yaşama eşit haklı bir katılım,
- Uyum sürecine yerli halkın da etkin katılımı,,
- Uzun süredir Almanya'da yaşayan mültecilere oturma hakkı,
- Göçmen ve mültecilerin iş piyasası, eğitimden yararlanabilmelerinin kalıcı olanaklarının genişletilmesi,
- Ayrımcılığa, ırkcılığa ve yabancı düşmanlığına karşı etkin mücadele,
- Demokratik ve saygın bir ortak yaşam için sivil toplum girişimlerinin güçlendirilmesi için mücadele edeceğim..."

Kadriye KARCI Yazıları

Berlin´de Hrant Dink Haftası (12 -19 Ocak 2011)

25 Ocak 2011 3221 Kez Okundu 0 Yorum Var

Bugün görüş günümüz… Ancak dikkat ortam dinlemesi olabilir!

25 Ekim 2010 1994 Kez Okundu 1 Yorum Var

Güllübahçe'den gelen mektup…

30 Ağustos 2010 2266 Kez Okundu 0 Yorum Var