Birlikte Uçsak

06 Aralık 2008 09:51 / 2252 kez okundu!

 

Konuk
bildirdi: Hayrettin Karaca: "Benim hayatta iki büyük ödülüm var, bunlardan birisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak..." der.

Ömrünü yurdumun toprağına adamış nadide insanın içten cümlesini okuduğumda yüreğim kocaman bir su damlasına dönüştü.

Ülkesini seven, gurur duyan, ona sahip çıkan, sorumluluk hisseden, katkıda bulunan insanların varlığı bir ülkenin ebedi varlığında esastır.

Katkıyı istekli, kalıcı ve sürekli kılmak için tüm çocuklarımıza eğitim öğretim vermek kaçınılmazdır.


Çocuklarımızla birlikte, yarının toplumunu devralacak, şartları yeterli olamayan diğer çocukların yetişmesi için katkıda bulunmamız elzemdir. Eğitimsiz bırakılan veya yanlış eğitim alan her çocuk gelecekte ki kaosun trajik bir düğümü olarak karşımıza çıkacak ve çıkmaktadır.


Kendi olanaklarımız dahilinde, kendi çocuklarımıza bozkırda vaha yaratmaya çalışmak değil, bozkırı ormana dönüştürdüğümüzde onlara mutlu gelecek sağlarız.


Sorunlarını, sorumluluklarını kendileri sonuçlarına katlanarak, tecrübe ederek öğrenmeleri onları çevrelerine, olaylara, yaşama, ülkesinin ihtiyaçlarına duyarlı, ayakları yere basan kişilikli bireyler haline getirir. Çetin Altan'ın dediği gibi, "Kişilik kolay başarıcıların değil, zorluklarla pişenlerin işidir".Oysa, onları suni yaratılan ortamlarda yetiştirdiğimizde ileride mutsuzluklarını güçleriyle gölgeleyen, duyarsız, egoist kişiler yaratmaktan öteye gidemeyiz. Emeklerimiz ve ülkemiz için büyük kayıptır."V" oluşturarak sonbaharda kış mevsimi için güneye giden kazları gördüğümüzde, o şekilde uçmalarının nedenini düşünebilirsiniz; bilim bunu keşfetmiştir: her kuş kanatlarını çırparken, kendini izleyen kuşu yükselten bir güç yaratır. Tüm sürü "V" şeklide uçarak, kuşların ayrı ayrı uçacağı duruma göre % 71 daha hızlı uçar. Arkada ki kazlar hızını yüksek tutmaları için öndekilere seslenerek onları yüreklendirir. Bir kaz hastalanır veya insanların tüfekleriyle vurulup oluşumdan çıkıp yere düşerse, iki kaz daha yanına gelir yardım ve koruma sağlar. Düşen kaz iyileşene veya ölene dek yanında kalırlar. Uzun ve meşakkatli yolu yardımlaşarak, birbirlerine destek olarak aşarlar.Var olan birkaç tür dışında, canlıların geneli ortak duygu ve anlayışla hareket eder.Ortak bir yön ve birlik duygusunu paylaşan kişilerde, hedeflerine daha kolay ve çabuk ulaşa bilir.Kişisel gelişim kurslarının, kitapların tavan yaptı toplumun; yorum, düşünce, bilim ve tarih kitaplarının, sosyal gelişim hizmetlerinin tavan yaptığı topluma dönüşmesi için uğraş vermeliyiz. Büyük ödülümüzü daha yükseklere taşıya bilmek için her birimizin bir katrede olsa ülkemize, dolayısıyla gelecek neslimize yapabileceğimiz bir şeyler olmalıdır.Çağdaş İtalyan yazar, Luciano De Crescenzo'nun sözü birlikte başarmak için ne güzeldir. "Biz hepimiz tek kanatlıyız. Ancak birbirimize sarılırsak uçabiliriz."
GÜLÇİN TUNCA

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz+:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.