Efes Antik Kenti 3 ay sonra denizle buluşuyor

14 Ocak 2023 22:59  

 

Efes Antik Kenti 3 ay sonra denizle buluşuyor

Efes antik kentini 2500 yıl sonra yeniden denizle buluşturacak “Efes Antik Kanal Projesi”nin ilk etabı için geri sayım başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, projenin % 94’ünün tamamlandığını açıkladı. “Kanal girişi ve yat limanı nisan ayı sonunda bitecek”dedi.

Eski Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın “35 İzmir” projesi arasında yer alan ve ülke turizmine büyük katkı sağlaması ön görülen Efes Antik Kanal Projesi 1. Etap çalışmalarında adım adım sona yaklaşılıyor.

“UNESCO Dünya Mirası” listesindeki Efes Antik Kentini 2500 yıl sonra yeniden denizle buluşturmayı hedefleyen projenin son durumunu yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, çalışmaların % 94’ünün tamamlandığını açıkladı.

DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan “Projenin ilk etabı, Pamucak sahili ile İzmir-Kuşadası karayolu sarasındaki alanı kapsıyordu. Bu alana 600 metre uzunluğunda bir kanal ve gezi teknelerine kısa süre konaklama imkanı sağlayacak 100 metre genişliğinde 250 metre uzunluğunda bir yat limanı inşa ediyoruz. İnşaatta % 94 fiziki gerçekleşme oranına ulaştık. Hedefimiz “Efes Antik Kanal Projesi’nin ilk etabını nisan ayı sonunda tamamlamak” diye konuştu.

Şantiyedeki çalışmaların son hızla devam ettiğini kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü Ceylan “Kanal girişi ve yat limanı için 1430 fore kazık çaktık. Başlık kiriş imalatları kapsamındaki 112 Ano imalatını da bitirdik. Aynı zamanda yürüyüş yolları beton imalatlarını tamamladık. 10 bin m2’lik mermer kaplama işinin ise 7 bin m2’si döşedik. Çalışmalarımızı aynı hızla sürdürüp projeyi 3 ay sonra tamamlayacağız. İzmirimize hayırlı olsun” dedi.

 

Proje 2 etaptan oluşuyor

Efes Antik Kentini yeniden denizle buluşturacak proje 2 etaptan oluşuyor. Projenin ilk etabında DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, 600 mt uzunluğunda giriş kanalı ve yat limanı inşa edecek. İkinci etapta ise Pamucak sahilinden Efes Limanına kadarki alan temizlenecek, kanal boyunca tarihi dokuya uygun kesme taşlar döşenecek. Daha sonra çevre düzenlemesi yapılacak. 

 

Efes Antik Kenti 3 ay sonra denizle buluşuyor

 

Antik Kente Antik teknelerle yolculuk edilecek

Efes Antik Kenti ve limanı binlerce yıl batı ve doğu kültürlerinin kesiştiği kral yolunun başlangıç noktasında yer alıyordu. Ancak Küçük Menderes ve Marnas Çayının getirdiği alivyonlar nedeniyle 2500 yıl içerisinde denizden 9 km kadar uzaklaştı ve antik kent bugünkü halini aldı. Proje tamamlandığında 2500 yıl sonra antik kente, özel teknelerle yeniden yolculuk yapılma şansı doğacak. Efes’e gelen turist sayısı her yıl artacak. Efes Antik Kenti, Türkiye’nin en önemli destinasyon merkezlerinden biri haline gelecek.

oncusehir.com

13.01.2023

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz*:
Facebook'ta paylaş
0