Charles Aznavour yaşamını yitirdi
Charles Aznavour yaşamını yitirdi
Eklenme Tarihi: 01.10.2018 21:55
Facebook'ta paylaş
0

Fransız şarkıcı Charles Aznavour 94 yaşında yaşamını yitirdi.

Fransız şarkıcı ve söz yazarı Charles Aznavour 94 yaşında yaşamını yitirdi.

Turne için gittiği Japonya'dan yeni dönen 94 yaşındaki Aznavour'un Fransa'nın güneyindeki Alpilles'te bulunan evinde hayatını kaybettiği belirtildi.

Aznavour geçen yıl kolunu kırdığı için birçok konserini iptal etmek zorunda kalmıştı.

FRANSA'NIN FRANK SİNATRA'SI

Aznavour 80 ülkede 100 milyona yakın kayıt sattı.

Ünlü şarkıcı, Fransa'nın Frank Sinatra'sı olarak tanımlanıyordu.

Charles Aznavour kimdir?

Charles Aznavour kimdir?

Charles Aznavour, 1 Ekim 2018 tarihinde hayata gözlerini yummasının ardından birçok vatandaşın araştırdığı isim oldu. Fransa'da yaşayan ve şarkıclarıyla hatırlanan Ermeni kökenli isim, söz yazarlığı ve oyunculuk deneyimlerine de sahiptir. İşte, Charles Aznavour kimdir sorusuna cevap arayan vatandaşlar için bazı bilgiler...

Charles Aznavour, 22 Mayıs 1924 tarihinde Paris'te dünyaya geldi. Fransa’ya Gürcistan’dan göç eden babası Michael Aznavourian şarkıcı, İzmir'den göç eden annesi Knar Baghdasarian ise oyuncuydu. 

"Caucase" isimde bir lokantaları vardı. Sanatçı bir aileden geldiğinden küçük yaşta tiyatroyla tanışan Aznavour henüz dokuz yaşındayken oyunlarda rol alıp şarkı söylemeye başladı.

Küçük kumpanyalarda şarkı söyleyerek başlayan kariyerinin dönüm noktası ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf'la tanışması oldu. Piaf’la birlikte Amerika’ya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerine düzenledikleri turneler sonucu dünyaca ünlü bir şarkıcı haline geldi.

Altı dilde (Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça) dilde şarkı söyleyebilen çok yönlü bir sanatçı olan Aznavour’un dünyanın dört bir yanında pek çok hayranı vardır. Ana dili Fransızca dışında, İngilizce ve Almanca da konuşur, ama Ermenice bilmemektedir.

Bugüne dek, altmışa yakın filmde rol alan Aznavour yüzlerce beste yapmış ve şarkı sözleri yazmıştır. Fransa`nın Frank Sinatra`sı olarak da lanse edilen Aznavour`un hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. 1970'lerde "Dance in the Old Fashioned Way" ve "She" parçalarıyla İngiltere'de büyük başarı elde etti.

Charles Aznavour 1 Ekim 2018 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

hurriyet.com.tr

 

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.