TRT spikeri Tuna Huş hayatını kaybetti -14.02.2018
TRT spikeri Tuna Huş hayatını kaybetti -14.02.2018
Eklenme Tarihi: 16.02.2018 10:13
Facebook'ta paylaş
0

TUNA HUŞ!.. - Hıncal Uluç

 

 

Biz Türker Ağam'la D&R'da o müthiş kitabın tanıtımındayken, Türk televizyonlarının gelmiş geçmiş en büyük spikerlerinden, efsane Tuna Huş'u kaybetmişiz meğer. Eve dönünce bir haber kanalının alt yazısından öğrendim.


Çok iyi arkadaştık Tuna'yla.. Önce TRT'den.. O haber spikeri olarak ünlüydü. Ben hem televizyon gazetecisiydim, hem de TRT'de programlar sunardım.. Spor, yarışma falan.. Görüşmediğimiz gün olmazdı nerdeyse...


Türker Ağabey'in özellikle televizyonlara öğrenci yetiştirmek için açtığı okulda ikimiz de hocalık yapardık, başlangıçta...


Tuna, Türkçe konuşmayı öğretirdi. Spikerliği öğretirdi...


Sonra, 2001 yılında bir talihsizlik. Bir beyin arızası...


Türkiye'nin en güzel konuşan adamı konuşamaz oldu.. O beyin düşünebiliyor muydu bilmiyorum. Düşünemiyorduysa, daha az çekmiştir mutlak...


Tam 17 sene konuşamadan yaşadı, en iyi konuşan adam.. Sevgili eşi, 17 sene sahiplendi ona.. Sevgi, vefa varsa, budur işte!..


Bana göre yüce Tanrı, Tuna'yı da, ailesini de huzura kavuşturdu. Şimdi ışıklar içinde yatıyor, Tuna'mız!..

 

sabah.com.tr

15.02.2018

 

******

 

TUNA HUŞ KİMDİR? (1942-2018)

Tuna Huş, 1942 yılında Adana'da dünyaya geldi. TRT‘nin siyah-beyaz olduğu dönemde spiker olarak görev yaptı. Her kelimesi kolaylıkla anlaşılan, yumuşak ses tonuyla hafızalarda yer etti.

1999 yılında, by-pass ameliyatı oldu, ardından 1,5 sene sonra beyne giden ana damarda pıhtı atması sonucu 2001 yılında beyin kanaması geçirdi ve beyin ameliyatı sonrasında geçirdiği felç nedeniyle konuşma yeteneğini kaybetti.

1990 yılında ikinci evliliğini Berrin Huş ile yapan Tuna Huş'un Zeynep (d.1991) adında bir kızı vardır. Tuna Huş’un ilk evliliğinden Ali ve Tuna adında iki oğlu bulunmaktadır.

 

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.