KADAV'ın FİLM VE SÖYLEŞİ ETKİNLİKLERİ...
KADAV'ın FİLM VE SÖYLEŞİ ETKİNLİKLERİ...
Eklenme Tarihi: 31.01.2012 13:14
Facebook'ta paylaş
0

KADINLARLA DAYANIŞMA VAKFI FİLM VE SÖYLEŞİ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR…

> BENİM KIRIK ŞEHRİM

> DEPREMİN GÖLGESİNDE

Yönetmen: Floor Kooij ve Sibel Bilgin

KADAV’ın bu ayki etkinliğinde; Floor Kooij ve Sibel Bilgin’in ilki depremin hemen ardından, ikincisi depremden 10 yıl sonra, altı ailenin tanıklığı üzerinden belgeselleştirdiği 17 Ağustos depreminin deneyimi ile Van Depremi’ni değerlendireceğiz….

Mekanların ve kişilerin 10 yılın öncesi ve sonrasına bakarken kadın ve kız çocuklarının cinsiyetleri nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar, aile yapıları, gelir düzeyleri, cinsiyet ve yaşları; farklı insanların deneyimleri arasından sıyrılıp gözlerimizin önüne seriliyor. “Şehirleri kırılan” kadınların hikayeleri, mağduriyet anlatılarından örülmüş bir bakış açısıyla boğulmadan bizlerle buluşuyor.

Belgesel filmin gerçekçiliği ile depremin kadınlar açısından sonuçlarına baktığımızda birikimlerimiz nelerdir? Neleri eksik bıraktık? Yeni bir afette bu bilgileri nasıl aktarabiliriz? gibi sorulara hep birlikte yanıt aramak için Gölcük ve Van deneyimlerini birlikte konuşmaya davetlisiniz…

Sibel Bilgin’in ilk film eşliğinde yapacağı kısa sunum ve “Depremin Gölgesinde” filminin izlenmesinin ardından KADAV kurucularından psikolog Jülide Aral’ın moderatörlüğünde yapılacak söyleşide; psikolog Füsun Kayatürk depremin kadınlar açısından yarattığı travmanın boyutlarına değinirken, Gölcük Depremi’ni yaşamış ve bölgede kadınların güçlenmesi için faaliyetler yürütmüş olan Zeynep Atıcı ve Gölcük Depremi’nin ardından sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliği üzerine çalışmış olan Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyesi Gamze Toksoy, bilgi ve gözlemlerini bizlerle paylaşacak.

Katılımınızla etkinliğimizi zenginleştirmeniz dileğiyle…

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.