Adaylardan '10 İSTEK' açıklanıyor
Adaylardan '10 İSTEK' açıklanıyor
Eklenme Tarihi: 08.06.2011 14:25
Facebook'ta paylaş
0

Türkiye küçük Millet Meclisleri'nin 9 Haziran 2011 perşembe günü İstanbul'da yapacağı basın toplantısında Milletvekili adaylarından 10 İSTEK çalışmasının sonuçları açıklanıyor. Toplantıda, tüm illerden gelen listelerin yanyana getirilmesi ve analiziyle ortaya çıkan ortak paydaları sunulacak.

TkMM Girişimi'nin herkese açık basın toplantısı davet metni şöyle:


Sevgili destekçilerimiz,


Büyük çoğunluğu İstanbul'da yaşayan destekçilerimizin hemen hepsi, diğer illerde düzenlenen küçük Millet Meclisi toplantılarına moderatör olarak katıldılar, toplantıların canlı ve başarılı geçmesine çok önemli katkıları oldu.

Hadi bu ay da dibimizi aydınlatalım, İstanbul'da buluşalım.

Çok önemli bir engeliniz yoksa sadece yarım saatimizi birbirimize ve basına ayıralım.
(Biliyorsunuz, toplantılarımızın TAM SAATİNDE başlamasına ve bitmesine, zamanını ayıran insanlara saygılı olmaya özen gösteriyoruz) Etkinliklerimiz sizleri bir araya getirmeyi başardıkça medyanın daha çok ilgisini çekiyor.

BASIN TOPLANTISI

Tarih: 9 Haziran 2011 Perşembe
Saat: 11:00 – 11:30
Yer: Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Tünel (Eski Beyoğlu Evlendirme Salonu)

Sunum: Video (5 dakika)

Konuklar: İstanbul 1., 2. ve 3. Bölge milletvekili adayları ayrımsız davet edildiler, kim gelirse…


İzlenimler: TkMM toplantılarına moderatör olarak katılan destekçilerin tümü davet edildi, kısa görüş ve izlenimleriyle katkılarını rica edeceğiz. Şu ana kadar katılımı kesinleşenler (Alfabetik): Abdurrahman Dilipak, İnci Hekimoğlu, Hilal Kaplan, Markar Esayan, Şanar Yurdatapan

10 İSTEK çalışmasının özeti:

Genel seçime 3 gün kala Türkiye'nin “küçük Millet Meclisi” çalışması yapılan tüm illerinde eş zamanlı olarak düzenlenen basın toplantılarıyla kamuoyuna duyurulacak “Milletvekili Adaylarından 10 İSTEK” metinleri için ilk adım yaklaşık üç ay önce atıldı. İllereki TkMM hamalları, kendi katılımcılarına boş formlar göndererek, 5 genel ve 5 yerel olmak üzere, en önemli 10 isteklerini belirtmelerini istedi. Formların toplanıp analizi ile o ilin sivil toplumunun kendi adaylarından 10 temel isteği ortaya çıkarıldı. Bu “”10 İstek listeleri, 3, 4 ve 5 Haziran günlerinde yapılan TkMM toplantılarında konuğumuz olan milletvekili adaylarına sunuldu ve görüşleri soruldu. Adaylar, benimsedikleri istekler için çalışacaklarına söz verdiler, aynı görüşte değillerse “mıhalefet şerhi” koydular -yani “ya hep ya hiç” yapılmadı- sonra da bu metinleri yerel medyanın tanıklığında imzalayıp verdiler. Önümüzdeki dönemde muhatabımız olacak olan birçok milletvekilleriyle dostluğumuz, böylece daha adayken başlatılmış oldu.

Bu basın toplantısında ise, illerden gelen listelerin yanyana getirilmesi ve analiziyle ortaya çıkan ortak paydaları sunacağız. Bu çalışma Türkiye'nin 81 ilinden 22'sinde toplam 281 sivil toplum örgütü veya meslek kuruluşunun katılımıyla yapıldı. Katılım % 64 oranında oldu. Bu listenin, Türkiye sivil toplumunun temel isteklerini temsil ettiği iddiasında değiliz. Ancak çalışma yapılan illerin toplam nüfusu ile çıkardıkları toplam milletvekili sayısının TBMM'deki koltuk sayısının 2/3'ü oranında oluşu göz önüne alındığında, bu listenin belli bir ağırlığı olduğunu da söyleyebiliriz.

Basın toplantısı herkese açıktır, bekliyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla,

TkMM Girişimi

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.