Gazeteci-yazar Evrim Alataş'ı kaybettik
Gazeteci-yazar Evrim Alataş'ı kaybettik
Eklenme Tarihi: 12.04.2010 13:24
Facebook'ta paylaş
0

Uzun süredir kanser tedavisi gören Taraf yazarı Evrim Alataş, bugün sabah saatlerinde Diyarbakır'daki evinde hayata gözlerini yumdu.

Gazeteci-yazar
Evrim Alataş yaşamını yitirdi. 1997'den beri kanser tedavisi görmesine rağmen üretkenliğini hiç yitirmeyen Alataş yarın Diyarbakır'da toprağa verilecek.

"Her dağın gölgesi Deniz'e düşer" kitabının yazarı ve ödüllü "Min Dit" (Ben Gördüm) filminin senaryo yazarlarından Evrim Alataş, 1997 yılından bu yana gördüğü kanser tedavisi kapsamında iki hafta önce hastaneye yatmış, bir hafta önce de taburcu edilmişti. Alataş, bu sabah saat 8.00 sularında Diyarbakır'daki evinde öldü.

Doğduğu köyde toprağa verilecek

Alataş için yarın (13 Nisan) saat 12.30'da Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti önünde bir tören düzenlenecek. Ardından Alataş'ın cenazesi, dünyaya geldiği Malatya'nın Akçadağ İlçesi'ne bağlı Gölpınar Köyü'nde toprağa verilmek üzere yola çıkarılacak.

Evrim Alataş kim?
1976'da Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Gölpınar Köyü'nde Alevi Kürt bir aileden dünyaya geldi. 1994 yılında gazeteciliğe başladı, ve Yeni Politika, Demokrasi, Özgür Bakış, Ülkede Özgür Gündem gibi gazetelerde muhabir ve editör olarak çalıştı. Bir dönem Evrensel gazetesinde de yer alan yazar, Birgün ve Özgür Politika gazeteleri ile Esmer Dergisi’nde çeşitli dönemlerde köşe yazarlığı yaptı. Esmer Dergisi, Birikim, Siyahi, Amargi, Tiroj gibi dergilerde makaleleri yayımlanan yazar, Radikal İki başta olmak üzere pek çok yayına ağırlıklı Kürt sorunu üzerine yazılar yazmaktadır. Taraf Gazetesi yazarı olan Alataş’ın, 2003 yılında Aram Yayınları’nda “Mayoz Bölünme Hikayeleri” adıyla kitabı yayımlanan Evrim Alataş, Kürt coğrafyasında yaşanan çatışmalı dönemin traji-komik hikayelerini derleyerek bir “kara mizah” dili yaratırken, çeşitli kitaplara da katkılarda bulundu. Alataş, Mehmed Uzun’un hayatının anlatıldığı “Uzun Roman”, Ece Ayhan’ın işlendiği “Poelitika Ece Ayhan” ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Kürtçe-Türkçe hazırladığı Öykü Seçmesi’ne öykü ve yazılarıyla katkıda bulundu.

Aram Yayınları'nca 2003 yılında yayımlanan"Mayoz Bölünme Hikayeleri" başlıklı kitabın da yazarıydı. "Her Dağın Gölgesi Deniz'e Düşer" kitabıysa İletişim Yayınları'ndan Ağustos 2009'da yayımlanmıştı.

Diyarbakır'da anne ve babaları JİTEM tarafından öldürülen iki çocuğu anlatan "Min Dit"in (Ben Gördüm) senaryo yazarlarından olan Evrim Alataş'ın bu ilk film çalışması Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'nü kazanmıştı 

Yorumlar
12 Nisan 2010 14:26

sultan

Evrim, evrimleşmeyi tadamadan gitti bu dünyadan. "min dit" (ben gördüm) diyemeden. Yüreği yana yana öldü. Yakınlarına ve okurlarına baş sağlığı diliyorum...Üzgünüm. pervin
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.