Eklenme Tarihi: 17.12.2009 00:47
Facebook'ta paylaş
0

Sevgili Ali Taygun dost aramızdan ayrıldı.


1943 yılında İstanbul'da doğan Ali Taygun tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen olarak çalıştı.

Robert Kolej’i bitirdikten sonra aynı okulun yüksek bölümünü (İngiliz Dil ve Edebiyatı) tamamlayan sanatçı, 1969 yılında ABD’de Yale Üniversitesi’nden Tiyatro yönetmenliği dalında “Master of Fine Arts” derecesi ile mezun oldu. Eğitiminin ardından bir süre Kent Oyuncuları kadrosunda çalışan Taygun, 1974'te Şehir Tiyatroları'na girdi. Ankara Birlik Sahnesi’nde, Ankara Çağdaş Sahne’de, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ve Ankara Devlet Operası’nda oyun sahneledi. 12 Eylül Darbesinde tiyatrodan uzaklaştırılan sanatçı, “Barış Davası” nedeniyle gözaltına alındı, on yılını mahkemelerde ve tutukevlerinde geçirdi.

1989 yılında hakkındaki bütün davalardan beraat etti. Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) Merkez Yürütme kurulu üyeliği yapan Ali Taygun Haftalık Gökkuşağı dergisinin Genel yayın yönetmeniydi.

1989 yılında Helsinki Watch adlı kuruluş tarafından onurlandırılan dünyanın önde gelen on insan hakları gözlemcisi arasında yer aldı ve Danimarka’daki PL Vakfı’nın ödülünü Amnesty International ile paylaştı. Yargılandığı suçlardan aklanmasının ardından Şehir Tiyatrolarına döndü. 1993’ten bu yana TV yapımcılığı da yapan Taygun, başta Shakespeare olmak üzere İngilizce’den birçok oyun çevirdi, uyarlamalar yaptı ve “Masal Bahçesi” adlı bir oyun yazdı. 1977’den bu yana birçok gazete ve dergide tiyatro, seyirlik sanatlar, estetik, felsefe ve siyaset konularında yazı ve makaleleri yayımlandı.

1996 yılında Habitat açılışı için çok ses getiren “Lirik Tarih Gösterisi”'ni tasarlayıp gerçekleştirdi. Birçok sinema ve dizi filmde, tiyatro oyununda rol aldı. Taygun, Yeditepe Üniversitesi'nde tiyatro dersleri vermekteydi.


Hoşça kalın,

Hüseyin ÇAKIR
16.12.2009

 

Yorumlar
17 Aralık 2009 10:28

kizilcam

Sevdası Barış,

Sevdanla aydınlansın bütün şafaklar,
Bütün sahneler seni oynasın.
Bütün dillerin şarkılarında sen.
Aklımızda,
Aşkımızda,
Senin sevdan.
Güle güle güzel insan.
Sevdanın kucağında,
Işıkların sonsuzluğunda uyu.


Ali Rıza Üleç
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.