ZEYNEP TANBAY - ARAZ
ZEYNEP TANBAY - ARAZ
Eklenme Tarihi: 02.12.2009 18:21
Facebook'ta paylaş
0

Zeynep Tanbay Dans Projesi'nin yeni ürünü Araz'ın prömiyeri 4 Aralık'ta

2000 yılında kurulan Zeynep Tanbay Dans Projesi (ZTDP), ilk gösterisinden itibaren Türkiye’de devletten bağımsız, sürekliliğini koruyarak varolmayı başaran ve her yıl yeni projeler üreterek kendisine bir seyirci kitlesi yarattı. 2009-2010 sezonunda 10. yılını kutlayacak olan ZTDP bu yılın yeni projesi ARAZ’ın prömiyerini, 4 Aralık 2009 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirecek.

Akbank'ın sponsorluğunda hazırlanan Araz, 10 Aralık’ta ise Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Konsept ve koreografisi Zeynep Tanbay’a ait olan ARAZ, 14 bölüm ve 20 ayrı dansla bir bütün oluşturuyor. Tanbay’ın favori bestecileri Philip Glass ve Yann Tiersen’in ağırlıklı olduğu müziklerin yanı sıra, Reich’ın remix versiyonları ve Türkiye’den Burhan Öcal, Baba Zula’dan birer parça da yer alıyor.

Bütün koreografilerinde odak noktası olarak insanı ele alan, insan ilişkileri, halleri ve ruhunu sosyal, politik ve dünya gündeminde sorgulayan Zeynep Tanbay, salt beden dilini kullanan bir anlatım tercihiyle, minimalist bir sahne düzeni tasarlıyor.

Topluluğun ilk projesi 4 AYAK, 15. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde beğeniyle izlendi. Renata Klett, Süddeutsche Zeitung için yazdığı makalesinde ZTDP’yi, "Uluslararası dans sahnesinde keşfedilmeye değer bir topluluk…” olarak tanımlamıştı.

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.