HİTİT Yemekleri ve Mutfak Kültürü
HİTİT Yemekleri ve Mutfak Kültürü
Eklenme Tarihi: 10.11.2009 23:10
Facebook'ta paylaş
0

Ebrulitur'dan bir İLK daha...

TUR PROGRAMI 

HİTİT YEMEKLERİ VE MUTFAK KÜLTÜRÜ

[13 Kasım 2009, Cuma Akşamı]

Arkeolog Dr. Ahmet UHRİ Danışmanlığında...
____________________________________________

Hem arkeolog hem de gıda mühendisi olan Dr. Ahmet UHRİ’nin, Asuman Albayrak ve Ülkü M. Solak ile birlikte yazdığı, “Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı” bu yıl (01 Temmuz 2009) GOURMAND "Dünyanın en iyi mutfak tarihi kitabı" ödülüne layık görüldü.
 

_____________________________________________

Bir insan topluluğunun yaşamına uygarlık diyebilmemiz için olmazsa olmazların arasında, “ yemek kültürü “ gelir. Nitekim Hitit Tabletleri içinde ilk okunanlardan veya anlamı ilk çözülenlerden birisi de I. Hattuşili’nin yeme-içme ile ilgili nasihatler içeren vasiyetnamesidir. 1915 Yılında Friedrich Hrozny’nin yorumladığı bu tümcelerde;

“Ekmek yiyeceksiniz, su da içeceksiniz!” denilmektedir..
________________________________________

Gecemiz, Dr. Ahmet Uhri’nin sunumu ile başlayacak. İnsan topluluklarının maddi kültürü ve gündelik yaşamlarını anlamak için yemek kültürünün ne kadar önemli olduğunu yeniden göreceğiz. Hitit Kentlerinde tüketilen temel gıda maddeleri, yemek çeşitleri, bu yemeklerin hazırlanma biçimi ve onlara yüklenen sembolik anlamlar hakkında bilgi edineceğiz. Bu verilerin nasıl elde edildiğini, ayrıca insanların yaşadıkları coğrafya ve birbirleriyle kurdukları ilişkilerden, kültürler arası etkileşimlerine, ekonomik faaliyetlerinden gelenek ve göreneklerine kadar birçok alandaki ipuçlarına yemek kültürü aracılığı ile nasıl ulaşılabildiğini izleyeceğiz.

4000 Yıl öncesine dayanan tabletlerin çevirileri ile deneysel araştırmalardan derlediğimiz MENÜ her şeyden önce, sıra dışı bir ekmek şöleni olacak. Çünkü Hitit’ler yüzlerce çeşit ekmek yapıyorlar. Dünden bugüne, Orta Anadolu’da kadınlarımızın toplamaya devam ettiği madımak yine sofralarımızı süsleyecek. Tabii etler, tahıllar, yerel peynirler ve meyveler de yerlerini alacaklar. Dileyenler 2 kadeh şarap veya 2 adet buğday birası arasında bir seçim yapacaklar. Tatlıya gelince, bu gece konuklarımıza pekmezle pişirilmiş, cevizle süslenmiş bir ayva - armut tatlısı ikram edeceğiz.
--------------------------------------------------------------------------------

YER: KEFİ RESTORAN ( Gazi Kadınlar Sokağı NO:17 / Kıbrıs Şehitleri Cad. Alsancak-İzmir)

SAAT: 20.00 

http://www.ebruliturizm.com.tr

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.