12. İzmir Uluslararası Kukla Günleri başladı

03 Mart 2018 10:41  

 

12. İzmir Uluslararası Kukla Günleri başladı

Bu yıl festival programında 26 ülkeden 50 kukla tiyatrosutopluluğu 58 gösteriyi 59 kapalı ve açık gösteri mekanında 279 kez sahneleyecek. Bir söyleşi ve bir konferansın da yer alacağı festival programında 3 adet sergi de sanatseverleri ağırlayacak. Üçü profesyonel sahne sanatçıları, ikisi de çocuklar için beş atölye çalışması festival programını zenginleştirecek. İlköğretim okulları arası kukla oyunu yarışmasında heyecanlı saatler yaşanacak. Dünyanın en çok bilinen kukla festivallerinden biri onikinci kez İzmir’de başladı…

 

>> Fotoğrafçı Gözüyle Kukla - Vizörün Gözü Kuklanın Sözü

Fotoğrafçı Gözüyle Kukla

“Vizörün Gözü Kuklanın Sözü”

Selvinaz Aydoğan Çetiner Fotoğraf Sergisi

“Vizörden bakan sadece göz müdür? Kuklalara can veren sadece söz müdür? Göz, kalp ve kukla aynı hizaya geldi bu fotoğraf sergisinde. Yetişkinliğin dayanılmaz ağırlığı çocuksu neşe ile hafifledi, yaş farkı kalktı bu festivalde; genç-yaşlı demeden herkes kuklalarla coştu. Sessizliğin sesi, söylenmeyenin sözü, İzmir’in sembolü oldu kuklalar. Büyük şeyleri görmek için uzaklaşılır. Küçük sergiledik ki fotoğrafları onlarla yakınlaşalım, İzmirli ile kucaklaştıralım kuklaları.” diyor fotoğraf sanatçısı Selvinaz Aydoğan Çetiner. Kuklaların fotografik hikâyesi, XI. İzmir Uluslararası Kukla Günleri’nden, XII. İzmir Uluslararası Kukla Günleri’ne yine ilk günkü coşkuyla taşınıyor.

Mekan: İzmir Sanat Fuaye

Tarih: 1-18 Mart 2018

 

>> Bir Kukla Yaratmak - İlk Adımlar 5

Gelenekselleşen sergimiz on ikinci festivalde de devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Tasarımı öğrencilerinin, Kukla Yapım Teknikleri dersinde ürettikleri kuklalar hala İzmir kentinin kukla sanatı adına yerel üretiminin en önemli kaynağını oluşturuyor. Kukla sanatının gelişimi, modern tekniklerin seyirci ile buluşması ve hepsinden önemlisi sanata ilginin arttırılması açısından önemli bir yere sahip sergiler İzmir seyircisi ile buluşmaya devam ediyor. Kukla ile buluşmanın ilk adımlarını bu sergide atan akademili öğrencilerin yeni kuklaları bakalım bu yıl sizlere neler fısıldayacak.

Mekan: Mask Müzesi

Tarih: 1 - 18 Mart 2018

 

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz*:
Facebook'ta paylaş
0