Savaş uçakları sivilleri vurdu

29 Aralık 2011 11:34  

 

Savaş uçakları sivilleri vurdu

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları gece Irak sınırında PKK'ya yönelik hava operasyonu gerçekleştirdi ancak sivilleri vurdu.

Sınırdaki köylüler, ölenlerin PKK’lı değil, Irak’tan katırlarla mazot getiren kaçakçılar olduğunu söyledi. PKK kamplarına yönelik hava operasyonlarından biri dün gece gerçekleştirildi. İnsansız Hava Araçları (İHA) ve termal kameralar Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Ortasu Köyü’nün karşısında sınırın Irak tarafında kalabalık bir grubu saptayınca, savaş uçakları havalandı. Saat 23.00 sıralarında başlayan bombardımanda 20’den fazla kişinin öldüğü açıklandı ancak vurulanlar PKK'lılar değil sivillerdi! Ölenlerin Ortasu ve Gülyazı köylerinden Irak’a kaçak mazot getiren 18- 20 yaşlarındaki kişiler olduğu belirtildi.

DEMİRTAŞ: 31 ÖLÜ, 17 KAYIP
BDP lideri Selahattin Demirtaş, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Uludere'ye doğru gitmekte olduklarını belirterek, "İl başkanımız şu anda katliamin yaşandığı köyde. 28 cenaze köyde, 3'ü Malatya'da 17 kişi de kayıp" açıklamasını yaptı.

Bombardıman bölgesinden 4 ceset Şırnak Devlet Hastanesi’ne getirilirken, bir çok yanmış ceset de köylüler tarafından traktör ve katır sırtlarında Ortasu Köyü’ne getirildi.

VALİ: ARAŞTIRIYORUZ
Öte yandan Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, olayı doğrulayarak konunun tüm yönleriyle araştırıldığını bildirdi. Şırnak Valisi Vahdettin Özkan, olayın nasıl olduğu konusunda kesin bir bilginin olmadığını belirterek, “Sadece 20'nin üzerinde kişinin öldüğü yönünde bilgi var. Konuyla ilgili valilikte kriz merkezi oluşturuldu. Olay yerine savcı ve kolluk birimleri gönderildi. Olay tüm detayıyla araştırılıyor” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI: CESETLER YANMIŞ
Bu arada Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman da bombaların F-16 savaş uçaklarından atıldığını belirterek, bombalar sonucu 30 kişinin öldüğünü söyledi. Yaman, cesetlerde ağır yanıklar olduğunu ifade etti. (DHA-AA)

Video için tıklayın

Radikal

***

Türk savaş uçakları 'katliam' yaptı: Şırnak'ta 36 köylü öldürüldü...

Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı Türk savaş uçakları dün akşam saatlerinde Şırnak'ın Uludere (Qılaban) ilçesine bağlı Ortasu (Roboski köyünde gerçekleştirdiği hava operasyonunda 'PKK'li gerilla sanısıyla' sınırda kaçakçılık yapan sivilleri (köylüleri) vurdu. Hastanelere gelen cesetler köylülere ait. Son gelen bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 36 kişi olduğu öğrenildi. Saldırıda çok sayıda katır da yanarak öldü. Civarda yaşayan köylüler, ölenlerin PKK'li değil, Irak'tan katırlarla mazot getiren 'kaçakçılar' olduğunu söyledi. Bölgede yaşayanlar büyük tepki içinde. Reuters Haber Ajansı'na konuşan Uludere Belediye Başkanı Fehmi Yaman, Şırnak Uludere'de bu sabaha karşı havadan açılan ateş sonucu 30 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Yaman "30 cesedimiz var, hepsi yanmış durumda, bu insanların bu bölgede kaçakçılık yaptığını devlet de biliyordu, böyle bir olay kabul edilemez. Havadan vuruldular" dedi. BDP, Şırnak'taki katliam nedeniyle '3 günlük yas' ilan etti. Genelkurmay ise yaptığı 'itiraf' gibi açıklamada, "ihbar geldi, saldırdık" dedi. » » HABERCİLİĞİN ÇÖKÜŞÜ: Türkiye'de yayın yapan TV haber kanalları bu katliamı haber yapmadı. Gazeteciler, internet üzerinden ve Twitter'dan haber geçti, gelişmeleri orada değerlendirdi...

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları dün gece Irak sınırında PKK'ya yönelik hava operasyonu gerçekleştirdi. Şırnak'ın Uludere İlçesi'nin sınır kesiminde yoğunlaşan bombardımanda PKK'li olduğu sanısı ile 36 köylü öldürüldü. Sınırdaki köylüler, ölenlerin PKK'lı değil, Irak'tan katırlarla mazot getiren kaçakçılar olduğunu söyledi.

İnsansız Hava Araçları (İHA) ve termal kameralar Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu Köyü'nün karşısında sınırın Irak tarafında kalabalık bir grubu saptayınca, savaş uçakları havalandı. Saat 23.00 sıralarında başlayan bombardımanda 36 sivil öldürüldü.

BDP 3 GÜNLÜK YAS İLAN ETTİ

Uludere katliamına üzerine bir açıklama yapan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Gün evde oturma günü değildir. Herkes meydanlara dökülerek katliamı lanetlemelidir" dedi.

Katliam üzerine 3 günlük yas ilan edildiğini bildiren Selahattin Demirtaş açıklamasında şunları ifade etti:

"Halkımız her yerde bu acıyı paylaşmalıdır. Dünyanın her yerinde halkımız en güçlü şekilde tepkiyi koymalıdır. Çünkü katliamı örtbas etmeye çalışacaklar. Buna izin vermeyeceğiz. Her yerde sokaklarda meydanlarda olacağız."

Demirtaş ayrıca, katliamın MGK toplantısının hemen ertesinde yaşanmasına dikkat çekerek "Bu katliamın sorumlusu 'gece gündüz hava kara operasyonu sürecek' diyenlerdir. MGK'da operasyon kararı alanlardı. Bu olay Muğlalı olayı (33 kurşun) gibi kapatılamayacak, buna izin vermeyeceğiz. Tarih bunu büyük bir katliam olarak yazacaktır. Bunun üstünün örtülmesini imkanı yoktur" diye konuştu.

GENELKURMAY'IN AÇIKLAMASI

Türk savaş uçaklarının Irak sınırında yaptığı bombardıman sırasında hayatını kaybedenlerle ilgili TSK bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi harekatı, TBMM tarafından 17 Ekim 2007 tarihinde kendisine verilen ve birer yıllık sürelerle yenilenen yetki gereği sürdürülmektedir.

Terör örgütü elebaşılarının son dönemde verdikleri kayıplar için gruplara misilleme talimatı verdikleri ve bu doğrultuda özellikle sınır ötesinde Sinat-Haftanin’e takviye maksadıyla çok sayıda terörist gönderildiği bilgisi alınmıştır.

Çeşitli kaynaklardan alınan istihbarat ve yapılan teknik analizler sonucunda, içlerinde örgüt elebaşılarının da bulunduğu terörist grupların bölgede bir araya geldikleri ve sınır hattındaki karakol ve üs bölgelerimize yönelik saldırı hazırlığı içinde oldukları anlaşılmış ve ilgili birlikler ikaz edilmiştir.

Geçmişte bölücü terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, teröristlerin, kullandığı ağır silah, cephane ve patlayıcıları yük hayvanları ile Irak’tan getirerek sınırdan içeri soktukları, teslim olan terörist ifadelerinden bilinmektedir.

Bölücü terör örgütü mensuplarının, Irak Kuzeyinden gelerek hududumuza yakın karakol ve üs bölgelerimize eylem yapacağına dair istihbaratın artması üzerine, keşif ve gözetleme gayretleri sınır boylarında artırılmıştır. Bu kapsamda, 28 Aralık 2011 günü saat 18.39’da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir.

Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır.

Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir.

Olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir."

Sesonline.net

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0