NEW YORK’TA BEŞ MİNARE

07 Kasım 2010 15:11 / 2224 kez okundu!

 


Evet, Mahsun Kırmızıgül çıtayı yükseltmeyi başardı. ‘New York’ta Beş Minare’ çekim sürecinde çıkan gazete haberleri, dikkat çekici oyuncu kadrosu ile merakla beklenen bir filme dönüştü. Bu kadar gürültünün ardından yaratacağı hayal kırıklığı da o denli büyük olacaktı. Neyse ki verilen emeklerin boşa çıkmadığı başarılı sayılabilecek bir film var karşımızda.


Yönetmen/Senaryo:
Mahsun Kırmızıgül
Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül, Haluk Bilginer, Mustafa Sandal, Gina Gershon, Danny Glover, Robert Patrick, Engin Altan Düzyatan

Her şeyden önce sinematografik her türlü öğenin hakkını vermeye çalışan, sinema filmi olmaya çabalayan bir yapım olduğu tartışılmaz. Senarist ve yönetmen Kırımızıgül toplumumuz için nazik bir konuyu farklı yönlerinden yansıtırken, tempoyu düşürmeden, etkileyici görselliği ile birinci sınıf bir yapım ortaya çıkarıyor. Din gibi tabulaşmış bir konu üzerinde dolaşırken uhrevi ve şiddet yönünü söz olarak ve bilhassa görsellik olarak mükemmel işlemiş. İslamiyetin şiddet ile ilişkisi olamayacağını, islami terörün sadece hasta ruhların bir eylemi olduğunu gösteriyor. İslami terörün derin ilişkilerine girmeden cemaatler içinde uzantıları olduğunun da altını çiziyor. Zikir alemlerine, ülkücülerin yemin törenlerine cesaretle kamerasını yöneltiyor. Dış dünyanın İslamiyet karşısındaki korkusunun ne kadar bağnaz ve ön yargılı olduğunu, her Müslümana potansiyel terörist gözüyle bakıldığını FBI detektiflerinin sözlerinden yansıtıyor. Buna karşın ise gerçek İslamın hoşgörü dini olduğunu Gümüş Hoca’nın sözlerinden veriyor.

İlk yarım saati bir Ridley Scoot veya Michael Mann filmini aratmayacak aksiyon sahneleri ile geçiyor. Yapılan bir baskınla İslami teröre hizmet veren bir hücre evi çökertilir. Adına Kırmızı bülten çıkartılan Deccal kod adlı bir cemaat lideri bu operasyonlar ile bağlantılı olarak Amerika’da yakalanır, Gümüş Hoca (Haluk Bilginer) olarak tanınan kişi cemaati olan, Hıristiyan bir kadınla evli, evlenme çağında kızı olan, market sahibi Amerikan tarzı yaşam süren bir dini liderdir. Terörle mücadele masasından iki polis Fırat (Mahsun Kırmızıgül) ve Acar (Mustafa Sandal) New York’a giderek suçluyu teslim almakla görevlendirilir. Görev umduklarından zor çıkar. Önce FBI memurlarının her müslümanı terörist görme ön yargısına takılırlar, arkasından Gümüş Hoca hava alanına taşınması sırasında kaçırılır.

İlk bölümü aksiyon filmi temposunda aktıktan sonra ikinci bölüm duygusal bir iklime bürünüyor. Bitlis’e köklere yapılan yolculuk, geçmişle yüzleşme seyircinin sevdiği ve filmle daha içten özdeşleştiği bölümler oluyor. Kırmızıgül önceki filmlerinde olduğu gibi mesaj vermeyi bu kez İslamiyet, İslamofobi, terör, kan davası üzerinden sürdürüyor. İslam korkusunun karşısına hoş görüsünü çıkararak ön yargıları yıkmaya çabalıyor. Bazı mantığı zorlayan yönleri olan senaryonun en zayıf halkasını didaktik konuşmalar oluşturuyor. Acar polisin FBI dedektiflerine yaptığı ‘Sizler Irak’a petrol için gittiniz ne demokrasisinden bahsediyorsunuz’ şeklindeki had bildirme veya dinin hoş görüsü üzerine yapılan alıntılar hepimizin malumu olan artık dinlemekten bıktığımız sözler. Birkaç aksiyon sahnesi ile bir filmin Hollywoodvari olarak etiketlenmesi gerçekten rahatsızlık verici. Bir kere herkesin Hollywood kalıplarında film çekmesi dünyayı tek tip bir şekle sokmaz mı? Farklılıklar nerede kalacak, Hollywood ayrı bir kültür, her yere taşınması gerekmiyor. Örneğin filmin en etkileyici sahneleri Bitlis bölümleri oluyor. Seyirci kendi kültürünü burada buluyor.

Oyunculuklar iyi bir uyum içinde akıyor. Bilginer, Hoca karakterinde etkileyici, karısını canlandıran ise Gershon inandırıcı. Danny Glover İslami lider, Robert Patrick (Terminatör 2‘nin sıvı metal adamı olarak tanıyoruz kendisini) FBI detektifi rollerinde iyi gözüküyorlar.

Her filmin eleştirilecek yönleri vardır, önemli olan bütüne bakmak dersek, seyredilmesi gereken bir film olarak şekilleniyor ‘New York’ta Beş Minare’.


Emin Yeğinboy

07.11.2010


Son Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2010 09:43

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.