Ünlü sanatçı Mikis Theodorakis hayatını kaybetti!

02 Eylül 2021 14:30  

 

Ünlü sanatçı Mikis Theodorakis hayatını kaybetti!

Dünyaca ünlü sanatçı Mikis Theodorakis 96 yaşında hayatını kaybetti. Yunanistan'da cunta yönetimine direnişiyle bir halk kahramanı haline gelen ve bu yüzden de "Halkın Sesi" olarak anılan Theodorakis, başta "Zorba" olmak üzere birçok film için bestelediği müziklerle de tanınıyordu.

Besteleri kadar toplumsal duyarlılığıyla da tanınan sanatçı Mikis Theodorakis 96 yaşında Yunanistan'ın başkenti Atina'da hayata veda etti. Yunanistan'ın dünya çapında üne sahip sanatçısı olan Mikis Theodorakis, 1964 yapımı Zorba filminin müzikleriyle geniş kitleler tarafından da bir bilinirlik kazanmıştı. Ölüm haberi Yunanistan Kültür Bakanlığı tarafından dünyaya duyurulan Mikis Theodorakis, müzisyen kimliğinin yanı sıra ülkesinin politik gündeminin de önemli isimlerinden biriydi. Ünlü besteci hayatı boyunca 1000'den fazla besteye imza atmıştır.

 

DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLERLE ÇALIŞTI

Mikis Theodorakis'in bestelediği eserlerin içinde çok sayıda senfoni, bale ve şarkı bulunmaktadır. Maria Farandouri, George Dalaras, Vassilis Saleas gibi farklı dönemlerin ve farklı türlerin önde gelen Yunan sanatçılarıyla çeşitli çalışmalarda yer alan Mikis Theodorakis, dünya çapında üne sahip orkestraları da yönetti. Zorba'nın yanı sıra Costa Gavras'ın Z filminin de müziklerine imza atan Theodorakis, Yunan şair Kambanellis'in ünlü Mauthaussen Trilojisi'ni de bestelemiştir. 

İlhamını Yunan Mitolojisi'ndeki pek çok hikâyeden aldığı bestelerinin yanı sıra özellikle 1960 ve sonrası dünyanın politik gündemiyle ilintili eserlere de üreten Mikis Theodorakis, farklı kıtalardaki siyasi gelişmelerle yakından ilgilenmiştir. Özellikle insani dramlar konusunda kamuoyu oluşmasına öncülük yapan Theodorakis bu noktada müziğin birleştirici rolünü de inanmış biri isimdi.

Yunanistan'daki cunta rejimine karşı koyanlar arasında bulunan Mikis Theodorakis, dünya çapında çok sayıda ünlü isimle ortak çalışmalara da imza attı. Yunanistan'da "Halkın Sesi" olarak da anılan Mikis Theodorakis, Türkiye'de de geniş bir hayran kitlesine sahip. 1940'lı yıllardan 1960'ların başına kadar Paris'te klasik müzik eğitimi alan Mikis Theodorakis sonrasında Yunan kültürünü yansıtan müzikler üretmeye başladı.

ANNESİ İZMİRLİ...

22 Temmuz 1925 yılında Sakız adasında dünyaya gelen Mikis Theodorakis'in babası Girit annesi ise İzmirlidir. Ünlü sanatçı 1967'de başlayan cunta rejimi yüzünden 1974 yılına kadar Paris'te yaşadı. Zorba filminde Anthony Quinn'in hafızalara kazınan dans sahnesinde çalan müziğin bestecisi olan Mikis Theodorakis, Türkiye'de de Zülfü Livaneli gibi müzisyenlerle ortak çalışma gerçekleştirdi. Türkiye'nin farklı yerlerine gelen ve konserler de veren Mikis Theodorakis, Pablo Neruda'nın ünlü eseri Canto General'i de bestelemişti. Eser ünlü sanatçı George Dalaras tarafından seslendirilmiştir.

milliyet.com.tr

02.09.2021

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz*:
Facebook'ta paylaş
0