50+1

18 Kasım 2021 22:30 / 527 kez okundu!

 

 

"...birilerinin salt çoğunluğun desteğiyle hükümet etmek yerine yan sokaklara sapması yahut vıdı vıdıcılıkla "bizim adayımız tek başına % 50`yi çıkaramaz o yüzden % 40`a indirelim" şeklinde bir savunma `demokratik` değildir, kabul edilemez."

 

***

50+1

 

50+1, oyların yüzde 50'sinden 1 oy fazlasını kazanma anlamına geliyor.

 

50+1 seçim modeli, 21 Ekim 2007 referandumuyla kabul edilmiş cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi yöntemidir.

 

Bu modele göre oyların salt çoğunluğunu yani yüzde 50'den en az 1 oy fazlasını kazanan aday cumhurbaşkanı seçiliyor. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa gidilen ikinci turda ilk oylamada en çok oy almış iki aday yarışıyor ve oyların çoğunluğunu alan cumhurbaşkanı seçiliyor.

 

Dünyada başkanlık sisteminin değişik versiyonlarının tamamı yürütme organı yetkilerinin tamamını kullanacak başkana seçmenlerin yüzde 50`den fazlasının yanı salt çoğunluğunun destek vermiş olması esasına dayanır. Bunun farklı bir örneği yoktur.

 

27 Nisan 2007’de ordunun hükümete muhtıra vermesinin ardından başlayan tartışmalar  21 Ekim 2007`de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören anayasa değişikliği ile sona ermiştir.

 

Sistem ilk kez 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde uygulandı ve Erdoğan yüzde 51,79 oyla ilk turda cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan, yine aynı sistemin uygulandığı 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde ise yüzde 52,59 oyla ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi.

 

Bu durumda şimdi birilerinin salt çoğunluğun desteğiyle hükümet etmek yerine yan sokaklara sapması yahut vıdı vıdıcılıkla "bizim adayımız tek başına % 50`yi çıkaramaz o yüzden % 40`a indirelim" şeklinde bir savunma `demokratik` değildir, kabul edilemez.

Memet ÇEK

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.