'Kurbandan vazgeçin, öldürmeyin, yaşatın'

22 Ekim 2012 11:52  

 

'Kurbandan vazgeçin, öldürmeyin, yaşatın'

İzmirli hayvan hakları savunucuları, bayram öncesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelerek, Kurban Bayramı'nda hayvanların katledilmesini protesto etti. Protesto eyleminde ‘‘Bir canlının başka bir canlıya kurban olmadığı özgür, eşit, kardeşçe yaşanacak bir dünya için hayvanları yemekten ve kurbandan vazgeçin, öldürmeyin, yaşatın’’ mesajı verildi.

Vegan ve vejetaryen hayvan özgürlüğü savunucuları, kurban bayramında hayvanların katledilmesini protesto etti.

İzmirli hayvan hakları savunucuları 21 Ekim 2012 pazar günü saat 14.00’ te İzmir Kıbrıs Şehitleri Caddesi Yakın Kitabevi önünde buluşarak; “Katletme, Sömürme, Cinayete Ortak Olma’, ‘Hayvanların Acısıyla Beslenme’, ‘Kafesler Boşalsın Mezbahalar Yıkılsın’, ‘Kanla Beslenme Kanını Canla Besleme’, ’Vegal Ol Cinayete Destek Olma’’ sloganları eşliğinde hayvanların işkence ile öldürülmesini protesto etti. Yürüyüş Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne gelindiğinde basın açıklaması ile son buldu.

UYGARLIK TÜM CALILARI YOK EDİYOR
Hayvan ve insan özgürlüğünün birbirinden ayrılmaz kavramlar olduğunu belirten hayvan özgürlüğü savunucuları basın açıklamasında; ‘’Her yıl olduğu gibi her kurban bayramı ertesinde gazeteler yine oluk oluk akan kanı resimleyecek, belediyeler bu katliamın görüntüsünü kaybedebilmek için ekiplerini alarma geçirecek. Uygar devletlerde böyle görüntülerin olmadığını nutuk edeceklerdir. Bizler bu cinayetlerin sorumlusunun, doğaya amansız bir saldırı başlatan uygarlığın bizzat kendisinin olduğunu düşünüyoruz. Zarafetin arka bahçesi mezbahalar, ileri teknoloji öldürme metodlarıyla, çağımızın katliam mabetleridir. Hayvan köleliği, insanın et yeme arzusuyla başlayıp, hayvanlara yönelik tüm sömürü biçimlerinin de kaynağı haline dönüşmüştür. Bugün et yemek beslenme değil, hayvan zulmü üzerine kurulu insan uygarlığının sömürü ve tahakkümüdür. Soykırıma hüküm veren tüm itikatlar, toplumsal menfaatler ve hayvan ekonomisini yaratan kapitalizm sömürünün parçasıdır. Hayvanları yemeyi meşrulaştıran insanlık kültürü, yeryüzündeki iktidarını sorgulanmaz kılar. Bu iktidarı yıkacak olan ilk pasif direniş, hayvan yemeyi reddetmektir.’’ şeklinde konuştu.

’DOĞANIN EFENDİSİ DEĞİLİZ’’
Açıklamalarına devam eden grup; ‘‘Vahşeti durdurmak, kanlı insan tarihinden miras kalmış alışkanlıklarımızdan vazgeçmek, içinde yaşadığımız doğaya ve canlılara birer tüketim malzemesi olarak bakmamak, doğanın efendisi değil bir parçası olduğumuzu tüm insanlığa haykırmak istiyoruz. Doğadan uzaklaşarak yabancılaşan insanın, tekno-endüstriyel kapitalist sistemin de neden olduğu tüm yıkım ve savaşların, cinayetlerin ve de doğanın sömürülerek içindeki tüm canlıların katledilmesinin tek suçlusu insanlık türü olacaktır.’’ dedi.

Vahşeti durdurmak için insanlara seslenen grubun verdiği son mesaj ise şöyleydi:

‘‘Bir canlının başka bir canlıya kurban olmadığı özgür, eşit, kardeşçe yaşanacak bir dünya için hayvanları yemekten ve kurbandan vazgeçin, öldürmeyin, yaşatın’’

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0