Dünyanın en büyük açık büfesi Kuşadası'nda

19 Nisan 2009 01:40  

 

Dünyanın en büyük açık büfesi Kuşadası'nda

Kuşadası profesyonel aşçılar derneği tarafından düzenlenen 5. Açık Büfe Yemek Festivali'nde, 1028 yemek çeşidiyle hazırlanan büfe Guinness'e geçti 

Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 5. Açık Büfe Yemek Festivali'nde hazırlanan 1028 çeşit yemeğin yer aldığı açık büfe, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Kuşadası'nda düzenlenen festivalde dünyanın en büyük açık büfesini oluşturmak için ilçedeki tüm turistik tesislerin aşçıları hünerlerini gösterdi. Tesis sahiplerinin de destek verdiği rekor için 400 aşçı günler öncesinden hazırlık yaptı ve hazırladıkları yiyecekleri, şehir merkezindeki eski statta kurulan açık büfeye özenle taşıdı.

Festivale rekor tespiti için Londra'dan davet edilen Guinnes Direktörü Kelly Garrett, sabah saatlerinden başlayarak açık büfede yer alan tüm salata, tatlı ve yemek çeşitlerini tek tek kontrol etti.

Büfede bin 28 çeşit yemek bulunduğunu saptayan Garrett, daha önce 601 çeşit yemekle ABD'nin Arizona kentinin elinde bulunan ''Dünyanın En Büyük Açık Büfesi Rekorunu'' Kuşadası adına tescil ettiğini açıkladı.

Garrett, Aydın Valisi Mustafa Malay ve Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen ile çok sayıda vatandaşın da yer aldığı törenle bu alandaki Guinness Dünya Rekoru Sertifikası'nı Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hayati Gökçeel'e teslim etti.

Dünya rekorunu Kuşadası'na, Türkiye'ye kazandırmaktan büyük gurur duyduklarını söyleyen Hayati Gökçeel, ''Bu rekoru kıracağımızı biliyorduk. Zengin Türk mutfağımızı tanıtmanın en güzel ve etkili yöntemiydi bu. Tüm aşçı arkadaşlarımızla günlerce çalışarak yüzde 90'ı Türk mutfağı, geri kalanı ise dünya mutfağından 1028 çeşit yemek hazırladık. Bugün kurduğumuz açık büfenin dünya rekoru kırması bizi gururlandırdı'' diye konuştu.

Gökçeel, rekor için yapılan hazırlıkların yaklaşık 1 milyon liraya mal olduğunu kaydetti.

Bu arada, rekor tespiti öncesi 1028 çeşit tatlı, salata, sıcak ve soğuk yiyeceklerin yer aldığı dev açık büfe, rekor denemesini izlemek için gelenlerin iştahını kabarttı. Görevlilerin rekor kırılmasına engel bir durum oluşmaması için yemeklere dokunulmaması uyarısına rağmen bazı vatandaşların büfe halka açılmadan dayanamayarak yemeklerden tattığı gözlendi.

Açık büfe, dünya rekorunun kırıldığının açıklanmasının ardından ise vatandaşların hücumuna uğradı ve yemekler kısa sürede tüketildi.

ntvmsnbc.com

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0