Çocuk Hakları için Strateji Belgesi imzalandı

11 Mayıs 2012 06:47  

 

Çocuk Hakları için Strateji Belgesi imzalandı

Çocuk haklarıyla ilgili bir dizi yeni düzenleme öngören Türkiye Ulusal Çocuk Strateji Belgesi imzalandı. Planlananlar arasında "çocuk koruma sistemi", "çocuk fonu" oluşturulması ve evden kaçan çocuklar için özel koruma merkezleri kurulması gibi düzenlemeler var.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Türkiye Ulusal Çocuk Strateji Belgesi'nin imzalandığını duyurdu.

Çocuk Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu'nca imzalanan strateji belgesinde çocuk haklarının korunması ve yaygınlaştırılması için Türkiye'de yapılacak çalışmalar yer alıyor.

Belgeye göre, 2016'ya kadar geçecek süreçte çocuk hakları ile ilgili mevzuatta değişiklikler yapılacak.

Stratejik planda çocuğa saygı kültürü, medeni haklar ve özgürlükler, çocuğun sağlık ve sosyal güvenliği, aile ve çocuğa yönelik özel koruma hizmetleri, çocuk hakları öğretimi ve bilim, çocuk adalet sistemi, çocuk dostu medya ile denetleme, izleme ve değerlendirme sistemi gibi başlıklar bulunuyor.

Strateji belgesinde öngörülen uygulamalar arasında en göze çarpanı evlerinden kaçan çocuklar için özel koruma merkezlerinin açılacak olması. Ayrıca "aileye dönüşü sağlanan çocuklar"ın izleneceği ve destekleneceği de belgede yer alıyor.

Ülke çapında etkin bir "çocuk koruma sistemi"nden söz edilen belgede, il ve ilçelerde örgütlü ve icracı yapıda Aile ve Çocuk Bakanlığı kurulacağı belirtiliyor. Strateji belgesinin hayata geçirilmesi için uygulama ve koordinasyon görevi bu kurumun sorumluluğunda olacak. Kurum Türkiye genelinde aile ve çocuk hizmetlerinin koordinasyonun sürdürülebilmesini amaçlıyor.

Bir başka yenilik de Türkiye Çocuk Fonu: Çocuk haklarının uluslararası alanda savunulması ve çocuk acil yardımlarını gerçekleştirmek amacıyla hükümetin kaynak aktaracağı bir fon olarak yapılandırılacak.

Cezalar ağırlaşacak

Belge çerçevesinde yapılacak hukuki düzenlemeler şöyle:

* Anayasa ve yasalarda çocuğa ilişkin hükümler ayrı birer madde halinde düzenlenecek.

* Mevzuattan çocuk haklarının uygulanmasına engel teşkil edecek hükümler çıkarılacak.

* Çocuk istismarının tespiti ve caydırıcı önlemlerin geliştirilmesi için yasal düzenlemeler yapılacak.

* Çocuğa yönelik suçların cezalarını ağırlaştırıcı düzenlemeler yapılacak.

* Suça sürüklenen çocuklara ceza hukuku yaklaşımı dışında bakabilen yeni bir çocuk hukuku yaklaşımı geliştirilecek.

* Üniversitelerde Çocuk Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezleri açılacak ve enstitüler kurulacak.

Çocuk sağlığı standartları

Strateji belgesi eğitim ve sağlık alanında da yeni düzenlemeler öngörüyor.

Engelli çocukların eğitim imkânlarından yararlanmalarını kolaylaştırmak için tüm okullarda "çocuk dostu" mimari düzenlemeler yapılması ve eğitimde fiziki, sözel ve duygusal her türlü şiddetin önlenmesi için yeni bir model oluşturulması bu yöndeki planlar arasında.

Sağlık alanında "çocuk sağlığı standartları" belirlenecek. Bütün çocuklara bu standartlara uygun şekilde hizmet sunulması düşünülüyor. Bu hizmetlerin öncelikle aileleri, ailelerin yetersizliği halinde, ilgili kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenli ve sürekli verilmesi planlanıyor.

Ayrıca medya ile ilgili çocuk hakları temelinde yasal düzenlemeler de belgede yer alıyor. Medyadaki ihlallere yönelik etkin ve ağırlaştırılmış yaptırımlar uygulanması öngörülüyor.

Bianet

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz*:
Facebook'ta paylaş
0