CHP, ULUSAL BAĞIMSIZLIĞIMIZ ADINA BİR GÜVENLİK SORUNUDUR!!! - Emre ERCİŞ

02 Aralık 2021 09:31  

 

CHP, ULUSAL BAĞIMSIZLIĞIMIZ ADINA BİR GÜVENLİK SORUNUDUR!!! - Emre ERCİŞ

CHP, ULUSAL BAĞIMSIZLIĞIMIZ ADINA BİR GÜVENLİK SORUNUDUR!!!

CHP’nin nasıl bir ulusal ve bağımsızlık sorunu olduğunu anlayabilmek için Ocak 2013 tarihinden bugüne ABD’de yürütmüş olduğu lobi faaliyetlerini mercek altına almak gerekiyor.

CHP ABD Bürosu ilk olarak 2013’te açıldı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun atamasıyla birlikte Temmuz 2013’ten itibaren Yurter Özcan başkanlığında faaliyetlerine başladı.

Resim

Yurter Özcan, ABD Derin Devleti’nin bir kolu olan ve ABD’nin Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’daki politikalarına İsrail’in çıkarları doğrultusunda yön vermeye çalışan Neoconların CHP içindeki en stratejik isimlerinden birisi.

Elbette parlak kariyeri yüzünden CHP ABD Temsilcisi yapılmadı. Arkasındaki isim, Neoconların çatı örgütlerinden AIPAC tarafından kurulan WINEP’in Türkiye kolu ARI Hareketi lideri Kemal Köprülü.

Resim Resim

CHP ABD Temsilciliğinin görünen yüzü Özcan olurken paravanın arkasındaki asıl yönetici isim Kemal Köprülü. Köprülü ve Neoconlar arasındaki bu organik ve güçlü ilişki bir çok kez Wikileaks belgelerinede yansımış durumda. Bu twit zincirinde güncel olan iki isimden bahsedeceğim.

Resim

Bu iki isim ve faaliyet yürüttükleri kuruluşa geçmeden önce lobicilik nedir, neye hizmet eder ve hangi amaçları gözetir çok kısa bu konu hakkında da bir izah yapmam gerekiyor ki anlatmak istediklerim anlaşılsın.

Lobicilik,örgütlerin amaçlarını gerçekleştirmek için yasama ve yürütmeyi etki altına almaktır.Lobi faaliyetleri, çoğu zaman genel kabul gördükleri yerlerde bile hem kamuoyu hem de siyasal sistem tarafından kuşkuyla karşılanır.

Bu şüphenin sebebi, yetenekli grupların kamu olanaklarından hak etmedikleri ölçüde yararlanma düşüncesi ve bu grupların politikacı ve bürokratları görev ve yetkilerini kötüye kullanmaya itme endişesi olarak sıralanmaktadır.

Örgütler veya bireyler çıkarlarına aykırı gördükleri hükümet düzenlemelerini yönlendirebilmek veya kendilerine ekonomik avantaj sağlamak için lobi yaparlar. CHP, işte bu saikle Temmuz 2013’te ABD’de start verdi.

Masum bir faaliyet gibi görünen lobicilik, aslında finans kapital/küresel sermayenin tekelindedir ve vermiş olduğu tüm hizmet, Emperyalizm ve Kapitalizme hizmet eder. Bu yüzden de Lobicilik denilince ilk akla gelen ABD ve Neoconlar olur.

CHP, Temmuz 2013’ten itibaren çoğunluğu Neoconlardan oluşan lobilerle çalışıyor. Bunların başında AIPAC, WINEP ve kısa adı CAP olan Center for American Progress/Amerikan İlerleme Merkezi geliyor. Bu zincirin konusu da CAP ve CHP ilişkisi.

CAP’ın kurucusu John Podesta. 1949 yılında doğan Podesta, 1998-2001 yılları arasında ABD Başkanı Bill Clinton’a başkan yardımcılığı ve Beyaz Saray Genelkurmay Başkanlığı yaptı. 2014-2015 yılları arasında da Obama’nın danışmanıydı.

Resim Resim

Podesta’yı öne çıkaran bir başka önemli olay ise 15 Temmuz başarısız FETÖ darbe girişiminden sonra FETÖ’nün ABD’deki lobicilik faaliyetlerine öncü olması ve FETÖ’yü ABD Kongresinde temsil etmesi.

Ağustos 2016’da ABD'de FETÖ'ye bağlı faaliyet yürüten kuruluşların çatı örgütü olan Alliance for Shared Values (Ortak Değerler için İttifak), Podesta kardeşlerin sahibi olduğu Podesta Group'a Kongre'de lobi yapması için yetki verdi.

Resim

Resim

CAP’ın kurucusu ve yöneticisi olan Podesta, doğrudan FETÖ ile de ilişkili bir isim. CAP’ın şuanki CEO’su Patrick Gaspard. Gaspard da Podesta gibi Obama ile yakın çalışan isimler arasında. Bir başka adresiyse George Soros’un Açık Toplum Vakfı.

Resim Resim

Gaspard, CHP’nin ABD’deki en önemli partneri ve danışmanlık hizmeti aldığı CAP’ın CEO’luğu görevine getirilmeden önce, Soros’un Açık Toplum Vakfı’nın başkanlık görevini yürütüyordu.

Resim

 

Resim

Resim

Temmuz 2013’te ABD’de faaliyete başlayan CHP, CAP ile ilk temasını 2 Aralık 2013’te gerçekleştirdi. CHP ve CAP arasındaki ikinci görüşmenin tarihi ise 5-8 Mart 2014. Görüşmede yer alan isimler Faik Tunay, firari FETÖ’cü Aykan Erdemir ve CAP’tan Max Hoffman.

Resim

Resim Resim

CHP ve CAP arasında kurulan bu ilk temasların ardından bu kez Türkiye’de misafir edildiler. 28 Mart-2 Nisan 2014 tarihlerini kapsayan ziyarete, seçimi gözlemlemek için CAP’tan 3 isim geldi. Bu isimler Alan Makovsky, Max Hoffman ve Anne Johnson oldu.

Resim

Resim Resim

Resim

CHP-CAP arasındaki bu görüşmeler 6-7 Ekim 2014 tarihinde de devam etti. Bu kez CAP’ı temsil eden isim, Yurter Özcan’ın nikahına gelen şeref konuklarından Michael Werz oldu ve Umut Oran ile bir görüşme gerçekleştirildi.

Resim Resim

FARA Kayıtlarına göre CHP ve CAP arasındaki temaslar 2014 yılında bu şekilde gerçekleşirken 2015 yılında da yoğun mesai devam etti. İsimleri belirtilmeyen CHP’li bir heyet 4 Mayıs 2015’te CAP Dış Politika Uzmanlarıyla bir araya geldiler.

Resim

ABD CHP Temsilcisi Yurter Özcan’ın nikahına katılan şeref konuklarından CAP uzmanı Michael Werz ile 25 Kasım 2015’te bir görüşme daha yapılırken Nisan 2016’dan itibaren Alan Makovsk ve Max Hoffman isimleri öne çıkmaya başladı.

Resim

Resim

Alan Makovsk, Max Hoffman ve Michael Werz, CAP ve CHP arasında mekik dokumaya, bir taraftan FETÖ’nün çatı örgütü Alliance for Shared Values/Ortak Değerler için İttifak bir taraftan da CHP için danışmanlık hizmeti vermeye devam ettiler.

CHP-CAP temasları 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 ve hali hazırda şuanda da devam etmekte. 10 Eylül 2021 tarihli son yayınlanan CHP FARA kayıtlarına göre CHP ve CAP arasında 4 kez görüşme gerçekleşiyor.

İlk görüşme 2 Şubat 2021’de Alan Makovsky ile gerçekleşiyor. İkinci görüşme yine Alan Makovsky ile 16 Mart’ta üçüncü görüşme 31 Mart Michael Werz ve dördüncü görüşme 2 Nisan 2021 de Max Hoffman ile yapılıyor.

Resim

Resim

Resim

CAP’ın kurucusu ve başkanı John Podesta’nın FETÖ’nün Atlantic Institute, Rumi Forum, Pacifica Institute, Institute for Interfaith Dialogue, Niagara Foundation ve Peace Islands Institute gibi kuruluşları barındıran AfSV’nin lobicisi olduğunu yazmıştım.

Tam burada CAP ile FETÖ arasında doğrudan temasın olduğuna dair bir detay daha vereyim. CAP’ın resmi web sayfasında yer alan sponsorlar ve bağışçılar kısmında FETÖ’nün TUSKON’u da yer almakta.

Resim

Şimdi asıl önemli olan kilit isim hakkında detaylara geçelim ve CHP’ye aktif olarak danışmanlık hizmeti veren CAP’ın uzmanlarından Alan Makovsky’i mercek altına alarak Türkiye’deki networkünü inceleyelim.

29-ABD'nin 36. Başkanı Lyndon B. Johnson, 23 Ekim 1968'de CIA tarafından ilk kez Vietnam'da uygulanan ve 20 Binden fazla insanın yaşamını yitirmesine, on binlerce insanın göç etmesine neden olan “Anka Kuşu” operasyonunu yöneten Robert Komer'i Ankara'ya Büyükelçi olarak atadı.

Komer, 1947'de CIA'ya katıldıktan sonra Türkiye'yi “arkeolog” kimliği altında dolaşmış, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde espiyonaj/casusluk faaliyetleri gerçekleştirmişti. Türkiye, Komer'i 6 Ocak 1969'da makam aracının yakıldığı o meşhur ODTÜ olayında tanıdı.

Resim

Resim Resim

Ankara'ya Büyükelçi olarak atandığında yanında R.P.John Finn'i de getirdi. Finn, ilk olarak Tokat'ın Turhal ilçesine gelerek Turhal Lisesinde sömestr tatiline kadar İngilizce öğretmenliği yaptı. Ardından,Gazi Eğitim Enstitüsüne geçti ve buradan da asistan olarak ODTÜ'ye girdi.

Resim Resim

ODTÜ'de 1 yıl çalışan Finn, ABD'ye döndü ve New York Üniversitesi NES (Yakın Doğu Çalışmaları) bölümüne girdi. Bir süre buradaki çalışmalara katılan Finn, buradan Princeton Üniversitesi'nin NES bölümüne geçerek 1976 yılına kadar asistan olarak görev yaptı.

Perinceton Üniversitesi'nde tanışıp evlenen Robert Finn ve Helena Kane, Kasım 1978'de İstanbul'a gönderildi. Robert, İstanbul ABD Başkonsolosluğu'nda Helena, önce Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi, 12 Eylül darbesinin ardından konsoloslukta memur olarak çalıştı.

Resim

Robert ve Helena, Spain'in Büyükelçilik döneminde,Haziran 1981'e kadar İzmir'de 3 ay ardından da İstanbul Başkonsolosluğunda 3 ay görev yaptı. Spain'in yerine Robert S. Hupe'nin Büyükelçi olmasıyla Robert önce “Büyükelçilik Siyasi Memuru” ardından “Büyükelçilik Asistanı” oldu.

Helena ise, aynı yıl Büyükelçiliğin “Kültürel İlişkiler” bölümünün başına getirildi.1 yıl Ankara'da görev yaptı.1984'te Pakistan Lahor'a “Kültür Programı Sorumlusu” olarak atandı ve 1989'a kadar çalıştı. Sırasıyla Washington, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs bürosunda görev aldı.

Bu tarihlerde Robert ise, Nisan 1991'de Diyarbakır, “Çekiç Güç” karargahında, Mart 1992-1995 arasında Azerbaycan-Bakü Büyükelçiliğinde ve 1996'da da Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra Hırvatistan'ın ayrılmasıyla birlikte Zagreb'de görev yaptı.

Robert'in Diyarbakır,Bakü,Zagreb'de görev yaptığı dönemlerde Helena, Frankfurt’da görevliydi.1995'te Viyana ABD Büyükelçiliği'nde ABD Dışişleri Orta Doğu Danışmanı Alan Makovsky ile birlikte Türkiye'ye yapılan operasyonların mutfağı WINEP'de Türkiye Araştırma Programını kurdu.

Resim

Alan Makovsky ve Helena Kane Finn tarafından kurulan, “Türkiye Araştırma Porgramı” kısa sürede Türkiye'nin Cumhurbaşkanı, TSK komutanları ve Bakanları ile bağlarını güçlendirdi. WINEP'in Türkiye içindeki ilişki ağı genişledikçe, projeye önemli isimler de dahil olmaya başladı.

1997-2000 yılları arasında ABD Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan, FETÖ lideri Gülen'in ABD'de Green Card alması için referans mektubu yazan ve deyim yerindeyse Türkiye'ye Kemal Derviş'i kakalayan Mark Robert Parris dahil edildi.

Resim

Parris, kısa süre sonra WINEP'in Türkiye'deki ilk partneri ARI Derneği'nin “Turkish Policy Quarterly” dergisinin “Danışma Kuruluna” girdi. Morton Abramowitz, Kemal Derviş, Üstün Ergüder, Kemal Köprülü, O. Faruk Loğoğlu gibi isimlerle birlikte uzun yıllar birlikte çalıştı.

Resim

Resim Resim

Parris'in ardından Michael Rubin, Graham Fuller, Henri Barkey, Eric Edelman, gazeteci kimliği altında MOSSAD ile çalışan David Makovsky'nin referansıyla da Soner Çağaptay, WINEP'in kadrosuna dahil edildi.

Çagaptay'ın Türkiye Araştırma Programı'na dahil olmasının ardından faaliyetlere hız verildi. Emrullah Uslu, Emre Gönensay, Ömer Taşpınar, Cengiz Çandar, Kemal Derviş, Yasemin Çongar, Zeyno Baran, Aslı Aydıntaşbaş, Gönül Tol, Amberin Zaman gibi isimler WINEP'e alındı.

Resim

15 Temmuz gecesi İstanbul Büyükada Splendid Palas Otel'de 10'u yabancı 6'sı Türk 16 kişinin 17 Temmuz'a kadar rezervasyon yaptırdıkları tespit edildi. Darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bu isimlerin oteli terk ettikleri belirlenmiş, soruşturma açılmıştı.

Peki Büyükada'da gerçekleşen bu toplantıyı önemli kılan ayrıntı neydi? İşte bu sorunun cevabı, karı koca WINEP çatısı altında faaliyet yürüten Henri Barkey ve Ellen Laipson çiftinde saklı. Tıpkı, Robert Patrick John Finn ve Helena Kane Finn çiftinde olduğu gibi!

Henri Barkey, Musevi bir Türk vatandaşı. Vatani görevini tamamlayan Barkey, bir süre DTP'de (Devlet Planlama Teşkilatı) Hikmet Çetin ile birlikte çalıştıktan sonra İngiltere'de City College'inde okudu. Buradaki eğitiminin ardından Pennsylvania Lehigh Üniversitesine geçti.

ABD'li birisiyle evlenerek Green Card aldı.Kısa süre sonra boşandı. Türkiye'de insan hakları, Kürt sorunu gibi konuları araştırmak için Pennsylvania,Washington ve Türkiye arasında gezilere başladı. Bu sırada ABD Kongre Bürosu Türkiye araştırma uzmanı Ellen Laipson ile tanıştı.

Laipson, Birleşmiş Milletler ABD Temsilcisi ve NED Y.K. üyesi Madeleine Albright'in asistanlığını yaptığı dönemde CIA'e alındı. NSAB'de (Ulusal Güvenlik Eğitim Kurulu) görev aldı ve NSC'de (Ulusal Güvenlik Komitesi) Başkan vekili oldu. Laipson ve Barkey, 1993 yılında evlendi.

Barkey, evlendikten 1 ay sonra ABD Savunma Bakanlığı'na Türkiye hakkında rapor yazmaya başladı. Laipson ve Graham Fuller referansıyla WINEP'e alındı. Fuller ile birlikte “Türkiye'nin Kürt Meselesi” kitabını yazdı ve Fuller ile birlikte “Kürdistan Panelleri”ni organize etti.

“Kürdistan” hayali kuran ABD'nin çıkarları için faaliyet yürüten Barkey'in mükafatı gecikmedi. Önce “Milli Güvenlik Dairesi İstihbarat ve Araştırma Bürosu”nda “Siyasal Planlama” elemanı oldu, ardından da Türkiye'ye atanacak diplomatlarla ilgili büronun başına geçirildi.

Türkiye Araştırma Programını başlatan ve kadrosunu tamamlayan WINEP, 2002'de ABD'de açılan ARI Hareketi Washington temsilciliğinin başkanı Yurter Özcan'ı 2006 yılında kadrosuna dahil etti. Özcan, Soner Çagaptay'ın asistanı olarak WINEP'te çalışmaya başladı.

Özcan, 2011 yılından itibaren CHP Dış İlişkiler Bölümü’nde danışman, 2012’den itibaren de CHP Yurtdışı Örgütlenmeler Danışma Kurulu üyeliği görevine getirildi. Mayıs 2013′te CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “CHP Amerika Temsilcisi olarak” atandı.

Bugün CHP’ye danışmanlık hizmeti veren ve 28 Şubat sürecinde başrolü oynayan Alan Makovsky, operasyonel faaliyetlerine CAP üzerinden devam ediyor. Kadro neredeyse yine birebir aynı.

Resim

Resim Resim

Makovsky dışında kalan 2 ismi uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Kısa bir biyografi araştırması yapan Max Hoffman ve Michael Werz hakkında yeterli malumata sahip olabilir.

Max Hoffman’ı bol bol Soros ve NED tarafından finanse edilen Ruşen Çakır’ın medyasında, Michael Werz’i de bol bol PKK propagandası ve lobi çalışması yaparken görebilirsiniz.

CHP, ABD’de lobi çalışması değil espiyonaj ve sabotaj faaliyeti yürütüyor. Üstelik bunu 28 Şubat sürecini hazırlayan ekiple birlikte aleni bir şekilde gerçekleştiriyor ve bu ekipten danışmanlık hizmeti alıyor.

CHP’nin ABD ilişkilerini yazmaya devam edeceğim. Sizlerden ricam lütfen ben bu bilgileri toplamak için üşenmiyorum sizler de paylaşmak ve daha fazla insana ulaşması için üşenmeyin. Ne kadar insan bilinçlenirse CHP’nin gerçek amacı anlaşılmış olur.

Emre ERCİŞ

twitter.com

02.12.2021

Son Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2021 17:41

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz*:
Facebook'ta paylaş
0