BİR ARADA YAŞAMI VE GELECEĞİ EĞİTİMLE İNŞA
BİR ARADA YAŞAMI VE GELECEĞİ EĞİTİMLE İNŞA
Eklenme Tarihi: 29.12.2018 18:39
Facebook'ta paylaş
0

BİR ARADA YAŞAMI VE GELECEĞİ KAPSAYICI EĞİTİMLE İNŞA ETMEK RAPORU YAYIMLANDI

 

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Friedrich Naumann Vakfı desteğiyle güncellediği “Bir Arada Yaşamı ve Geleceği Kapsayıcı Eğitimle İnşa Etmek” raporunun çıktılarını düzenlediği panelde paylaştı. Türkiye, 2018 itibarıyla, 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Peki mülteci çocukların ne kadarı eğitime erişebiliyor?

 

27 Aralık 2018, İstanbul- Eğitim Reformu Girişimi (ERG), ilk olarak Mayıs 2017’de yayımladığı, “Bir Arada Yaşamı ve Geleceği Kapsayıcı Eğitimle İnşa Etmek” raporunu Friedrich Naumann Vakfı desteğiyle güncelledi ve düzenlediği panelde kamuoyuna duyurdu. Rapor, Türkiye’de yaşayan okul çağındaki 1 milyonun üzerindeki Suriyeli çocuğun nitelikli eğitime erişiminin artmasına ve eğitim sistemimizin çok etnili ve çokdilli öğrenci kitlesi için nasıl daha kapsayıcı olabileceğine dair bir çerçeve öneriyor.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın bugüne kadar mülteci öğrencilerin eğitimiyle ilgili yaptığı çalışmaları, okul çağındaki mülteci öğrenci sayısını ve kademelere göre dağılımını veren raporda, kapsayıcı eğitimin tüm çocuklar için nasıl hayata geçebileceğine dair politika önerileri de yer alıyor.

 

Rapor, ERG Araştırmacısı Gözde Ertekin tarafından sunuldu. Ardından, Eğitim Gözlemevi Koordinatörü Burcu Meltem Arık’ın kolaylaştırıcılığında, sınıf öğretmeni ve Öğretmen Ağı Değişim Elçisi Ebru Kılıç, Kalkınma Atölyesi Direktörü Ertan Karabıyık, Kırkayak Kültür Derneği Kurucusu Kemal Vural Tarlan, Ravdanur Derneği Kurucusu Ravda Nur Cuma ve HayatSür Derneği Kurucusu Yasser M. Dallal’ın katıldığı panelde sahadan deneyimler aktarıldı.

Panelde konuşan üniversite öğrencisi Ravda Nur Cuma, hem kendi hem de Suriyeli çocukların eğitim hakkı için verdiği mücadeleyi anlattı. Cuma, “Altı ay önce ilk maaşımla ailemi Kilis’teki kamptan çıkardım. Üç kardeşimi okutuyorum. Babam gördü ki, bir kız okudu ve aileyi kurtardı. Tüm kızlar eğitim alabilirse vatanı değiştirir.” dedi.

 

12 farklı ülkeden öğrencisi olan Ebru Kılıç, sınıfında yaptığı uygulamalarla kapsayıcı eğitimi nasıl hayata geçirdiğini anlattı. Kılıç, “Oyunlar evrenseldir. Ülkeleri araştırarak oyuna başladık, sonra o ülkenin oyununu en iyi bilen öğrenci tanıtımını yaptı. Kimliklerin altını çizmeden, farklılıklarla bir arada olarak birbirimize dokunduk.” dedi.

 

Orta Doğu’da yaşayan Çingene topluluklarıyla ilgili çalışma yapan Kırkayak Kültür Derneği Kurucusu Kemal Vural Tarlan da Suriyeli Dom çocukların eğitime erişimine dikkat çekti: “Türkiye’de 500 bin Dom var. Dom çocuklar eğitime erişemiyor. Eğitime erişenler de sınıfın en arka sırasında oturuyor. Bu çocukların okulun ilk günü en arka sıraya gelip oturmalarını sağlayan dürtüyü kıramadığımız sürece eğitimleri için hiçbir şey yapamayız.”

Kalkınma Atölyesi Direktörü Ertan Karabıyık ise Adana’da mevsimlik gezici tarım işçilerinin yüzde 85’inin Suriyeli olduğunu söyleyerek, hali hazırdaki uygulamaların bu ailelerin çocuklarının eğitimini karşılamaya yetmediğini söyledi. Karabıyık, “Suriyeli çocukların ne kadarının okula erişebildiğini söylemek yetmiyor, devamı sağlayacak mekanizmalara ihtiyaç var. Devam da yetmiyor, çocuk başına kazanımları ölçecek bir sisteme ihtiyaç var.” dedi.

 

“Bir Arada Yaşamı ve Geleceği Kapsayıcı Eğitimle İnşa Etmek” başlıklı rapor, mülteci çocukların nitelikli eğitime erişiminin sağlanmasının önemini vurgularken bizleri, Türkiye’deki eğitim sisteminin bütün öğrenciler için nasıl daha kapsayıcı olabileceği konusunda düşünmeye teşvik ediyor.

 

 

Rapora ERG’nin internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz:

http://www.egitimreformugirisimi.org/egitim-gozlemevi/arastirma/bir-arada-yasami-ve-gelecegi-kapsayici-egitimle-insa-etmek-2/

 

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.