AKP NEWROZ KUTLAMALARINA DOKUNMA!
AKP NEWROZ KUTLAMALARINA DOKUNMA!
Eklenme Tarihi: 21.03.2012 11:25
Facebook'ta paylaş
0

AKP, NEWROZ KUTLAMALARINA DOKUNMA!


Newroz'un 18 Mart günü kutlanması isteğinin yasaklanmasının yarattığı siyasal durum ve polisin uygulamalarının yarattığı sonuçlardan İçişleri Bakanlığı sorumludur. Kürt Sorununun yarattığı hassas ve gerilimli iklimi dikkate almayıp dümdüz giden ve sorun olmayacak birçok konuyu dahi açmaza sokan ise Hükümetin bir süreden beri izlediği nobran ve dayatmacı siyasettir.

İnsanların, bayramlarını en kalabalık ve görkemli bir şekilde kutlama isteğinden daha doğal ne olabilir? Bu isteğe “Pazar olmaz, Çarşamba olur” diye karşı çıkmanın iyi niyetle açıklanır bir tarafı yoktur.

18 Mart günü yaşanan olayların tetikleyicisi valiliklerin yasaklama kararları olmuştur. Bunlara hiç gerek yoktu. Önemli günlerin muhtelif nedenlerle gününde değil de öncesinde veya sonrasında kutlanması hem AKP Hükümeti döneminde, hem de önceki hükümetler döneminde çok sık rastlanmış sıradan uygulamalardı. İçişleri Bakanlığı'nın aldığı tavırla, hükümet gerilime ve yaşananlara davetiye çıkarmıştır. Hükümet, önemli bir yurttaş grubunun isteğine olumlu yanıt vermeyi çok gördü ve tercihini şiddet, biber gazı, gözaltı, tutuklama ve ölümden yana kullandı.

Newroz, Ortadoğu ve Asya coğrafyasında farklı halkların inanç ve kültür mirası içinde barış ve kardeşliğin vurgulandığı önemli bir gündür. Artık onu bir rekabet konusu haline getirmekten vazgeçmemiz gerekiyor. Hükümetlere düşen görev, halk bu günü nasıl kutlamak istiyorsa onun koşullarını yaratmaktır. Nitekim devletin yasaklayıcı bir tavır sergilemediği dönemlerde Newroz’u barış içinde kutladık.

AKP, yaşananlardan hiçbir şey öğrenmemeye kararlı görünüyor. Newroz'un anlamının taşıdığı yenigün, bahar, kardeşlik gibi insani duyguları sahiplenmektense, cop, gaz, panzer gibi şiddet araçlarının gücüne kendini kaptırdı. İstanbul'da yaşanan ölümde polisin sıktığı biber gazının rolü aklımıza Hopa olaylarındaki öğretmenin ölümünü getiriyor. Bu açıklamayı yazdığımız sırada Batman’dan, Yüksekova’dan, Mersin’den polisin acımasız saldırı haberleri geliyordu. Kürt, Türk bütün demokratların gözbebeği Sayın Ahmet Türk’ün hastaneye kaldırıldığı haberini aldık.


AKP iktidarı Kürt halkının öfkesini beslemekten artık vazgeçmelidir.


Ferdan ERGUT
EDP GENEL BAŞKANI
20.03.2012

http://esitlikvedemokrasipartisi.blogspot.com/

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.