Eklenme Tarihi: 05.03.2012 19:30
Facebook'ta paylaş
0

İzmir'de İklim Aktivistleri Sokağa Çıkıyor

11 Mart günü Fukuşima felaketinin 1. yılı. Fukuşima ne ilk ne de son felaket, nükleer santraller var oldukça felaketler de ister istemez olacak. Ak Parti hükümeti nükleer santralde ısrarlı ama nükleer karşıtları da ısrarlı. 11 Mart'ta Küresel Eylem Grubu öncülüğünde aktivistler hem İzmir'de hem İstanbul'da sokaklarda olacak. İstanbul'da 10 Mart Cumartesi günü Taksim'den Galatasaray'a insan zinciri kurulacak. İzmir'de ise 11 Mart Pazar günü Kıbrıs Şehitleri Caddesi Yakın Kitabevi önünde saat 15:00'de yürüyüşlü basın açıklaması düzenlenecek. İşte İzmir'li aktivistlerin çağrısı:

Japonya’da Fukuşima nükleer santralinde gerçekleşen kazanın ardından tüm dünya bu tehlikeli enerji ve silah üretme teknolojisinden vazgeçiyor.
AKP hükümeti ise Japonya ile Mart’ta nükleer işbirliği anlaşması imzalayacağını söylüyor.

İzmir’de (Aliağa, Menemen ve Foça) 7 Termik Santral kurmayı ve Manisa’da yeni kömür madenleri açmaya hazırlanıyor.

Tüm Türkiye’de enerji ihtiyacını bahane eden, binlerce HES, yüzlerce Termik Santral ve iki Nükleer Santral kurmayı planlayan hükümet, daha çok kazanmak için doğayı yok ediyor. Milyonlarca insanın sağlığını ve haklarını hiçe sayıyor.

Bizler, ne Çernobil’i unuttuk ne de Fukuşima’yı. Nükleer ve termik santrallerin taraftarlarının ileri sürdükleri, doymak bilmez enerji ihtiyacı masalına da inanmıyoruz. Geleceğimizi karartacak ve radyasyonla kirletecek santralleri istemiyoruz. Enerji verimliliğini arttırmaya çalışarak, enerji tasarufu yaparak, doğa ile uyum içinde yaşayarak, “Rüzgâr, güneş bize yeter!“ diyoruz.

Nükleersiz, karbonsuz bir dünyanın mümkün olduğunu biliyoruz. Bu geleceği biz kuracağız.

11 Mart’ta Fukuşima felaketinin yaşandığı gün bir kez daha tüm dünyadaki nükleer karşıtlarıyla birlikte, sokaklarda “Ne Termik Ne Nükleer , Güneş rüzgar bize yeter! “, “Akkuyu, Sinop Fukuşima olmasın!”, “Nükleer ve termik cinayettir!”, “Nükleer ve termik santrallere hayır!” diye haykıracağız.
Nükleer ve termik santrallerin kurulmasına izin vermeyeceğiz.

Bizimle olmaya ne dersin?

Küresel Eylem Grubu
Karşı Bisiklet
Farkında mısınız İklim Değişiyor Derneği (FİDE Der)
Greenpeace

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.