Hrant Dink - 19 Ocak 2012, İzmir
Hrant Dink - 19 Ocak 2012, İzmir
Eklenme Tarihi: 20.01.2012 00:27
Facebook'ta paylaş
0

Hrant Dink davasının ölüm yıldönümüne günler kala adaletsiz bir şekilde son bulması ile beraber İzmir’de gerçekleştirilen anma binlerin coşkulu sloganları ile Konak YKM önünde yürüyüşe geçilerek başladı.

İHD, Irkçılığa Milliyetçiliğe Dur De!, Barış Meclisi, Halkevleri, İmece-Der, Ege78’liler, BDP, EMEP, EDP, SDP, SP, DSİP, ESP, EHP, ÖDP, ÖSP tarafından desteklenen yürüyüş için Konak YKM önünde bir araya gelindi. 17:30’da toplanmaya başlayan kalabalık sloganlarını hep bir ağızdan atarak ve ‘’Hepimiz Hrant’ız Hepimiz Ermeniyiz’’ yazılı dövizleri taşıyarak yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca ’’Faşizme inat Kardeşimsin Hrant’’, ‘’Hrant’ın Katili Çete Değil Devlettir’’, ‘’Türk Kürt Ermeni Yaşasın Halkların Kardeşliği’’, ‘’ Biji Bratiya Gelan’’, ‘’ Katil Devlet Hesap Verecek’’ sloganları coşkulu bir şekilde atıldı.

Eski Sümerbank önünde son bulan yürüyüşün ardından anmaya katılan kurumlar adına basın açıklamasını TİHV'den Coşkun Üsterci okudu. Basın açıklamasında emniyetiyle, jandarmasıyla, istihbaratıyla, medyasıyla, hükümetiyle muhalefeti ile 5 yıldır yargılama adı altında iki tane tetikçiyi cezalandırarak adaletin ayaklar altına alındığını ve tehdit edenlerin de, öldür diyenlerin de, pusu kurup bekleyenlerin de cezasız kaldığını belirtildi. Asıl katilin 1978’de Maraş Katliamını yapanların, 1993’de Sivas Katliamını yapanların, 2012’de Uludere Katliamını yapanlar olduğu vurgulandı.

Son olarak ise Hrant’ın arkadaşları olarak bu davanın böyle bitmeyeceği Hrant’ın katillerinden hesabının sorulacağını haykırarak basın açıklaması bitirildi. Hrant’ın anısına Ermenice Ağıtlar eşliğinde mumlar yakılarak saygı duruşunda bulunuldu. Anma atılan sloganlarla son buldu.

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.