5. ROCK- A FESTİVALİ; SELÇUK- PAMUCAK SAHİLİ’
5. ROCK- A FESTİVALİ; SELÇUK- PAMUCAK SAHİLİ’
Eklenme Tarihi: 19.07.2011 10:22
Facebook'ta paylaş
0

5. ROCK- A FESTİVALİ; SELÇUK- PAMUCAK SAHİLİ’NDE

2007 yılından bu yana her yıl yaz aylarında yapılan Rock-A Festivali’nin beşincisi Selçuk- Pamucak Sahili’nde yapılacak. Bu yılki festivalin ana sloganı “Özgürlük; herkese, her şeye!” şeklinde.

Festival 2007 yılında Pamucak Sahili’nde başlamış; daha sonra 2008’de Dikili-Pisa Koyu’nda ve 2009 ile 2010 tarihlerinde Özdere-Rainbow Koyu’nda devam etmişti.

6-7 Ağustos tarihlerinde Selçuk- Pamucak Sahili’nde beşincisi yapılacak olan Rock- A Festivali’ne alternatif müzik yapan onlarca sanatçı ve grup katılıyor. Rock- A Festivali düzenleyicileri, bu yıl da yüzü aşkın katılım talebi içinden ancak bir kısmına sahnede yer verebilecek. Pamucak Sahili’nde şu grup va sanatçılar sahne alacaklar:

Aysu, Bajar, Bandista, Başıbozuk, Bozuk Düzen, Ece Dorsay, Entu, Enzo Ikah , Esas Çocuk, Eski Bando, Heyula, Karapaks, Kesmeşeker, Kırkbinsinek, Kirli Çıkı Quarted, Komik Günler, Lifeless Dead, Mispis, Red House, Ruşen Alkar ve Sokak Orkestrası, Teneke Trampet, The R.S...

Düşünceye,
İfadeye,
Farklılıklara Özgürlük
Dillere,
Kültürlere,
İnançlara ve İnanmama Hakkına Özgürlük
Örgütlenme Hakkına,
Kadınlara,
Cinsel Yönelimlere,
Vicdanen reddetmeye Özgürlük
Bilgiyi paylaşmaya,
İletişime,
Seyyah olup gezmeye,
Gönlünün istediği her yere Göçmeye Özgürlük
Sınırsız,
Hesapsız,
İktidarsız,
Yaşamaya,
Sevmeye, Sevilmeye, Sevişmeye Özgürlük
Doğaya,
Hayvanlara ve İnsanlara Özgürlük

Özgürlük; herkese, her şeye!

****

Roc-A Festivali İnternet Sayfası’ndan Notlar:

İNSANA-HAYVANA-GEZEGENE ÖZGÜRLÜK

Rock-A, özgürlük mücadelesinin önemli bir parçası olan ‘Hayvan Özgürlüğü!’ şiarına neredeyse her sene yer veren bir festivaldir. Aynı zamanda, vejetaryen olan ve hayvan özgürlüğü alanında mücadele yürüten birçok Rock-A Gönüllüsü var. Bu arkadaşlarımız birçok kez festival menüsünden etin çıkarılması yönünde fikirlerini dile getirmişlerdir. Bu sene bu düşünce daha ayrıntılı bir şekilde ele alınarak üzerinde tartışıldı ve konsensüs olarak festival menüsünde etli yemeklerin olmamasına karar verildi.

Bu elbette ki politik bir adım. Çünkü günümüzde birçok sektör yüz milyonlarca hayvanı sistemli bir şekilde katledip, işkence koşullarında yaşatıyor ya da deneylerde kullanıyor. Hayvanlara, yeryüzünü paylaştığımız canlılar olarak değil, birer endüstriyel tüketim maddesi gözüyle bakılıyor. Bu bakış aslında insanın insanı köleleştirmesinin de başlangıcı anlamına geliyor. Çünkü insan emeği de iktidarlar ve kapitalizm için bir tüketim maddesi.
Bu konuda yazılabilecek, söylenebilecek ve tartışılabilecek çok şey var aslında. Fakat gelin biz bu tartışmaları festival alanına bırakalım. Son olarak şunu söyleyebiliriz; eğlenmek amacıyla bir araya geldiğimiz bir şenlikte –yani bırakalım da en azından Rock-A’da- biz eğlenebilelim diye birkaç hayvan daha öldürülmesin.


Rock-A Nedir?
Rock-A, bizim yaratmadığımız ama bize dayatılan bu özgürlük ve eşitlikten yoksun dünyaya karşı alternatifler arayan insanların buluştuğu ve her aşaması gönüllülük ilkesiyle organize edilen bir festivaldir.

Dayanışmanın Festivali
Rock-A, birçok yerinde iktidar ve para savaşlarının devam ettiği, doğanın bir hammadde deposu gibi kullanılarak tüketildiği, bir yandan tüketimin pompalandığı bir yandan da enerji ihtiyacı yalanlarıyla nükleer santrallerin dikildiği ve gelir dağılımındaki uçurumun, milyonlarca insanı göçe zorladığı bir dünyada yaşadığımızın gayet farkında olan bir festivaldir. İşte bu yüzden Rock-A, tüm bunlara karşı çıkan ve özgür-eşit bir dünya hayalini paylaşan herkes için coşkulu bir beraberlik ve dayanışma adımlarını atabileceğimiz bir özgürlük alanıdır.

Alternatif Yaşamın Demo’su
Tüm bunlarla birlikte, elbette ki, yalnızca karşı çıkma ile ilgili değiliz. Çünkü hayata dokunamayan, paylaşılamayan ve amacı sadece ‘karşı çıkmak’ olarak kalan bir beraberlik iyi niyetli bir temenniden öte bir şey değildir.

Bu nedenle Rock-A yalnızca bir festival olmanın ötesinde, mücadeleye, eğlenmeye, dayanışmaya ve hayata dair her türlü bilgimizi, deneyimlerimizi, duygularımızı, inancımızı paylaşabileceğimiz ve hayalini kurduğumuz hayatı örnekleyebileceğimiz bir paylaşım alanıdır.

Tabi ki, böyle bir festival ancak gönüllü olanların emeğiyle var olabilir. Bu nedenle bütün Rock-A gönüllüleri festivalin düzenleyicisidir.

Öte yandan, gerek festival öncesi gerekse festival sırasında faaliyet yürüten gönüllü birimleri, beraber alınan kararlarla oluşturulan anti-hiyerarşik birimlerdir. Zaten aksi durumda Rock-A ‘Alternatif yaşamın demo’su’ olamazdı.

Rock-A 5 Yaşında!
Beşinci yılımızda bir kez daha, çadırlarımızı, uyku tulumlarımızı ve bütün iyi dileklerimizi yanımıza alıp Rock-A’da; paylaşmanın, dayanışmanın, eğlenmenin ve ayrıca yeni bir dünyayı düşleyebilmenin festivalinde buluşmak dileğiyle! Çünkü Rock-A Gönüllüleri olarak biz yalnızca bir festival düzenlemiyoruz; yüreğimizde yeni bir dünya taşıyoruz. Ve şu anda, şimdi, bu dünya büyümekte!

(www.rock-a.org)

bilgi@rock-a.org

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.