Eklenme Tarihi: 22.05.2011 22:33
Facebook'ta paylaş
0

Kürdistan'ın Fethi ve Cizre - Bohtan Bey'i Bedirhan
Ahmet Kardam

Yer: İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi, İzban “Salhane” durağı - Bayraklı
Tarih: 28 Mayıs 2011
Saat: 17.00Tarih ile yüzleşmek, geçmiş ile hesaplaşmak demokratik ve sağlıklı bir topluma kavuşmak için elzem. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana pek çok ülke yaşadıklarıyla yüzleşmeyi başardı. Latin Amerika halkları askeri diktatörlüklerle dolu tarihleriyle hesap kesiyor. Demokratik dünyada yer almak isteyen hiçbir ülke yüzleşmenin üstünden atlayarak ilerleyemez.

Vesayetçi devletin bu güne kadar “tarih” diye sunduğu toplum mühendisliği projeleri ve “psikolojik harp” metinlerinin toplumsal bellekte yarattığı derin tahribatı görmezden gelemeyiz. Bu tahribat sayesinde; hafızasını kaybetmiş, gerçeği hatırlamak ve öğrenmekten korkan, kan ve bayrak edebiyatına tapan insanlar yetiştirildi. Kendine benzemeyenden nefret bu sayede taraftar buldu. Öğünmek için bütün farklılıkları yok sayma, aşağılamak öğretildi. Hrant’ların katilleri böyle doğdu.

Toplumsal sağlığa kavuşmak için bireyler olarak cesur adımlar atmak zorundayız. Okul, işyeri, kışla ve camilerde hafızamıza kazınan resmi tarih yalanlarını temizlemek, geçmişi gerçeklere ve sadece gerçeklere sadık kalarak öğrenmek, hatırlamak zorundayız.

- Biz asla böyle bir şey yapmayız,
- Onlar da bize yaptı ama,
- O günkü şartlar onu gerektiriyordu,
- Geçmişe mazi derler, biz bu güne bakalım,

gibi karşı çıkışlar, bilmeliyiz ki vesayetçi rejimin yarın yeniden ve yeni biçimlerde acılar yaşatmasından başka sonuç vermeyecektir. Unutmaktan dolayı hafızada oluşan kara delikler sadece karanlığın işine yarar. Tarihimizde yaşanan acıların bir daha asla olmaması için, tarihle yüzleşmek gerekiyor. Geçmişi unutmamak, unutulanı hatırlamak ve hatırlatmak gerekiyor.

Bu düşüncelerle bir araya gelen YÜZLEŞME-İzmir aktivistlerinin ilk adımı, tarihin derinliklerinde Kürtlerle yüzleşme konusunda olacak: “Kürdistan’ın Fethi ve Cizre-Bohtan Beyi Bedirhan” kitabının yazarı Ahmet KARDAM’ın, Kürt tarihinin bilinmeyen yönlerini ele alacak. Bu ilk adımda ve devamında hatırlamayı ve yüzleşmeyi mümkün kılmak, biliyoruz ki, sadece elele vermekle mümkün olacaktır.


 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.