Sergi: Yanan Gözler: Ermenilerin Hatıraları
Sergi: Yanan Gözler: Ermenilerin Hatıraları
Eklenme Tarihi: 26.04.2011 13:24
Facebook'ta paylaş
0

Ermeni asıllı Fransız fotoğrafçı Antoine Agoudjian'ın "Yanan Gözler: Ermenilerin Hatıraları" adlı sergisinin açılışı 26 Nisan'da Tütün Deposu'nda yapılacak.

Sergi, sanatçının 1988 yılından beri her Nisan ayında "Ermeni toplumlarının insani şartlarını ve kendi içi evrimini araştırmak" için Gürcistan, Karabağ, Lübnan, Suriye, Irak, İran, İsrail ve Türkiye seyahatlerinde çektiği fotoğraflardan oluşuyor.

Sergi Gulbenkian Vakfı, Fineco, AGBU ve Anadolu Kültür desteği ile gerçekleştiriliyor ve Birzamanlar Yayıncılık tarafından Yanan Gözler/Ermenilerin Hatıraları başlığıyla Türkçe/Ermenice iki dilde yayınlanacak.

Fotoğraflar 5 Haziran'a kadar Depo'da sanatçının tasarladığı bir anlatının içinde sunulacaklar ve 2011 sonbaharında Paris'te sergilenecek.(ÇT/EÖ)

* Adres: DEPO, Tütün Deposu

Lüleci Hendek Caddesi, no. 12, Tophane, İstanbul

Ziyaret saatleri: 11:00 - 19:00 (Salı - Pazar)

tel: 212 292 39 56 www.depoistanbul.net

***

Ermeni asıllı Fransız fotoğrafçı Antoine Agoudjian'ın sergisi, sanatçının 1988 yılından bu yana gerçekleştirdiği çalışmalara yer veriyor. Bu fotoğraflar Depo'da sanatçının tasarladığı bir anlatının içinde sunulacaklar ve 2011 sonbaharında Paris'te sergilenecekler.

Agoudjian, 1988 yılından bu yana her Nisan ayında tarihi halkının tarihini ve kendi tarihini keşfetmek üzere yola koyuluyor. Sanatçı, bir yazarın bakış açısı ile hayatına ait bölümleri belleğine kaydetmek üzere yaşıyor, hissediyor ve belgeliyor. Yaptığı, görüntü yakalamanın çok ötesinde. Sanatçı, Ermeni toplumlarının insani şartlarını ve kendi içi evrimini araştırmak için Gürcistan, Karabağ, Lübnan, Suriye, Irak, İran, İsrail, Türkiye gibi çok sayıda ülkede seyahat etti. Çalışmasını daha sonra laboratuarda sürdüren Agoudjian, elde etmek istediği görüntü vizyonu ile bağdaşıncaya kadar bir simyacı gibi gölgeler ve ışıkla oynayarak fotoğrafın kimi öğelerini ön plana çıkarıyor, kimini ortadan kaldırıyor. Sanatçı ışığın eserlerinde daha belirgin olması için çalışmalarında siyah renge ağırlık veriyor: Acının, ölümün, yetimlerin umutsuz bakışının yoğun siyahı. Bastırılmış anıların siyahı. Sırların siyahı.

Bu sergi Gulbenkian Vakfı, Fineco, AGBU ve Anadolu Kültür desteği ile gerçekleştirilmektedir. Sergideki fotoğrafların bir kısmının bulunduğu, sanatçının Fransa'da Actes Sud tarafından çıkarılmış kitabı, bu sergi vesilesiyle Birzamanlar Yayıncılık tarafından Yanan Gözler/ Այրող Աչքեր başlığıyla Türkçe/Ermenice iki dilde yayımlanıyor.

"Aydınlığa doğru ilerleyen bu seyahate yirmi yıl önce, karanlığın içinde başladım; Ermeni sürgünlerinden bana miras kalan düşsel anlatıları resmetmeye çalıştım (...) Bu kutsal topraklarda, yabancı ama tuhaf bir biçimde tanıdık gelen yüzlerin belirdiği bilinçaltımın derinliklerinde gizli şeyler keşfettim. Bazıları bana gizli olan kitabın kapağını açtı, bazıları ise sıkı sıkı kapalı tuttu. Gene de hepsi, bana, neden burada olduğum sorusunun cevabını bildiğim hissini verdiler..."

Antoine Agoudjian

"...bu fotoğraflar sizi alıp gerçek dünyadan görüntü ve anlam dünyasına itiyor. İtildiğiniz o dünyadan ne anladığınız size ait ama bir yere vardığınızı hissediyorsunuz çünkü bunlar sadece bir fotoğraf değil. Bakıp da keşfetmek istediğiniz o siyah beyaz baskıların arkasında sizi keşfetmeye iten bir dünya var. O dünya işte sizi çağırıyor, öyle ki siz bir fotoğrafa değil bir yeni âleme bakıyorsunuz."

Ara Güler
Destekleyenler:

Fundação Calouste Gulbenkian
AGBU
Saberatours
Kodak
Fineco
Papier d'Armonie
CIRCAD
Kült
Anadolu Kültür

 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.