Eklenme Tarihi: 10.07.2010 12:26
Facebook'ta paylaş
0

Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddeleri iptal edilen anayasa değişikliği paketine evet demek için bir araya gelen, İzmir'deki "Yetmez; Ama Evet" kampanyası aktivistleri, Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki Konak Kültür Merkezi önünde, temsili avukat cübbeleri giyerek bir basın açıklaması yaptı.

Ellerinde, 'Kendi yasamızı çiğnedik esastan suçluyuz' ve 'Yetmez Ama Evet' yazılı pankartları taşıyan kampanya aktivistleri adına açıklamayı yapan Nalan Damarsardı: "Anayasa Mahkemesi, kendi yapısına ve HSYK'nın yapısına dair maddelere müdahale ederek yargı vesayetini sürdürmek istedi. 27 Mayıs darbesinin ürünü olan, 12 Eylül darbesi ve 1982 Anayasası ile bugünkü konumuna getirilen Anayasa Mahkemesi'nin kararı, yargının demokratikleştirilmesinin gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur." dedi

Anayasa Mahkemesi'ne ve demokratikleşmenin önünü kesmeye çalışanlara halkın 12 Eylül'de en güzel cevabı sandıkta vereceğini kaydeden Damarsardı, 12 Eylül Anayasası'ndan ve ruhundan tümüyle kurtulmayı sağlayacak yeni bir anayasa istediklerinin belirtti. Referanduma sunulacak mevcut değişiklik paketinin 12 Eylül Anayasası'ndan tümüyle kurtulma yönündeki taleplerini karşılamadığını da dile getiren Nalan Damarsardi, "Ama bu paket darbe anayasasının çöpe atılması yönünde önemli bir adımdır. Bu yüzden 'Yetmez Ama Evet' diyoruz. Demokrasiden ve özgürlükten yana olan herkesi yetmez ama evet demeye, 12 Eylül'e kadar sürecek kampanyaya katılmaya davet ediyoruz." dedi. 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.