Yavru ayıların keyfi yerinde
Yavru ayıların keyfi yerinde
Eklenme Tarihi: 22.05.2010 20:59
Facebook'ta paylaş
0

İki ay önce Kastamonu'dan getirilen iki yavru ayının, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ne bağlı Hayvan Hastanesi'ndeki tedavileri sona erdi.

BURSA - Yavru ayılar önceki gün Karacabey Ovakorusu Ayı Barınağı’na teslim edildi. Daha önce Siirt’te askerler tarafından bulunan iki yavru ayı ile aynı bölüme konulan ve birbirleriyle hemen kaynaşan yavru ayılar sevimlilikleriyle barınağın maskotu oldu.

Kastamonu’nun Araç İlçesi’ne bağlı Samatlar Köyü ormanlık alanında iki ay önce köylüler tarafından açlıktan baygın halde bulunan 1.5 aylık iki ayı yavrusu Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne bağlı Hayvan Hastanesi’nde, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ ve öğretim görevlisi Dr. Hüseyin Cihan tarafından tedavi edildi. Her gün kilo kontrolleri ve muayeneleri titizlikle yapılan yavru ayılar, keçi sütü, bal ve yumurta sarısı ile beslenerek 3’er kiloya ulaştı.

Hastanedeki tedavilerinin tamamlanmasının ardından yavru ayılar önceki gün Karacabey Ovakorusu Ayı Barınağı’na teslim edildi. Burada daha önce Siirt’te Mehmetçik tarafından bulunan ‘Botan’ ve ‘Zuzu’ adlı yavru ayılarla birlikte özel bölüme konulan yavruların doğal yaşama alışmaları sağlanacak. Ovakorusu Ayı Barınağı yetkilileri yavru ayıları kuru üzüm, bebek maması, meyve püresi ve bisküvi ile beslediklerini belirtti. Birbirlerine hemen alışan yavru ayılar, günlerini bakıcılarıyla oyun oynayarak geçiriyor. Yavru ayıların keyiflerinin yerinde olduğunu söyleyen yetkililer, daha sonra barınakta bulunan 50’yi aşkın ayının bulunduğu doğal alana bırakılacaklarını açıkladı.

Karacabey Ovakorusu Ayı Barınağı 14 yıl önce, yıllarca burunlarında halkayla sokak sokak gezdirilen, eziyet edilerek oynatılan ayıların çektikleri işkenceye son vermek üzere Dünya Hayvanları Koruma Örgütü ile Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü tarafından kuruldu. (dha)

Aydın FİDAN - Radikal


 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.