İzmirizmir.Net 3 Yaşında!
İzmirizmir.Net 3 Yaşında!
Eklenme Tarihi: 01.04.2010 03:46
Facebook'ta paylaş
0

Fotoğraftakiler: İlhami Mısırlıoğlu, Nalan&Ferruh Erkem, Hürriyet Mısırlıoğlu

***

Yarınlarımız da yüreklerimiz gibi olsun!.. Ali Rıza Üleç/Almanya

Geçen üç yıl içinde de öğrendim ki her yaşım ve izmirizmir.net‘in her yeni yaşı, benim için yeni bir sınıf ve izmirizmir.net mezun olamayacağım bir okul artık benim için. Bu güne kadar oluşmuş ve her geçen gün yeni katılımlarla zenginleşen yazar kadrosunun her biri de ayrı bir dersin öğretmeni.


***

Yazmayı çok seviyorum. Çünkü hayatı çok seviyorum. İnsanı çok seviyorum. İnsanın hayatla kavgasını çok seviyorum ve hayatın insanla durmaksızın zenginleşmesini çok seviyorum. İnsanın hayata kattığı en önemli zenginliklerden birinin de yazı olduğuna inanıyorum. Yazmak beni zenginleştirdiği kadar hayatımı da zenginleştiriyor. Yazdığım her satırda kendimi ve hayatı yeniden keşfediyorum adeta. Her satır insanı anlama çabama olağanüstü katkı sağlıyor.

Yazma çabam olağanüstü sıkıştırılmış bir günlük yaşam içinde gerçekleşiyor. Bu nedenle de hatalarım ve yanlışlarım da olmuyor değil. Mısırlıoğlu kardeşlerin bana katlanıyor olmalarına çok teşekkür ediyorum. Onların dostlukları ve sabırları daha verimli ve üretken bir sorumluluk yüklüyor bana.

Çok uzun yıllar süren zorunlu ayrılıkların ardından, internet ortamının sağladığı iletişim olanaklarıyla sevgili İlhami‘yi bulmuştum ki; adeta kucağıma izmirizmir.net’i atıverdi.

Şimdi bu satırları yazarken aklıma yazdığım ilk yazı geliyor. Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi‘nde okurken okul radyosu yayınları ile ilgili yazı yazmamı istedi benden İlhami. Yazıyı Liseli Gençlik dergisinde yayınlamayı düşündüğünü, yazının altına adımı yazıp yazmamamız konusunda bana fikrimi sormuştu. Yazımın altında adım yazılı bir biçimde yayınlanınca tahmin edilebilecek malum süreçleri yaşadık.

İlk yazım o yazıdır. Edebiyat derslerinde yazdığım kompozisyonları saymıyorum tabii. İlk yazımda da doğrudan bir katkısı vardır sevgili İlhami‘nin. Hele izmirizmir.net’in ilk günlerinde yazılarımdaki karakter sorununu, uzun yıllar Türkçe‘den ayrı kalmanın verdiği eksiklikleri, dikkat edilmesi gereken yazmı kurallarını sabırla anlatma çabalarını, gerekli olan bilgisayar kullanım tekniklerinin bir çoğunu da ondan öğrendiğimi söylersem sanırım izmirizmir.net‘in benim için bir okul olduğunu anlayabilirsiniz.

Geçen üç yıl içinde de öğrendim ki her yaşım ve izmirizmir.net‘in her yeni yaşı, benim için yeni bir sınıf ve izmirizmir.net mezun olamayacağım bir okul artık benim için. Bu güne kadar oluşmuş ve her geçen gün yeni katılımlarla zenginleşen yazar kadrosunun her biri de ayrı bir dersin öğretmeni.

Belki bazılarına uzaktan gazel okumak gibi gelecek yazılarımın bir çoğu, aslında onyıllar geçse de memleketten kopamamanın, büyük hasretimin yürek çırpıntılarıdır.

Türkiye‘nin geleceği adına çok önemli bir dönemin başlangıcı ile çakıştı izmirizmir.net‘in hayatla buluşması. Daha ilk sayfaları internet ortamında yayınlanmaya başladığı günlere denk gelen; Hrant Dink dostumuzun alçakça bir saldırı sonucu katledilmesi ile başlayan sürecin hemen her dönemecinde site yöneticisi dostlarım Mısırlıoğlu kardeşlerin, İlhami-Pervin ve Hürriyet'in bir yandan bütün zorluklara karşı siteyi yaşatabilmeyi başarmakla birlikte, yenilenmesini de gerçekleştirebilmelerini çok önemsiyorum ve onları bu başarılarından dolayı tek tek kutluyorum. Bu süreci birlikte yaşarken aynı zamanda da; birlikte içinde yaşadığımız politik geçmişimizi paylaştığımız yoldaşlarımıza karşı tutumlarındaki tutarlılıklarını, yaşananlardan gelecek adına insana dair çıkarılacak önemli derslerle dolu olduğunu görmek, geçmişten kan yerine gül çıkarmadaki ısrarlarında ve ustalıklarında gösterdikleri hoşgörü ve sevgi bu okulu bugünlere taşıyan en önemli özellikleridir diye düşünüyorum.

Ne yazık ki, üçüncü yılı tamamlarken gerçekleşen kutlamalara katılamıyorum. Onurlu bir üç yıl yaşadık hep beraber. Bu onuru hepimiz paylaşıyoruz diyeceklerdir üç kardeşler. Dördüncü yıla başlayacak olmanın sorumluluğunu taşıyor olmalarından dolayı en başta editörümüz Pervin Mısırlıoğlu, sitemizin karıncası Hürriyet Mısırlıoğlu, sevgili İlhami Mısırlıoğlu bu onuru haketmişlerdir.

Dördüncü yaşımıza başlarken Dünya ve Ülke gündeminin ne kadar sıcak olacağını şimdiden kestirmek mümkün. Yaşanan yılların deneyimiyle yeni yaşımızın hepimize Demokrasi ve Barış ve halkların kardeşliği adına yeni umutlar yaratması dileği ile sizleri sevgi ve hasretle kucaklarım…

Yarınlarımız da yüreklerimiz gibi olsun…


Ali Rıza Üleç
06 Mart 2010-Almanya

 

Yorumlar
09 Nisan 2010 00:54

sultan

Sevgili İlhami Bey, Nalan, Ferruh ve Hürriyet çok yıllar sonra bir araya geldiler. İyi ki izmirizmir.net var. Ve biz bir aradayız. Teşekkürler, sevgiler...
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.