Eklenme Tarihi: 14.08.2009 15:09
Facebook'ta paylaş
0

Düşünceler Sözleşince

Hazırlayan:
Osman Torun

“Yaşayan Antoloji - Gençler Deneme Okuyor” etkinliği

“Sokakta Şenlik 3” Festivali kapsamında 15 Ağustos 2009 Cumartesi günü saat 16.00’dan itibaren Beyoğlu Tramvay Sokak’ta gerçekleştirilecek etkinlikle, gençlerde “deneme” türü hakkında farkındalık yaratmak ve bu türü sevdirmek amaçlanıyor.

Etkinlikte; gençlerimize, Kelime Yayınları tarafından yayımlanan, Türk deneme edebiyatının bugünkü ustalarından özenle seçilmiş, özgün örneklerin yer aldığı “Düşünceler Sözleşince” (haz. Osman Torun) adlı deneme antolojisinden kendilerinin seçecekleri en az bir denemeyi okuyarak bu türe ve yazarlara dair bir okuma deneyimini yaşamaları için gerekli ortam sunulacaktır. Etkinlik günü, Tramvay Sokak’taki etkinlik alanına yerleştirilecek sandalyeler, üzerlerine okunmak üzere bırakılmış deneme antolojisi ile katılmak isteyen gençleri bekliyor olacak.

Bir sokak okuması eylemi niteliğindeki bu etkinlik, “gençler deneme okumuyor” yargısına da bir cevap niteliği taşıyor. Edebiyatseverlerin, özellikle de gençlerin davetli olduğu buluşma; aynı zamanda, kitap olarak yayınlanmış bir deneme antolojisinin raflardan öteye geçerek, yaşamın içinde, her yerde, ama en çok da sokakta gençlerle, okurlarıyla buluşması açısından da anlamlı sayılabilir.

Katılımcıların, etkinlik alanındaki Kelime Yayınları standında, antoloji editörü ve proje ekibiyle tanışıp, görüş alışverişinde de bulunabileceği buluşmada, “sokakta deneme okuma” eyleminin yanısıra, etkinliği bütünleyen aşağıdaki alt aktiviteler de gerçekleştirilecek.

Katılımcılık Aktivitesi – Pano Çalışması: Katılımcıların, özgün düşüncelerini paylaşabilecekleri aktivitede, üzerinde “Gençler Neden Deneme Okumalı?” sorusunun bulunduğu panoya, kendi görüşlerini yazarak konuyla ilgili farkındalığın artmasına katkı sağlayabileceklerdir.
 

Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.