AKİL İNSANLARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ!

04 Haziran 2013 01:09 / 2648 kez okundu!

 


Şu an ülkemiz, Cumhurbaşkanı, Başbakan yardımcısı ve eylemcilerin safındakilerin çoğu, bir dilemma ile karşı karşıya: Yumurta küfesi ve süt dilemması!

Yükümüz yumurta küfesi ve süt! Hızlı gitsen yumurtalar kırılacak, yavaş gitsen süt bozulacak; dilemmanın aşılması için Akil İnsanlar devreye girmelidir. Başbakanın şu an yurt dışında olması kendisi dahil herkes için bir şanstır.

Cumhurbaşkanına, Başbakan yardımcısına çağrı yapalım, onlar da Akil İnsanları göreve çağırsınlar; Akiller de acilen bir barışma planı sunsun; herkes emin olsun ki, çözüme en sevinecek olan Başbakan olacaktır. Sırtına aldığı ağır yükten kurtulacaktır.

AKİL İNSANLARDAN OLASI 5 ÖNERİ:

Akil İnsanlar acilen toplanarak, oy çokluğuyla, kamuoyuna 5 maddelik bir barışma notu sunabilir.

1. Taksim Gezi Parkı düzenlemesi yeni değerlendirmeye dek askıya alınmalı; bu tür projelerde adım atmadan önce Akil İnsan desteği aranmalı, daha demokratik, daha şeffaf olunmalıdır. Gençlerle diyalog esastır.

2. Güvenlik güçlerinin şiddeti derhal bitmeli, gözaltına alınanlar serbest bırakılmalıdır. Polisin gaz kullanımının sıkı kurallara bağlanacağı açıklanmalıdır. Göstericiler haklı kalmanın, haklı olmak kadar önemli olduğunu unutmayarak, şiddete bulaşanlardan kendilerini ayırmalıdır.

3. Alkol düzenlemesi için getirilen son öneriler iptal edilmeli, ancak alkollü olarak trafiğe çıkmanın cezası arttırılmalıdır.

4. Üçüncü köprü için önerilen Yavuz Sultan Selim ismi, bir bölüm yurttaşta oluşan hassasiyet nedeniyle geri çekilmelidir. Yavuz Sultan Selim dışındaki üç öneri, yeni köprü için isim olarak anketle İstanbul'da halk oyuna sunulmalıdır.

5. Bu süreçte zarar gören tüm kişi ve kurumlardan devlet ve hükumet adına bir yetkili medya önünde üzüntüsünü açıkça dile getirmelidir.

Bu güvensizlik ortamında, Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı ve Akil İnsanların ortak girişimi şu anki dilemmanın aşılmasında bir umut olabilir.

Can kayıplarına yol açacak daha kaotik bir ortama sürüklenmemek için bu girişim belki de son bir şanstır. Akillerle ilgili ilk başta kimi kaygılar duyulmuş da olsa, süreç içinde ülkemizde üretilen özgün bir adım olarak barışma sürecinde yararlı olabileceği görüldü. Bugün de işleyebilir.

Bu şansın iyi kullanılması için herkesin yapacağı şeyler var:

1. Cumhurbaşkanı ve Başbakan yardımcısına ulaşılabilecek her yolla ulaşıp, Akil İnsanları göreve çağırmalarını isteyebiliriz.

2. Akil İnsanlardan kimi tanıyorsak ona ulaşıp önerilerimizi ve çağrımızı doğrudan onlara iletebiliriz.

3. Bu öneriyi her türlü medya ortamında acilen yaygınlaştırabiliriz.

4. Dileyenler 5 öneriyi azaltıp ya da çoğaltabilirler.

Bu çağrı ve öneri doğrultusunda yapılan işler, eleştiri ve öneriler; www.izmirizmir.net ve www.istanbulist.net sitelerinin iletişimine gönderilebilir.

Herkese kolay gelsin.


www.izmirizmir.net

www.istanbulist.netSon Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2013 21:09

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.