AYASOFYA KIVILCIMI

11 Temmuz 2020 11:17 / 3573 kez okundu!

 

 

Bağımsızlığımızı güçlendiren, zincirlerimizi kıran herkese bu topraklar şükran borçludur, çünkü 567 yıl önce Haliç’in girişini kapatan Roma İmparatorluğunun zincirleri, bugün daha sağlam biçimde bir daha kırıldı. 

Ayasofya, dünyanın değişiminde yeniden kıvılcım oluyor.

 

****

 

“Ayasofya’nın dirilişi, sadece Müslümanların değil, onlarla birlikte tüm mazlumların, mağdurların, ezilmişlerin, sömürülmüşlerin umut ateşinin yeniden alevlenişidir. 

Ayasofya’nın dirilişi, Buhara’dan Endülüs’e kadar medeniyetimizin tüm sembol şehirlerine verdiğimiz bir gönül selamıdır. 

Ayasofya’nın dirilişi, insanlığın özlemle beklediği temeli adalet, vicdan, ahlak, tevhid ve kardeşlik olan medeniyet güneşimizin yeniden yükselişinin sembolüdür.” 

(Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Temmuz 2020 Ayasofya konuşmasından)

 

 

AYASOFYA KIVILCIMI

 

 

Bugün tarihi bir gün. 

 

Ayasofya yeniden camii oldu.

 

Bugüne tanıklık etmemizi sağlayan herkese teşekkürler...

 

Defalarca yıkılıp yapılan; Katoliklerce, Latinlerce yağmalanan; “melekler erkek midir, dişi midir?” tartışmalarının ortasında çöküşteyken müslümanlara geçen ve yeniden muhteşem günlerine dönen bir mabetti Ayasofya Kilisesi... Sultan 2. Mehmet’in hayaliydi, Fatih’in mirası oldu, Ayasofya Ulu Camii’ne dönüştü. 500 yıla yakın Camii olan bu mabed, 1934 yılında bakanlar kurulu kararıyla müze yapıldı. 

 

 

Bugün 10 Temmuz 2020.

 

Müze kararına yapılan bir itiraza hukukun açtığı kapıdan cesaretle geçen siyasiler; ülkenin bağımsızlığının simgesel testini yaptılar. 

 

Ayasofya Kilisesi, Ayasofya Camii, Ayasofya Müzesi ve yine Ayasofya Camii...

 

4 bölümün ayrı ayrı hikayesi, bu toprakların gerçek tarihini sahiden anlamak isteyenler için 4 farklı yol sunuyor.

 

O ne güzel tarihçidir ki batının gözüyle kendini anlamaya çalışmayan; o ne güzel edebiyatçıdır ki #akbabamizahı’nı aşmayı başaran; o ne güzel ressamdır ki mutluluğun resmini Ayasofya’dan çıkaran; o ne güzel insandır ki hayata ve ülkesine bakarken #KategorikMuhalif duvarını korkmadan yıkan...

 

 

Bugün Ayasofya yeniden Camiiye dönmüşken bunları yapmak, artık düne göre daha olanaklı... Bırakalım birileri “son zamanlarda Türkiye’de oluşan bu kendine güveni nasıl azaltacağız?” diye rahatsız olmayı sürdürsünler. Üstelik bu sıkıntıları belli ki daha da artacak... 

 

#Ayasofya için bugün atılan yeni adım; 100 yılı aşkın süredir yerinden oynatılmış taşların yeniden doğru yerine yerleştirilmesinin simgesidir. Bu konulardaki “aşırılıklardan” çekinenlerin ise ilk yapması gereken şey, önce bu hakkı teslim etmek, Fatih Sultan Mehmet’in hayaline ve mirasına sahip çıkmaktır.

 

Unutmayalım ki bugün Oryantalizm, yanlış batıcılık, Avrupa Merkezci eziklik yeni #Ayasofya adımıyla bir darbe daha yedi. Kendine gelmek isteyen herkes Beyaz Türklüğünü, klasik islamafobik korkularını sorgulamaya başlamalıdır. Onların kimi haklı kaygı ve eleştirileri de ancak böylelikle adresine ulaşabilir. Halkın büyük çoğunluğu, ayağı kendi toprağına basmayanların eleştirilerine de kulak asmıyor çünkü... 

 

Bağımsızlığımızı güçlendiren, zincirlerimizi kıran herkese bu topraklar şükran borçludur, çünkü 567 yıl önce Haliç’in girişini kapatan Roma İmparatorluğunun zincirleri, bugün daha sağlam biçimde bir daha kırıldı. 

 

Ayasofya, dünyanın değişiminde yeniden kıvılcım oluyor.

 

Vesselam. 

 

İlhami MISIRLIOĞLU

11.07.2020

 

 

>> Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya açıklaması

 

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
14 Temmuz 2020 00:33

ayasofyaninkedisigli

Çok güzel bir yazı olmuş. Tebrik ediyorum. Maalesef işin dalgasında olan etliye sütlüye karışmayalım modundakiler bunun ne kadar mühim bir hamle olduğunu göremiyor. Elinize sağlık.

Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.