Madra, Victor için koştu

08 Mart 2011 13:29  

 

Madra, Victor için koştu

Buğday Derneği'nin kurucusu Victor Ananias dopdolu bir hayat yaşadı. Bu hayatı hepimizin ortak geleceği için çalışarak geçirdi ve aramızdan aniden ayrıldı. Oysa 6 Mart'taki Runtalya'da koşacaktı. Bayrağı Ömer Madra devraldı...

6 Mart günü Antalya'da çok özel bir koşu gerçekleşti. Runtalya...

Bu koşunun amacı Buğday Derneği'nin Tatuta projesini desteklemek için bağış toplayabilmekti...

TaTuTa (Tarım-Turizm-Takas) ağı sayesinde her yıl bin küsur yerli-yabancı kişi Türkiye'nin dört bir yanında bulunan 55 ekolojik çiftliği ziyaret ediyor, bu çiftliklerde gönüllü olarak çalışıyor. Böylece üretimi, kırsal yaşamı, yaşayarak ve çalışarak tecrübe etme fırsatı buluyor. Ekolojik çiftlikler de bu yolla hem tecrübe ve bilgilerini paylaşmış, hem de yoğun emek isteyen ekolojik üretim safhasında yardım almış oluyorlar. Normal hayat karmaşasında bir araya gelemeyen, birbirini tanıma fırsatı bulamayan üretici ve kullanıcılar, TaTuTa ağı sayesinde birlikte çalışma fırsatı buluyor.

Adım Adım organizasyonu ise, belli bir amaç için koşan insanları bir araya getiren bir platform. Adım Adım koşucuları, çevrelerine hangi amaç için koştuklarını duyuruyor ve toplanan bağışlarla yeni çiftliklerin ağa katılmasına katkıda bulunuyorlar.

6 Mart günü Runtalya'da koşan pek çok kişiden biri de Açık Radyo kurucularından Ömer Madra idi. Madra, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Buğday Derneği'nin kurucusu Victor’un göğüs numarasıyla koştu, sonrasında Selçuk Koçum'un sorularını yanıtladı...

Victor’u çocukluğundan bu yana tanıyan dostu, Açık Radyo kurucucu Ömer Madra:

“Victor’un yapmak istediğini yapmak için Runtalya’da koştum. Şimdi TATUTA’ya eklenecek çiftliklerin sayısının artmasına yardımcı olmaya çalışacağım” diyor...

-Bugunkü koşunuz öncesinde Adım Adım’ı biliyor muydunuz? Daha önce Adım Adım Oluşumu (AAO) ile bir organizasyona katılmış mıydınız?

AAO’yu Victor’dan, Açık Radyo program yapımcılarımız Itır Erhart ve Zeki Yemez’den biliyordum. Ancak bir faaliyetine katılmamıştım.

-Victor’un yerine koşmaktaki amacınız neydi, nasıl karar verdiniz?

Aslında zor bir süreçti. Cenazesi için Bodrum’a gitmek ya da buraya Antalya’ya gelmek arasında kararsız kaldık. Eşimle de konuşup ani bir kararla Runtalya Maratonu’nda Victor’un 1069 göğüs numarasıyla onun yerine koşmaya karar verdik.

-Neydi bu karardaki temel nokta?

Victor tek başına bir ekolojik sistem neferiydi. Toplulukların hayatında, bizler gibi birçok bireyin hayatında çok etkisi oldu. Haberi aldığımda, ekolojik hayatta, ekolojik sistemde bir boşluk meydana geldiğini hissettim. Bu boşluğu küçücük bir ADIM’la doldurmak, Victor’un yapmak istediği bir işi yapmak için Runtalya’da koşmak istedim.

-Ve Runtalya’da koştunuz...

Victor hiç sevmemesine rağmen, idealleri için 21 km, yarı maraton koşacaktı. Ben onun kadar antrenmanlı olmadığım için 10 km koştum. Ama bıraktığı boşluğu doldurmak için elimden geleni yaptım. Öte yandan müthiş yağmur yağdı. Victor’un ölümü ile ilgili gelen yorumlardan birisinde ‘Yağmur’u Bol olsun’ ifadesi vardı. Burada, Antalya’da onun için koşarken ‘Yağmuru Bol Oldu’.

- Bundan sonrasında Adım Adım Oluşumu - Buğday çalışmalarıyla ilgili ileriye yönelik ne söylemek istersiniz?

Victor TATUTA projesi çerçevesinde sisteme daha çok çiftlik eklenmesi için çabalıyordu. Koşulan her Runtalya ve her Avrasya Maratonu’nda yaratılan kaynakla sisteme yeni çiftliklerin eklenmesi mümkün oluyor. Bu çabanın ve diğer çalışmaların kesintisiz devam ettirilmesini diliyorum. Tabii hemen yarına bakacak olursak; AAO’nun Antalya’ da yaptığı sunumlarda koşu sonrası yapılan çağrılarda yaratılan kaynağın önemli ölçüde arttığı belirtildi. Ben de koşu öncesi Victor’un yaptığı çağrıyı yeni bir mektup hazırlayarak devam ettireceğim. Runtalya sonrası TATUTA sistemine eklenecek çiftliklerin sayısının artmasına yardımcı olmaya çalışacağım.

-Bugün hissettiklerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Burada olmaktan çok mutlu oldum. İnsanlar burada hem kendi yaptıklarından hem de bizi tanıyanlar, benim Victor için yaptığımdan mutlular. Bugunkü kapitalist dünyada, şiddetli rekabetin yaşandığı bir ortam varken burada insanların paylaştığı, dayanıştığı, birbirine destek verdiği bir ortam hissettim. Bunu hissetmek de bana mutluluk verdi.

Victor’umuz da bizlere yazdığı son mektupta Runtalya’da koşma nedenini şöyle anlatmıştı...

ZORLANARAK KOŞUYORUM, SAĞLIĞIM İÇİN YA DA ZEVK ALDIĞIM İÇİN DEĞİL, SENİ VE DİĞER ARKADAŞLARIMI TATUTA’YA DESTEK VERMEK AMACIYLA MOTİVE ETMEK İÇİN. MEKTUBUMU OKURSAN SONUNA KADAR ANLAYACAKSIN, HEM BANA, HEM SANA HEM DE BAŞKALARINA ZEVK VERECEK KOŞMAM HATTA.

Yirminci yılındayım şu an adını o günlerde bir avuç insan ile “Buğday” koyduğumuz harekette gönüllülüğümün. Şimdi sayımız çok çok fazla bir avuçtan, farklı şekillerde birlikte devam ediyoruz yirmi yıl sonra yine adı Buğday olan derneğimizde, yaşamın değerini fark ederek, bu değere hakkını vermeye çalışarak. Dernek üyesi olsak da olmasak da, ilişkimizin adı olsa da olmasa da Buğday hepimizin yaşamına girdi bir şekilde, gönlümüzde, kesemizde, tatilimizde, işimizde, hayallerimizde, mutfağımızda zenginliğimiz oldu, olmaya devam ediyor özverili çalışmaları ile bir avuç insanın ve hepimizin kattıkları.

Bu sefer yazma sebebim yirmi yılı doldurmanın yanında yaptığım kişisel, sembolik bir çabaya katılmana davet! Koşmayı 39 yıllık yaşamımda hiç sevmedim, ne okulda, ne günlük yaşamımda mümkün mertebe koşmaktan kaçındım. Yüzmeye, yürümeye ne kadar doyamıyorsam koşmaya o kadar önyargılı oldum nedense. Bu önyargımı son Avrasya Maratonunda Adım Adım oluşumundan arkadaşlar ile birlikte Buğday’ın TaTuTa projesini desteklemek için 15 Kilometre koşarak yendim. Bu koşuda çağrıma cevap veren Aynur Arslan, Dalya Ayan, Füsun Öztürk, Ayşen Ergene, Rıza Anıl Selvi, Banu Dedeman, Doğan Organik Ürünler, Ayşe Petek Höeck, John Crofoot’a teşekkür ederim.

Koşma ile ilişkim açısından şahane oldu ama TaTuTa’ya destek toplamak için sana ve başka bir çok arkadaşıma göndermek istedigim bu mektubu teknik bir sebepten bir çok kişiye gönderemedim, yine de bu koşuda koşan-yürüyen küçük grubumuzun çağrısı ile altı yeni TaTuTa çiftliği sistemimize eklendi gönüllülere, ziyaretçilere kapılarını açtı. Şimdi TaTuTa'ya 74 yeni çiftlik ekleme hayalimiz var, sırada bir çok köy, aile var seni, etrafındakileri, Türkiye’den ve dünyadan ziyaretçilerini ağırlamak, yaptığı doğa dostu üretimin hikayesini, yaşamlarını paylaşmak isteyen TaTuTa aracılığı ile.

Senden destek istiyorum, ne kadar imkanın varsa, toplanacak her bin Lira ile yeni bir TaTuTa çiftliğinin, yeni bir buluşma noktasının aramıza katılacağını gözönüne alarak bağış yapmanı istiyorum Buğday Derneği'ne. Sakın “ Ben zaten Buğday’ı çok seviyorum, hep destekliyorum, zaten ekolojik pazardan alışveriş ediyorum” deme sade, imkanın varsa mutlaka bir adım at. Ben yirmi yıldır Buğday için çok severek bir çok iş yaptım ama bu kez koşacağım yine, her adımın bir arkadaşımın desteğini temsil etmesi adına koşacağım, bana çok zor gelen va halen gözümde büyüyen 21 Kilometreyi Antalya’da her arkadaşımdan TaTuTa için yapacakları destek olarak hayal ederek atacağım. Bu sefer sen de ertelemezsen bir mucize olabilir ve dünyayı, geleceğimizi koruyarak, besleyerek yaşayan onlarca yeni çiftlik kapılarını, gönüllerini bize açabilir, Buğday bunun için gereken tüm adımları attı yıllardır, şimdi bir adım senden ve diğer arkadaşlarımdan.

Şimdiden teşekkür ederim, bu mektubu göndermeyi seçtiğim bir kişi olduğun, umutlarımızı beslediğin için. Bağışını yapman için bilgiler aşağıda, dekontunu bana ve aynur@bugday.org adresine e-maille gönderebilirsen takibi daha kolay olur ve yaptığın bağışı Buğday'daki arkadaşlarımız daha kolay izleyebilir.

AÇIKLAMA: AAB-BIRLIKTEYIZ, ADIN ve SOYADIN HESAP BİLGİLERİ BUĞDAY EKOLOJİK YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GARANTİ BANKASI KARAKÖY ŞUBESI ŞUBE KODU: 400 HESAP NO: 6295912 IBAN NO: TR62 0006 2000 4000 0006 2959 12

Not: Bu kampanya ve proje İstanbul Valiliği’nden özel para toplama kanunu uyarınca alınan izni ile yürütülmekte ve denetlenmektedir. Bütçe ve raporlama kamuoyuna açık ve webden görünür olacaktır.

TEŞEKKÜR EDERİM!

Victor Ananias, Yönetim Kurulu Başkanı Buğday Derneği

Adım Adım Oluşumu: Sportif etkinlikler aracılığıyla, ihtiyacı olan kişi ve kurumları, yardımda bulunmak isteyen kişi ve kurumlarla buluşturan bir sivil toplum örgütü olan, bizim de Buğday olarak ortak çalışmalar yaptığımız Adım Adım Oluşumu, toplulukların gelişiminde bireylerin sorumluluğu bulunduğunu, bireyin topluma yaptığı katkıların toplumun genelinin refah seviyesinin artmasına yol açtığını düşünüyor. “Türkiye’de gelir dağılımındaki adaletsizlik, maddi yetersizlikler, kaynakların verimsiz kullanımı gibi sebepler yardıma ihtiyacı olan kişi ve/veya kurumlar yaratıyor. İletişim sorunları, örgütsüzlük gibi sebepler dolayısıyla yardıma ihtiyacı olanlarla yardım etmek isteyenlerin bir araya gelmesinde sorunlar ortaya çıkıyor.” diye düşünen Adım Adım Oluşumu, sporun bir araya getirici işlevini temel alıyor; Türkiye’de yardım kültürünü çeşitlendirmek ve artırmak, sportif faaliyetler aracılığıyla yardım-destek-bağış farkındalığına katkıda bulunmak, kitleleri spor ve yardım kavramlarıyla birleştirmek ve bu kavramların bütününü temsil eden sportif etkinlik temelli bağış organizasyonları kurmak ve yönetmek amacıyla kurulmuş ve çalışıyor. (Kaynak: Buğday Derneği)

ntvmsnbc.com

-----------------------------------

RUNTALYA maratonu hakkında bknz: İbrahim Betil’den, RUNTALYA maratonunda gençlere destek yürüyüşü

Son Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2011 13:38

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0