ForumSanalda Aynı Kitabı Birlikte Okumak  Yeni Konu 

YUNAN MİTOLOJİSİNDE AŞK

19 Mayıs 2008

Moshe

Öncelikle şunu belirtmek isterim; Kitabın yazarı bu alanda oldukça donanımlı ve eğitimini bu konularda geçirmiş bir insan.

Yunan kültürü üzerine bilgi edinmek isteyen okuyucular için çok önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap Aphrodite ve Eros’un ayrıntılı tanıtımları ile başlamaktadır. Konusu itibariyle de en güzel giriş ancak böyle yapılabilirdi. Devamında Yunan Mitolojisinde iz bırakan kahramanların yaşadıkları aşkları anlatmaktadır.

Bu anlatımlar hikaye niteliğinde olmasının yanı sıra bu ilişkilerde insan psikolojisi üzerine yapılan tespitler önemle vurgulanmış. Günümüzde yaşanan ilişkilerin, kitapta anlatılan ilişkilerden çok da farklı olmadığı örneklemelerle gösterilmiş.

Günümüzde de yaşanan karşılıksız aşklar, mutlu sonla bitememiş hasret dolu sevdalar, ensest ilişkiler, aşk intikamı uğruna çocuklarını boğazlayan anneler, sadık olamayan erkekler ve kadınlar… Tüm bu mitolojik hikayelerin içinde “aşk” duygusunu yaşadığını düşünen insanların davranış şekilleri ve psikanalist eleştirileri yorumlanmış.

Tüm bunların yanında Yunan Kültürü’nün Ortadoğu kültlerinden çok fazla ve derinlemesine etkilendiği yine örneklerle sunulmuş. Tevrat’da rivayet edilen Adem’in hikayesi ile başlayan “insan” maceralarının Yunan Kültürü’nde çok az bir farkla sadece kahramanların değişmesi ile tekrardan rivayet edildiğini görebilirsiniz.

Yazar bu eserinde biliminsanı kimliğini oldukça güzel bir şekilde korumuş. Ne yergi ne övgü söz konusu değil.

Kitabın sonunda şunu düşünmeden edemedim “Asırlardır Yunan Medeniyeti övgülere mazhar olurken, Yunan Kültürünün etkilendiği Ortadoğu Kültürü neden yerilir?”

NOT: Hafta sonunu İzmir dışında geçirdiğim için bugün ekleyebiliyorum bu yazıyı.
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0