Forumİzmir'in Köpüleri  Yeni Konu 

O sevgiyi bilen bilir - Ahmet Yazıcıoğlu/Yeni Asır

02 Temmuz 2009

hurkus

Sıcaklar bunaltıcı hal aldı ya, şehrin caddelerinde her köşe başında, bir trafik lambasında ya da karayollarında ellerinde su şişeleri, soğuk su satan satana. 

Serinlemek için de bu sulardan alan alana. 

Sizi bilmem ama, bana göre yerinde bir hizmet. 

Sizler susuzluğunuzu giderdiniz ve serinlediniz ama, ya sokaktaki kediler, köpekler, kuşlar ne durumdalar hiç düşündünüz mü? 

Düşünmediyseniz, lütfen düşünün ve onlar için bahçenize, kapınıza, balkonunuza ya da pencerenize bir kap su koyun. 

Hayvan Hakları Federasyonu, Mersin'de bir kampanya başlatmış. Koca koca reklam panolarına "Bu yaz boyunca kapımızın önünde bir kap su bulunduralım" yazılı afişler asılmış. 

Unutmayalım ki, kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlar da bizler gibi can taşıyorlar. Onlar da bizler kadar yaşama hakkına sahipler. 

Yarımada Çevre Platformu Sözcüsü Ümit Bora, Doğayı ve Hayvanaları Koruma Derneği İletişim Sorumlusu Esin Önder'in, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni aynı konuda uyardığını belirtiyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi de, Konak Belediyesi de sokak hayvanları konusunda son derece duyarlılar. Bütün sokak köpekleri aşılanıyor, dişiler kısırlaştırılıyor, kulaklarına küpe takılıyor, 3 binden çok köpek barınaklarda bakılıyor.

BRAVO TARTAN'A 

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Konak Belediyesi Veteriner Hizmetleri Merkezi'nin, İzmirli için şans olduğunu söylüyor. İflah olmaz bir hayvan dostu olarak, değerli kardeşim Tartan'dan, böylesine örnek bir merkezi beni de gezdirmesini rica ediyorum. 

Şimdi size bir sorum olacak. Çeşme barınağında kaç köpek var dersiniz? Kendinize eziyet etmeyin, bilemezsiniz. 

Binden çok köpek ve bunların çoğu da cins hayvanlar. 

Çeşme sosyetesinin hayvan sevgisine bakın da ağlayın! 

Okullar kapandı ya, aileler çocuklarını kedi-köpek yavruları gibi evcil hayvanlarla ödüllendiriyorlar. Tavşan yavrusu, balık, kuş alanlar da az değil. 

Yazlıklar, bu hayvanlardan geçilmiyor ama ağustos sonunda şehre dönülürken çoğu sokaklara terk ediliyor. Bu durum, gerçek hayvan severlere "Eksik olsun böyle hayvan sevgisi" dedirtiyor. 

İYİ OKUYUN! 

Siz terk ettikten sonra onu sokaklarda çok zor günler bekliyor olacak. 

Neden terk edildiğine anlam veremediği için şaşıracak. 

Mücadeleye daha alışkın sokak hayvanları arasında hiçbir şansı olmadığı için yenik düşecek. 

Birileri tarafından beslenmeye alıştığı ve karnını nasıl doyuracağını bilmediği için aç kalacak. 

Terk edildiği ana kadar hep güvende yaşadığı ve başka türlü bir hayatı bilmediği için de hastalanacak. 

Birileri tarafından sevilip ilgi görmeye alıştıktan sonra yapayalnız kaldığı için üzülecek. 

Kendisine yaklaşan herkesi sahibi sanıp iyiyi-kötüyü ayıramadan sevgiyle üstüne doğru koştuğu için aldanacak. 

Karşılıksız sevgi ve sadakatin ne demek olduğunu çok iyi bildiği için, hep sizi bekleyecek. 

Ben de tek kelime eklemek istiyorum; ö-le-cek! Terk edecekseniz alıp da bari günaha girmeyin.

Yeni Asır
27.06.2009
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0