Forum7. Sanat-İzmirSinema  Yeni Konu 

ERKEKLER NE SÖYLER KADINLAR NE ANLAR

01 Mayıs 2009

deepblueeagle

ERKEKLER NE SÖYLER KADINLAR NE ANLAR (He’s Just Not That Into You)

Bir ilişkiler filmi. Kadın-erkek ilişkileri. Sevgi, aşk, evlilik, ihanet, flört, tutku, ayrılık üzerine çeşitlemeler. Amerikan sinema ve televizyon dünyasının göreceli genç oyuncuları hafif bir romantik komedide, bir çeşit sabun köpüğünde bir araya gelmişler. Konu hafif, neşeli, film kolay izleniyor, oyunculuklar ise klas. Baltimore’da aynı çevrede, aynı veya yakın işlerde çalışan 5 kadın ve 4 erkeğin hikayesi. Erkek sayısı eksik, çünkü, bir yasak ilişki var. Hikaye ve ilişkiler birbirine bağlı, hepsi birbirini bir şekilde tanıyor. Film temel sorular üzerinde gidiyor. Bir erkeğin sevdiğini nasıl anlarsınız, sevmediğini nasıl anlarsınız, ilk buluşmadan sonra kim aramalı, ilişkilerde genel kurallar var mıdır, yoksa her bir ilişki farklı mıdır, istisnalar var mıdır, bir erkeğin bir kadından hoşlandığını gösteren işaretler nelerdir. Bir kadın erkekle kaç buluşma boyunca yatağa gitmemişse erkeği sevmiyor demektir. İlk başta belli olur mu bu. Erkek ilk buluşmada bir kadına ararım değil de beni ara derse bu aramayacak anlamına gelir mi. Erkekler sevdiklerini, istediklerini gerçekten dümdüz mü gösterirler. Kadınların ise işaretleri daha mı karmaşıktır. Kadınlar neden erkeğe bir dolu şey söyler. Erkek ise kısaca ve direk olarak belli eder ilgisini. Erkek isterse gerçekten belli olur ve elde eder mi. Seven, hoşlanan erkek, sevdiğini kalabalık bir bara mı götürmek ister, yoksa, baş başa kalacağı bir yere mi. İşte filmde bunların hepsi bir şekilde yaşanıyor. Evlenenler, ayrılanlar. Sonunda mutlu sonla bitiyor film. Mutlu son da şu. Hayat devam ediyor, biz de devam etmeliyiz yaşama, ve her zaman umutlu olmalıyız. Herkes aynı anda aynı şekilde ve dozda mutlu olamıyor. Bazıları evli ve mutlu, bazıları ayrıldığı için mutlu, bazıları yalnız kalıp kendini keşfettiği için mutlu. İşte hayat! Filmdeki bir klişe erkeklerin ıssız olduğu, evlenmekten kaçtığı, kadınların ise evlenmek istediği, erkeklerin, sevdiklerini mutlu etmek için evlendikleri.

Gigi (Ginnifer Goodwin), Beth (Jennifer Anniston) ve Janine (Jennifer Connely) aynı işyerinde çalışan üç arkadaştır, ve sürekli erkekler ve verdikleri işaretler üzerine konuşurlar. Gigi yalnızdır ve illa ki bir sevgili istemektedir. Onunla ilgilenen hiçbir erkek ona dönmez ve o hep telefon başında bekler. Barmen Alex (Justin Long) ona erkekler hakkında tüyolar vermektedir. İyi arkadaş olurlar ve sonunda birbirlerini sevdiklerini anlarlar. Beth, yedi yıldır Neil (Ben Affleck) ile beraberdir, iyi bir ilişkileri vardır ama Neil evlilik istemez. Beth, dayanamaz ve ayrılır, ancak, bir süre sonra sevdiğini anlar ve Neil’e döner, evlenmeden de olsa onunla olmak ister, ama evlenmemeyi kabul edince Neil ona evlilik teklif eder, evlenirler. Janine, okul yıllarından tanıdığı Ben (Bradley Cooper) ile evlidir. Aklını evinin dekorasyonu ile bozmuştur, evlilikleri iyi gözükmekle birlikte Janine’den dolayı seks hayatları yoktur. Filmin yakışıklısı Ben, şarkıcı ve yoga hocası olan Anna’ya (güzeller güzeli Scarlett Johansson) kendini uzun süre tutsa da aşık olur, Anna da onu tutkuyla sevmektedir. Ben, bocalar, karısına dönecek gibi olunca Anna ondan ayrılır, ancak, Janine Ben’i başka bir yalanı nedeniyle terk eder. Anna, Hindistan’a gitmeye karar verir, Janine ve Ben de yollarına ayrı devam ederler, Ben evlilikten çekinir, Janine ise flörtlere başlar. Alex’in ev arkadaşı Conor (Kevin Connoly) ise Anna’nın arkadaşı olan ve kendisinin bir süredir reklamcılığını üstlenen (Conor emlakçıdır) Mary (Drew Barrymore) ile birlikte olur. Mary, uzun zamandır nette erkek arkadaş aramaktadır aslında.

Film bir yıldızlar geçidi gibi. Anniston’u (ki Amerikanın en sevilen kadın sinema ve TV oyuncusu sayılabilir) Friends dizisi ile tanıdık en çok. Yakınlarda Jim Carrey ile Bruce Almighty ve Owen Wilson ile Marley&Me’de oynamıştı. Affleck’i ise, Armageddon, Pearl Harbour, Good Will Hunting, Shakespeare in Love ve şu anda vizyondaki Russell Crowe’lu Plays of State (Devlet Oyunları) filmlerinden tanıyoruz. Johansson’u yakınlarda W. Allen’ın Vicky Christina Barcelona’sında, The Other Boleyn Girl’de ve ressam Vermeer’in İnci Küpeli Kız tablosunu anlatan filmde izlemiştik. Barrymore ise bizimle birlikte büyüdü. E.T, Zehirli Sarmaşık, Batman, Çığlık, Çarli’nin Melekleri ve yakınlardaki 50 İlk Buluşma’da izledik onu. J.Connely’yi Dünyanın Durduğu Gün, Akıl Oyunları ve Hulk filmlerinden anımsayabiliriz. Cooper’ı ise son zamanlarda Clive Barker’ın dehşet filmi Gece Treni, Nip/Tuck dizisi ve Bay Evet (Yes Man) filmlerinde izledik. Goodwin’i Julia Roberts’lı Mona Lisa Gülüşü’nden anımsayabiliriz.
Filmin müzikleri de sevimli ve 80’lerin 90’ların sevilen gruplarına ait. Talking Heads, R.E.M., Black Crowes, Cure, Human League, Wilco vb.

Filmin küçük sürprizi ise artık filmlerde çok fazla görmediğimiz bir Amerikan ikonu. Gerçek bir ikon. Country müzisyeni ve sinema oyuncusu karizmatik Kris Kristofferson. Konvoy’da Ali Mc Graw ile Bir Yıldız Doğuyor’da Barbara Streisand ile oynayan ve bizi kendine hayran eden havalı aktör. Waylon Jennings, Willie Nelson ve Johnny Cash ile Highwaymen grubunu kurmuş ve leziz şarkılar sunmuştu bize.

Seyri hoş bir film. Sinema başyapıtı değil ama başyapıtlar her zaman gelmez değil mi?

Bu arada hatırlatalım, filmin asıl adı “o erkek aslında seninle ilgilenmiyor”. Aslında filmin adı “o seni sevmiyor” konsaydı daha iyi olurdu. 

Vizyondaki diğer filmlerle ilgili yorumlar için; 

HIZLI VE ÖFKELİ 4

http://www.izmirizmir.net/bilesenler/forum/baslik.php?baslik_no=1630 a>a>a>a>a>

PEMBE PANTER 2-STEVE MARTIN

http://www.izmirizmir.net/bilesenler/forum/baslik.php?baslik_no=1623 a>a>a>a>a>

JASON-13.CUMA

http://www.izmirizmir.net/bilesenler/forum/baslik.php?baslik_no=1621 a>a>a>a>a>

OUTLANDER-YABANCI-HOWARD MCCAIN-JIM CAVIEZEL

http://www.izmirizmir.net/bilesenler/forum/baslik.php?baslik_no=1620 a>a>a>a>a>

KNOWING-KEHANET-ALEX PROYAS-NICOLAS CAGE

http://www.izmirizmir.net/bilesenler/forum/baslik.php?baslik_no=1619 a>a>a>a>a>

Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0