Morgenpost: Bal ile ayı avlanır
Morgenpost: Bal ile ayı avlanır
Eklenme Tarihi: 21.02.2010 13:44
Facebook'ta paylaş
0

Alman Morgen Post gazetesi, Berlinale'de en büyük ödül olan "Altın Ayı"yı kazanan "Bal" filminin yönetmeni Semih Kaplanoğlu'na geniş yer verdi

Alman "Berliner Morgenpost" gazetesi, 60. Berlin Film Festivali Berlinale’de en büyük ödül olan "Altın Ayı" ödülünü kazanan "Bal" filminin yönetmeni Semih Kaplanoğlu’na geniş şekilde yer verdi.

Gazetenin birinci sayfasında "Bal ile Ayı Avlanır" başlığıyla verilen haberde, Kaplanoğlu’nun "Bal" filmiyle Türkiye adına, 46 yıldan sonra ikinci kez "Altın Ayı" ödülünü kazandığı hatırlatıldı. Gazetede ayrıca Kaplanoğlu ile yapılan röportaj yayımlandı.

"Yumurta" adlı filminde Yusuf karakterini 43, "Süt" filminde 18, "Bal" ilminde de 6 yaşındaki haliyle gösterdiğini belirten Kaplanoğlu, böylece bu karakterin çekirdeğine ulaşmaya çalıştığını söyledi.

Bu üçlemenin senaryosunu yazmaya başladığı dönemlerde 42 yaşında olduğunu ve ilk önce çevirdiği filmde Yusuf karakterinin 43 yaşındaki halini yansıttığını ifade eden Kaplanoğlu, kendisinin de o dönemde aynı yaşlarda olduğu için bu karakterin duygularını daha rahat ifade edebildiğini, daha sonra gençlik ve çocukluk dönemine giderek bu karakterin özüne inmeye çalıştığını kaydetti.

Filmde Yusuf’un, rüyasında babasının ölümünü gördüğünü, bununla da babasının ölümüne giden yolu erken bir zamanda göstermeye çalıştığını, bunun Yusuf’un gelecekteki yaşantısını belirlediğini belirten Kaplanoğlu, Yusuf gibi kendisinin de ilkokulda kekelediğini ve ancak 1 yıl sonra arkadaşlarının önünde okuyabildiğini, bunun okullardaki başarı baskısından kaynaklandığını söyledi.

Film boyunca duyulan çanın ne anlama geldiğinin sorulması üzerine de Kaplanoğlu, Yusuf’un cebindeki çanın, küçük şahin ile bir haberleşme aracı olduğunu ifade ederek, filmdeki sükunetli anlarla da zamanın nasıl geçtiğini anlatmaya çalıştığını kaydetti.

Kaplanoğlu, "Doğanın farklı seslerini ilahiler gibi kullanmaya çalıştım. Bu seslerle oynayarak belirli bir ses izi yarattım, ancak ek olarak müzik kullanmak istemedim. Çünkü çoğu zaman müzik, izleyenlerde belirli bir duyguyu zorla yaratmak için kullanılıyor. Ancak bence bu bir filmin sanatsal boyutunu azaltıyor. Ben, belirli durumları sahneye koymak için daha çok doğal ses ve gürültülerin gücüne güveniyorum" diye konuştu.

Çocukların hayatı algılamalarının yetişkinlerden farklı olduğuna, özellikle kamera karşısında durup rol yapmak zorunda oldukları zaman uzunca bir süre bir şeye konsantre olamadıklarına işaret eden Kaplanoğlu, Yusuf karakterinin de okulda zamanını bölmek zorunda kaldığını, doğada ise sınırsız bir özgürlük duygusu yaşadığını, bu krizi aşmak zorunda olduğunu belirtti.

Filmde çok canlı sahnelerin olduğunu, ancak Yusuf’un evde yavaş hareket ettiğini ifade eden Kaplanoğlu, bununla da kendine özgü bir ritm yaratmaya çalıştığını ve bunu "manevi realizm" olarak nitelendirdiğini kaydetti.

Kaplanoğlu, film için uzun süre arıların nasıl yaşadığı, nasıl bal ürettiği hakkında okuduğunu ve bir süre bal üreticilerinin de arasında yaşadığını belirterek, "Ancak sonuçta beni bu insanların büyük ölçüde ormanın ruhunu yansıtması etkiledi. Bal, ormanda yetişen her şeyin özü gibi" diye konuştu.

"Bild am Sonntag" gazetesi, "Onlar Ayıları Vurdular" başlığıyla verdiği haberde, Yusuf karakterini canlandıran 8 yaşındaki Bora Altaş’ın fotoğrafını koyarak, Bora’nın "Bal" filminin odak noktasında bulunduğunu yazdı.

"Welt am Sonntag" gazetesi de Bora’nın fotoğrafını kullanarak, kırmızı halı üzerinde büyük bir oyuncu gibi davrandığı görüşüne yer verdi.

Çok sayıda televizyon kanalı da haber bültenlerinde "Bal"ın başarısına yer verdi. (aa)


ntvmsnbc.com

 

Yorumlar
15 Nisan 2010 23:51

hurkus

İzmirli değerli yönetmen, yapımcı, senarist Semih Kaplanoğlu'nun Üçlemesinin son filmi BAL Berlin film festivalinde Altın Ayı ödülünü aldı. Juri başkanı ödülü verirken tartışmasız oy birliğiyle ve kolay karar verdiklerini söyledi. Başroldeki 7 yaşındaki Bora festival başkanının kucağında duvardaki fotoğrafını imzaladı. Film dünya premiyerini yaptı. Basın fotoğraf çekmeye doyamadı. Film gösterimi bitince salonda tam bir sessizlikten sonra müthiş bir alkış kopmuş. Film vizyona ancak 9 Nisanda girebildi. Bilin bakalım İzmir'de ne oldu. Agora sinemalarında ve Forumda oynaması beklenirken Agora'nın tam10 adet salonunda yer yokmuş. Bir hafta kala sadece Forum' da oynayacağı kesinleşti. Canım İzmirliler Sinemacılara sitem ve baskı yaparak İzmir sineması ve Passtel sinemalarında oynamasını sağlamışlar. 16 Nisan cuma gününden itibaren BAL beğeninize sunulacak. Dilerim bu mesaj zamanında yerine ulaşır ve bu muhteşem gösteriden mahrum kalmazsınız....

Serap Güneri
21 Şubat 2010 18:55

hurkus

Ayı altın da olsa eninde sonunda Bal'a geliyor işte... :))))))))))
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.