YOKSA SİZ DE, BİR DARBEYE ANCAK BAŞARILI OLDUĞUNDA MI DARBE DİYEBİLENLERDENSİNİZ?

16 Temmuz 2016 09:19 / 11153 kez okundu!

 

 

Sabaha kadar kanal kanal dolaşarak, sokaklardaki arkadaşlarla diyaloglar kurarak canlı yayında darbe girişimini ve ona karşı ilmik ilmik örülen direnişi gözledim. 

Süreçte en çok kimi arkadaşlarımın yalpalamalarına üzüldüm.... Darbeye "çakma" diyenler! Farkına varmadan darbe övgüsü yaptığınızın farkında mısınız?

Darbeye "tiyatro" diyenler! Aslında yönetmeni ululadığınızın, ona taptığınızın ve onun gölgesinde kaybolduğunuzun farkında mısınız? 

 

 

****

 

YOKSA SİZ DE, BİR DARBEYE ANCAK BAŞARILI OLDUĞUNDA MI DARBE DİYEBİLENLERDENSİNİZ?

 

Dünyaya, demokrasiye sahip çıkma konusunda muazzam bir örnek veren; canlı yayında sokağa inip darbe engelleyen Türkiye; yeniden günaydın.

Tarihi bir anın canlı canlı tanıklığını yapmak da varmış... "Ölsem de gam yemem gayrı".

Sabaha kadar kanal kanal dolaşarak, sokaklardaki arkadaşlarla diyaloglar kurarak canlı yayında darbe girişimini ve ona karşı ilmik ilmik örülen direnişi gözledim. 

Süreçte en çok kimi arkadaşlarımın yalpalamalarına üzüldüm....

Darbeye "çakma" diyenler! Farkına varmadan darbe övgüsü yaptığınızın farkında mısınız?

Darbeye "tiyatro" diyenler! Aslında yönetmeni ululadığınızın, ona taptığınızın ve onun gölgesinde kaybolduğunuzun farkında mısınız? 

Bir gün de elitlerden değil halktan yana tavır almayı ne zaman öğreneceksiniz?

Gerçek demokratlar olmak, gerçekten darbe karşıtı olmak için bir şansınız vardı, onu da kullanamadınız :( Yine her şeyi Erdoğan'ın planlarına bağlayarak, kendinizi ne kadar zavallı durumuna düşürdüğünüzü ne zaman fark edeceksiniz?

Mısır'da halk sokağa dökülüp askeri cuntayı engelleyemeyince kıs kıs gülen; İhvan'ı, darbeye direnemedi diye aşağılayanlar! Kendi ülkenizin halkının size sunduğu darbeci olmama, demokrat olma şansını bu kez neden kullanamadınız? 

Halk hareketlerini komplolara, darbe girişimlerini tiyatroya benzeten arkadaşlar! Bir silkinin artık, uyanın!

100'e yakın ölü (*), bombalanan meclis, çok sayıda general ve albayın da içinde olduğu 1000'i aşkın tutuklama ve yeniden normale dönüş...

O "normal" elbette sizin istediğiniz "normal" olmayacak, olamayacak... Çünkü bundan sonraki süreçte ah vahlarınız dışında sizin etkiniz hiç olamayacak... Siz kendi ellerinizle kendinizi "darbe karşıtları"nın safından çekip aldınız... Bizi de aslında bu yolda yalnız bıraktınız...

O meşhur kategorik RTE karşıtlığınız, sizi tersinden darbe tahlillerine sürüklüyor. Fark edin artık, kategorik karşıtlıklar, yanlış nefretler; sizleri nefret ettiklerinize tapmaya götürüyor... Bütün rolü RTE'nin planlarına, yönetmenliğine bağlayan sizler; böylelikle kendinizi ne kadar aşağılamış olduğunuzu nasıl göremezsiniz? 

1980'lerde bizlerin yapamadığı direnişi, sevmediğiniz bir partinin taraftarları yapmayı başardı diye mi acaba bu nefretiniz? 

Ne oldu tumturaklı Marksist tahlilciliklerimize? Hani sınıfsal değerlendirmeler, kitlelerin gücüne inanç, halkın darbeciliğe direnişinden ders çıkarmalar? Varsa yoksa "darbe değil tiyatro" söylemleri ve kaçtığına koşan, kızdığına tapan "tersinden RTE sevdalıları"... Her olanı biteni tek kişinin planına, oyununa bağlayarak aslında kendinizi bile bile RTE'ye zincirlediğinizi fark etmek için emin olun bu günden daha uygun bir tarihsel an olamaz...

Başaramadılar diye "tiyatro" dediğinize göre; yoksa siz de, bir darbeye ancak başarılı olduğunda mı darbe diyebilenlerdensiniz?

Dünyanın gözü önünde gerçekleşen ve tarihe geçen muhteşemlikte bir "darbeye karşı sivil direniş" olmuşken; kendinizi yanlış tahlillerle bu sürecin dışına düşürmeyin ne olur? 

Kelepçelenip götürülen ve ekranlardan izlenen darbeci askerlere üzüleceğinize; "biz nasıl oldu da kendimizi bu kadar sefil bir halk karşıtlığına sürükledik?" diye düşünmek iyi olurdu...

Bundan sonrasında aşırılıklar olmaz mı? Elbette olacaktır. Ancak bu aşırılıklara karşı da duracak olanlar da yine, darbeye direnen halkla kolkola olanlar olacaktır. 

Türkiye yeni ve güzel bir güne uyandı... Gelin siz de uyanın artık; daha fazla gecikmeden, amasız fakatsız olarak darbeyi, darbeciliği lanetleyin... 

Aşırılıklarla mücadele edebilmek için, önce gelin darbe karşıtlarıyla barışın, yan yana durun... Herşeyi bir kişiye ya da komplolara bağlayarak kendinizi politikanın dışına düşürmeyin.

Herkese sükunet, sağlıklı düşünme yetisi ve halkına inanç duyabilme becerisi dilerim.

Vesselam.

 

İlhami MISIRLIOĞLU

16.07.2016

(*): O satırları yazdığım andaki ölü sayısı 101 idi ama sonuçta sonradan öğrendik ki toplam 251 kişi cuntacı hainler tarafından öldürülmüş.

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.