Elbette ‘özür diliyorum’

02 Ocak 2009 01:13 / 1330 kez okundu!

 

Diğer canlı türleri karşısında, insan türünün, kendini “en akıllı”, “en zeki” olarak tanımlayıp da, “kibirli” tutumunu sürdürmesinden sürekli rahatsızlık duymuşumdur. Türcülüğün, en az ‘cinsiyet ayrımcılığı’ ve ‘ırkçılık’ kadar tehlikeli olduğunu da her fırsatta vurguluyorum...

Diğer canlı türleri karşısında, insan türünün, kendini “en akıllı”, “en zeki” olarak tanımlayıp da, “kibirli” tutumunu sürdürmesinden sürekli rahatsızlık duymuşumdur. Türcülüğün, en az ‘cinsiyet ayrımcılığı’ ve ‘ırkçılık’ kadar tehlikeli olduğunu da her fırsatta vurguluyorum. Kendi türümün, başka türlere uyguladığı eziyet, işkence, zulüm ve soykırıma karşı çıkan biri olarak, tereddütsüz kendi türümden insanlara yönelik yapılanları kınayan ve en hafifinden ‘özür dileyen’ bildirinin ilk imzacıları arasında yer aldım. Tekrarlıyorum: Evet, "1915'te Osmanlı Ermenileri'nin maruz kaldığı Büyük Felâket'e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum..."

* * *

Bildiriyi imzaladık imzalamasına da, devletin derinliklerinden destek alan bir saldırı furyası da aldı başını gidiyor. Aleni yapılanların dışında özelimize gönderilen “küfür, tehdit, karalama, aşağılama” mesajları da oldukça kabarık. Meğer “özür dilenecek” bir şey yokmuş. Bu memleket hep “hoşgörü”yü barındırmış. Yakın tarihte gözlerimizin önünde gerçekleşen , Maraş Katliamını, Çorum katliamını, çok yenilerde de Sivas Katliamını yaratanlar ve onların uzantılarından bu ifadelerin gelmiş olması ise ayrıca düşündürücü.

Konuyu TBMM’ye taşıyan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Siirt Milletvekili Osman Özçelik’i de kutluyorum. Özçelik, Meclis kürsüsünden tepkiler arasında bakın neler söyledi:

"Mardin, Derik'te hiçbir günahı olmayan bir sürü Ermeni öldürüldü. Çapulcular ve jandarma eliyle çoğu zaman kitlesel bazı öldürmeler de oldu. Çoğu zaman Ermeni insanlar arka arkaya sıraya konuyor ve tüfeğin gücünü sınamak için insanların göğsüne sıkıyorlardı...” “3 kıtaya hâkim bir imparatorluk nasıl kurulabilir? Hiç mi hata yapılmadı, acı çektirilmedi?.. Nerede 1 milyon Ermeni? Nereye gitti bu insanlar? Nerede milyonlarca Süryani? Bunların hepsi bildiğiniz şeyler. Nasıl unuttunuz?"

* * *

Devletin tüm kademelerinde ve esas olarak da toplumun vicdanı nezdinde ‘yüzleşmeye dönük’ tartıştırmayı başaran www.ozurdiliyoruz.com sitesinin yayına geçmesinin ardından pek çok site de tam tersi yönden imza kampanyaları açtı. Tehdit dolu içerikle şahsıma da gönderilen “Türk İntikam Birliği Teşkilatı” imzalı bir mesajdan öğrendiğim, “Ermeniler ve Kürtler Sürülsün” sitesinin kurulduğu bir ülkede “özür diliyoruz” kampanyasına gösterilen tepkiyi hem anlamak, hem de anlam verememek mümkün.

* * *

Bir belge olarak, gönderilen mesajın başlangıç bölümünü sizlerle de paylaşıyorum:

“Ulu Gök Tanrı'nın adıyla oku! Ulu Gök Tanrı dileğimi kabul ve daim eyle! Ben Oğuz Boylu Bozkurt Soylu Türküm, yaşadığım ve sahibi olduğum devlet Türkiye Cumhuriyeti. Kutsal Türk Devleti’nin kurucusu ve asli unsuru olan ben, bu devleti Türklük ve Türkçülük esasları üzerine kurdum ve sonsuza kadar yaşatma inancında ve azmindeyim. Birinci vazifem, Ulu Başbuğ Atatürk tarafından Gençliğe hitabe de belirtilmiştir. Ben, Gençliğe hitabeden aldığım emirler doğrultusunda ülkemi iç ve dış düşmanlardan korumak için Ulu Başbuğ Atatürk’ün Bursa Nutkunda vurguladığı gibi ‘Elle, taşla, sopa ve silahla: nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır’ esasına bağlı kalacağım! Bu doğrultuda, Osmanlı’nın bize misafir olarak bıraktığı ülkemizin kamburu Ermeni ve Kürt artıklar, ülkemde istenmeyen misafir konumundadır! Devletimin kuruluşundan günümüze bu istenmeyen misafir konumunda olan Ermeniler ve Kürtlerin bu ülkeye verdikleri zararlar haddini çoktan aşmıştır. Ermenilerin başlattığı Özür diliyorum kampanyası verdikleri yüzlerce zararın sonuncusu olmuş bardağı taşırmıştır. Kürtlerin konumu Ermenilerden farksızdır...”

Tamamına yer vermediğim “tehdit” bildirisi şu cümleyle de bitiyor: “Ey Türk, Kutsal Türk Devleti'nin varlığını tehdit eden kangrenleşmiş, kopartılıp atılması gereken Ermeniler ve Kürtler, Türk topraklarının dışına sürülsün kampanyasına sen de katıl!..” www.ermenivekurtlersurulsun.tr>
.cx ve www.dusmanlarsurulsun.tr.cx

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.